Ухвала суду № 28632612, 15.01.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2013
Номер справи
2а-1870/6518/12
Номер документу
28632612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2013 р.Справа № 2а-1870/6518/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бондара В.О.

Суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Попової С.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2012р. по справі № 2а-1870/6518/12

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"

до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби , Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі -позивач) звернулося до суду з позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -відповідач ), Головного управління державної казначейської служби України (далі - ГДКСУ України в Сумській області), в якому з урахуванням уточнень (а.с.29) просить стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 161506 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2012 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення коштів - задоволено в повному обсязі.

Стягнено з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму надмірно сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 161506 грн.

Стягнено з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму судового збору в розмірі 1615,06 грн.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України та п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 161506 грн.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленому підрозділу ПАТ "Сумиобленерго", а саме Сумському району електричних мереж податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року - 592661 грн. (розрахунок по Сумському району електричних мереж); за 2-3 квартал 2011 року - 431155 грн. (розрахунок по Сумському РЕМ) (а.с.6-9)

Платіжним дорученням №6390 від 18.08.2011 р. ПАТ "Сумиобленерго" було перераховано до Державного бюджету України суми податку на прибуток за 2 квартал 2011р. по Сумському РЕМ (а.с.10).

21.11.2011 року Сумська МДПІ та Сумському РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт, за даними Сумської МДПІ за Сумським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року - в сумі 161506 грн. (а.с. 12).

Як вбачається із пояснень представника відповідача та підтверджується матеріалами справи, на день розгляду справи по суті сума переплати до бюджету з податку на прибуток ПАТ "Сумиобленерго" збільшилась.

Сумською МДПІ було підписано акт звірення розрахунків платника з бюджетом від 19.09.2012р., з якого вбачається, що, за даними Сумської МДПІ за Сумським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 19.09.2012 року в сумі 338441 грн. (а.с. 52).

Також, судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Сумською МДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку структурного підрозділу ПАТ "Сумиобленерго"", зокрема Сумського РЕМ з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.03.2012р., за результатами яких порушень встановлено не було, про що складено довідку № 64/22/00131860/9 від 25.06.2012р. (а.с.62-73).

З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 05.12.2011 року звернувся до Сумської МДПІ з заявою за № 52/10778 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 161506 грн. (а.с.11).

Сумська МДПІ, розглянувши заяву ПАТ "Сумиобленерго" про повернення грошових коштів, запропонувала ПАТ "Сумиобленерго" провести розрахунок очікуваних нарахувань з податку на прибуток по результатами діяльності за 2011 р. та розглянути питання стосовно заліку переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток (а.с.21).

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки ДПІ у м. Сумах №43911/10/19-208 від 18.09.2012р. станом на 13.09.2012р. заборгованість по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), що контролюються органами ДПС у ПАТ "Сумиобленерго" відсутня (а.с.61).

Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Також, на виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі -Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до пунктів 5 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Як вбачається з матеріалів справи, залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 161506 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються державним податковим адміністраціям в областях.

Згідно п. 28.6 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011р., на який посилається представник відповідача, обґрунтовуючи бездіяльність щодо не направлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, податковий орган зобов'язано лише забезпечити надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками щодо сум повернення понад 50,0тис.грн. на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. При цьому слід звернути увагу на те, що будь-які заборони щодо невиконання податковим органом вимог ст.43 ПК України вищезазначений наказ не містить.

Таким чином, колегія суддів, вважає протиправною бездіяльність податкового органу щодо неповернення надмірно сплаченої суми коштів з податку на прибуток підприємства, з посиланням на відсутність повноважень без відповідного погодження з ДПС України, оскільки вказані посилання не передбачені нормами діючого законодавства.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 161506 грн.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.

З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, , 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2012р. по справі № 2а-1870/6518/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Бондар В.О.Судді Донець Л.О. Кононенко З.О.