ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2013 року м. Київ К-42676/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим
на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009 р.
у справі № 2-26/5675-2008А
за позовом Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі»
до Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим
про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі»(далі -позивач, КРП «ВПВКГ м. Керчі) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим (далі -відповідач, ДПІ в м. Керчі) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд визнати недійсним акт невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів за № 1820/17-3/19195199 від 29.10.2007р., а також скасувати податкове повідомлення-рішення № 0373141702/3 від 25.04.2008р. про застосування фінансових санкцій у сумі 2 424,72 грн.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р. позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Керч АРК № 0373141702/3 від 25.04.2008 р. про застосування фінансових санкцій у розмірі 2 424,72 грн. В частині позовних вимог щодо визнання недійсним акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів за № 1820/17-3/19195199 від 29.10.2007 р. в позові відмовлено.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009 р. постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі ДПІ в м. Керчі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009 р. скасувати в частині скасування податкового повідомлення-рішення № 0373141702/3 від 25.04.2008 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
ДПІ в м. Керчі провела невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів КРП «ВПВКГ м. Керчі, за результатами якої складено акт від 29.10.2007 року за № 1820/17-3/19195199.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних частин та механізмів»в частині дотримання граничних термінів сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних частин та механізмів.
На підставі акта перевірки, податковий орган 25.04.2008 р. прийняв податкове повідомлення-рішення № 0373141702/3, яким застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 2 424,72 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, розрахунком суми податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів по КРП «ВПВКГ м. Керчі від 25.02.2005р., задекларовано зобов'язання по сплаті вказаного податку в 2005 р. на загальну суму 13 123,00 грн.
Уточненим розрахунком від 18.05.05 р. позивачем узгоджено сплату податку за 2-4 квартал 2007р. в сумі 4 849,41 грн. щокварталу, по терміну сплати до 15 числа місяця наступного за звітним періодом. Загальна сума податку, що підлягає сплаті, з урахуванням уточненого розрахунку склала 17 829,00 грн.
Згідно наданих позивачем платіжних доручень за 2005 р., ним до держбюджету перерахований податок з власників автотранспорту на загальну суму 14 086,00 грн., а саме № 360 від 16.03.2005 на 3 000,00 грн., № 537 від 24.03.05 на 5 000,00 грн., № 617 від 11.04.2005 р. на 5 000,00 грн., № 1162 від 07.10.2005 р. на 1 806,00 грн. У даних платіжних документах чітко визначено призначення платежу, а саме оплата податку за певний квартал. При цьому оплата податку з власників транспортних засобів за 3-й квартал 2005 р. (по терміну сплати до 15.10.05 р.) підприємством не проводилася.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу»органи податкової служби мають право проводити документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів і інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків і зборів, незалежно від способу їх подачі).
Згідно з пунктом 1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного і іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України 10.08.2005 N 327, зареєстрованого Міністерством юстиції Україні 25.08.2005 р. за N 925/11205, невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, що проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів і інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків і зборів. За наслідками проведеної перевірки складається акт виявлених порушень, який є підставою для ухвалення контролюючим органом рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій і винесення відповідних податкових повідомлень-рішень.
У відповідності з підпунктом 2.3.2 пункту 2.3 вказаного Порядку виявлений в ході перевірки факт порушення податкового законодавства, відображений в акті, повинен документально підтверджуватися достовірними доказами, а саме первинними бухгалтерськими документами про нарахування і сплату узгодженого податкового зобов'язання.
Разом з тим, нарахування штрафних санкцій в автоматичному режимі чинним податковим законодавством не передбачено.
Відтак, акт перевірки дотримання податкового законодавства повинен містити обов'язкові посилання на первинні або інші документи, зафіксовані в бухгалтерському і податковому обліку, які можуть бути доказом при встановленні порушення платником податку.
Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанції дійшли правильного висновку, що ДПІ в м. Керчі не доведено порушення позивачем терміну сплати податку з власників транспортних засобів за 3 квартал 2005 року, отже, відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р. та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Керчі Автономної Республіки Крим відхилити.
2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.09.2008 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009 р. залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов