Постанова № 28598149, 16.10.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2012
Номер справи
9101/120747/2012
Номер документу
28598149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2012 р. справа № 2а-2946/11 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 10 жовтня 2011 року у справі № 2а-2946/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

31 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області, та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2011 року ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду.

Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 10 жовтня 2011 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмолено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково виходячи із наступного.

Судом встановлено, що відповідачем на підставі заяви позивача від 11 травня 2010 року було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії за збільшенням стажу та заробітної плати повинен здійснюватися на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Проте, зробивши правильний висновок щодо норм матеріального права суд першої інстанції невірно застосував дані норми.

Так, перерахунок пенсій із заробітної плати, отриманої після призначення пенсії чи попереднього перерахунку та збільшеного страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування"№ 1058 від 9 липня 2003 року (далі Закон № 1058-IV), частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б"підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Визнані неконституційними зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Зокрема, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, в редакції до 28 грудня 2007 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин, не встановлює іншого, ніж передбачений ч. 2 ст. 40 цього Закону порядку розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії, тому застосуванню підлягає ч. 2 ст. 40 цього Закону.

У зв'язку з правом особи на перерахунок пенсії із заробітної плати та страхового стажу у формулі заробітної плати для обчислення пенсії Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск (сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць) та К (кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи), а показник Зс (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії) враховується в розмірі на час призначення пенсії або останнього перерахунку.

При цьому показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески не є тотожним показнику середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, який згідно вищенаведеної формули враховується при перерахунку пенсії та який враховується в розмірі на час призначення пенсії або останнього перерахунку.

Тому, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, календарного року, що передує року перерахунку пенсії.

При цьому, суд першої інстанції не прийняв до уваги наступне.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

При цьому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду.

Положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"є загальнодоступними, пенсійні виплати -щомісячними, а отже, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за період з 01 травня 2010 року по 28 лютого 2011 року, включно, підлягають залишенню без розгляду.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог за період з 01 травня 2010 року по 28 лютого 2011 року, включно слід скасувату, в решті постанову суду - залишити без змін.

Керуючись ст. 195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. 200, ст. 207 КАС України суд,-

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 10 жовтня 2011 року у справі № 2а-2946/11 в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області провести перерахунок щомісячного розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за період з 01 травня 2010 року по 28 лютого 2011 року, включно, - скасувати та позовні вимоги в цій частині залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Жовтоводського районного суду дніпропетровської області від 10 жовтня 2011 року у справі № 2а-2946/11 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає

Головуючий: О.В. Мартиненко

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов