Постанова № 28598103, 09.01.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
2а-1870/7103/12
Номер документу
28598103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2013 р. Справа № 2a-1870/7103/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.

за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,

представника позивача - Іванової Т.С.,

прокурора - Васянович М.В.,

представника відповідача - Скубира О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - Сумське обласне відділення ФСЗІ), в якому просив стягнути з Публічного акціонерного товариства „Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування „Насосенергомаш" (далі по тексту - ПАТ „Насосенергомаш") адміністративно-господарські санкції та пеню в загальній сумі 526 247грн.20коп.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не виконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 15 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 526 247грн.20коп. Але вказана сума відповідачем не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.

В судовому засіданні прокурор та представник Сумського обласного відділення ФСЗІ позовні вимоги підтримали в повному обсязі із зазначених вище підстав.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав із підстав, викладених в письмових запереченнях (а.с.213-216), пояснивши, що ПАТ „Насосенергомаш" протягом 2010 року повідомляло Сумський міський центр зайнятості про існуючі вакансії для інвалідів, проте, необхідної кількості інвалідів, які б відповідали вимогам роботодавця, на підприємство відповідача направлено не було. Крім того, ПАТ „Насосенергомаш" проінформувало Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради та Сумську міську громадську організацію інвалідів „Доля" про наявність вакансій для інвалідів та можливість їх працевлаштування на своєму підприємстві, але внаслідок відсутності таких працівників у регіоні передбачений законом норматив не був виконаний. Також представник відповідача повідомив, що за видом діяльності та за характером праці (її важкість та шкідливість) на підприємстві ПАТ „Насосенергомаш" лише 1293 особи із 2296 (станом на кінець 2010 року) працюють в умовах, що відповідають санітарно-гігієнічним нормам, та займають посади, що є підходящими для працевлаштування інвалідів. Тому позовні вимоги вважає необґрунтованими та просить у їх задоволенні відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення прокурора, представників Сумського обласного відділення ФСЗІ та ПАТ „Насосенергомаш", перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до поданого ПАТ „Насосенергомаш" звіту про зайнятість інвалідів за 2010 рік за формою №10 - ПІ середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2010 році становила 2263 осіб, з них середньо-облікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 76 осіб, чисельність інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 91 особа. Середня річна заробітна плата штатного працівника становить 34811грн.60коп. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій становить 522 174грн.30коп. (а.с.7).

Згідно ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних потреб реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Таким чином, з аналізу зазначених норм Закону випливає, що про створення робочих місць для інвалідів підприємство повинно безпосередньо інформувати місцеві центри зайнятості протягом всього року. В інакшому випадку підприємством не будуть виконані вимоги щодо вживання заходів для працевлаштування інвалідів.

Надання Державній службі зайнятості належної інформації є необхідною умовою для забезпечення ефективного процесу працевлаштування інвалідів, тому звіт за формою 3-ПН, встановленою Наказом Міністерства праці та соціальної політики № 420 від 19.12.2005 р., є актом офіційного повідомлення органу працевлаштування про створені роботодавцем робочі місця, тому їх неподання свідчить про наявність вини як умови настання господарсько-правової відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Листом Сумського міського центру зайнятості від 24.10.2012 року №04/1981 проінформовано, що ПАТ „Насосенергомаш" подавав до центру зайнятості звіти з інформацією про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, лише у вересні, жовтні та грудні 2010 року.

Тобто, відповідачем протягом 2010 року не було належним чином виконано свій обов'язок щодо інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, що полягало в тому, що відповідачем щомісячно протягом року не подавались звіти форми 3-ПН про необхідність направлення йому для працевлаштування інвалідів.

Частиною 5 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Проте, в порушення вимог цієї статті, за наслідками 2010 року норматив по створенню 15 робочих місць для працевлаштування інвалідів не був виконаний ПАТ „Насосенергомаш".

Також суд звертає увагу на те, що відповідач не подав до суду жодних фактичних даних, які б засвідчували реальне створення ПАТ „Насосенергомаш" робочих місць для подальшого працевлаштування інвалідів, як-то: наказів про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів; документів про обсяг обов'язків за посадами; штатного розпису з вакантними робочими місцями, тощо.

На переконання суду, подання звітів до державної служби зайнятості (які до того ж подавались не щомісяця) повинно супроводжуватися конкретними доказами, які б підтвердили реальне створення робочих місць.

Крім того, згідно з відповідями Сумського міського центру зайнятості від 24.10.2012 року №04/1981 (а.с.164) та від 19.12.2012 року №07/2431 (а.с.203-204) на запропоновані вакансії для працевлаштування на зазначеному підприємстві направлялися особи з обмеженими фізичними можливостями, але в результаті співбесіди 4 особи отримали відповідь „кандидатура не відповідає вимогам роботодавця". Зазначені обставини також підтверджуються копіями корінців направлення на працевлаштування (а.с.205-210). Однак, відповідачем не надано до суду належних доказів щодо обґрунтованості таких відмов.

Посилання представника відповідача на неможливість створення робочих місць на підприємстві ПАТ „Насосенергомаш" внаслідок важких та шкідливих умов праці, а також незадовільного санітарно-гігієнічного стану спростовуються наданими ним письмовими поясненнями та матеріалами справи, а саме: копією звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с.7), згідно якого на підприємстві у 2010 році вже працювало 76 інвалідів; копіями листів до Управління праці та соціального захисту населення (а.с.27) та до Сумської міської громадської організації „Доля" (а.с.29), в яких прямо вказано на можливість працевлаштування на підприємстві інвалідів.

З огляду на викладене, відповідач не лише не забезпечив дотримання вимог вказаного Закону щодо реального створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а й безпідставно і необґрунтовано за власним рішенням відмовив у працевлаштуванні інвалідам, котрі були направлені органом державної служби зайнятості населення, внаслідок чого підлягає притягненню до відповідальності на підставі ст.218 Господарського кодексу України.

Зокрема, відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

При цьому, чинним законодавством не передбачена можливість звільнення від адміністративно-господарської відповідальності чи зменшення їх розміру внаслідок часткового виконання підприємством обов'язку щодо створення робочих місць для інвалідів та надання звітів з відповідною інформацією про наявність вакансій для інвалідів за деякі періоди року, в яких не відбулося порушення Закону.

Отже, зважаючи на викладене, відповідач повинен був до 16.04.2011р. самостійно розрахувати та сплатити позивачеві адміністративно-господарські санкції та пеню у загальній сумі 526 247грн.20коп. відповідно до вимог статті 20 України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (а.с.8).

Розраховуючи суму боргу, яку необхідно стягнути з відповідача, суд враховує факт часткової сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в загальній сумі 459 004грн.64коп., що підтверджується копією платіжного доручення (а.с.223), тому заборгованість ПАТ „Насосенергомаш" на день розгляду справи судом становить: з адміністративно-господарських санкцій - 66 722грн.19коп. (522 174 грн.30коп.-455 452грн.11коп.) та з пені - 520грн.37коп. (4072грн.90коп.-3552грн.53коп.)

За таких обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2010 році є такими, що підлягають частковому задоволенню, внаслідок чого з ПАТ „Насосенергомаш" належить стягнути заборгованість в загальному розмірі 67 242 грн. 56коп.

Тому в іншій частині позовних вимог суд відмовляє у зв'язку із погашенням боргу відповідачем.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити частково .

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (вул. Привокзальна, буд. 1, м. Суми, 40011, р/р 26005003130000 Укрсиббанк, МФО 337814, код 05785448) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Горького, буд. 2, м. Суми, 40011, р/р 31212230700002 ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013, ЄДРПОУ 23636315) адміністративно-господарські санкції в розмірі 66722грн.19коп. (шістдесят шість тисяч сімсот двадцять дві грн.19коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій у розмірі 520 грн.37коп. (п'ятсот двадцять грн.37коп.)

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складено та підписано 14.01.2013 року