ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" грудня 2012 р.Справа № 7/70/5022-884/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
за позовом: Національного заповідника "Замки Тернопілля", вул. Б. Хмельницького, 6, м.Збараж, Збаразький район, Тернопільська область, 47300
до відповідача: Теребовлянської міської ради, вул.Шевченка, 8, м.Теребовля, Тернопільська область, 48100
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області м.Тернопіль, вул.Танцорова, 11, 46008.
За участю представників:
позивача: Галюк О. В. - довіреність №01-01/01-636/2 від 12.11.2012р.
третьої особи: Тіцька Т.З.- довіреність № 72 від 29.12.2011р.
Суть справи:
Національний заповідник "Замки Тернопілля" (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 01-01/01-635/2 від 12.11.2012р.) звернувся з позовом до Теребовлянської міської ради про визнання права державної власності за Національним заповідником "Замки Тернопілля" на пам'ятку архітектури Замок XIV-XVII ст. в м. Теребовлі (охоронний номер 676), що знаходиться на балансі заповідника.
Учасникам судового процесу оголошено склад суду та роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст. 22 ГПК України.
Позивач, позовні вимоги підтримав Представник в судовому засіданні пояснив, що спірний, об'єкт, якому присвоєно охоронний номер, перебуває на балансі заповідника, його працівники здійснюють обслуговування замку. Щодо його інвентаризації, представник пояснив, що таку не представляється можливим здійснити, оскільки за заповідником не визнано право власності на спірний об'єкт. Щодо оплати судового збору пояснив, що заповідник фінансується з державного бюджету, а тому оплатить судовий збір до прийняття господарським судом рішення у даній справі.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, просить припинити провадження у справі, та звертає увагу суду на наступне: - позов заявлено до неналежного відповідача, так як згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада та виконавчий комітет міської ради мають різні повноваження і права, є окремими особами, а тому Теребовлянська міська рада не може нести відповідальність за прийняті чи не прийняті рішення виконавчого комітету Теребовлянської міської ради; - в даній справі відсутній предмет спору, оскільки рішення виконавчого комітету з приводу звернення позивача щодо оформлення права власності на архітектурну пам'ятку не прийнято, на підтвердження чого подав довідку про те, що на засіданнях виконавчого комітету Теребовлянської міської ради 31.07.2012р. та 29.08.2012р. рішення про оформлення права власності на пам'ятку архітектури Замок XIV-XVIIст. в м. Теребовлі не прийняті; - позивачем не надано доказів перебування на балансі заповідника спірного об'єкта, доказів належного оформлення землекористування ділянкою, на якій такий розташований; - позивачем не в повному розмірі сплачено судовий збір, зокрема у спорах про визнання права власності на майно сплачується 2% від ціни позову. Просить судове засідання проводити без участі повноважного представника відповідача.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області листом № 10-12-04355 від 18.12.2012р. повідомило суд, що відповідно до пп. 11, 23 ч.1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», постанов Кабінету Міністрів України від 30.11.2005р. №1121 «Про затвердження Методики проведення інвентаризації об'єктів державної власності»та від 14.04.2004 №467 «Про затвердження Положення про Єдиний реєстр об'єктів державної власності», Єдиний реєстр об'єктів державної власності формується та ведеться Фондом державного майна України з 2005року згідно з поданою органами державної влади інформації щодо об'єктів державної власності. Державні органи, в свою чергу, ведуть облік об'єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів, несуть відповідальність за повноту та достовірність інформації, наданої розпоряднику Єдиного Реєстру. Згідно відомостей про нерухоме державне майно Форми №26 (д) наданого Фондом державного майна України від 17.12.2012р. №10-15-18144, Замок ХІV-ХVII ст. у місті Теребовля (код 1273.1), реєстровий номер (21146541.1 ДБЕЦРЕ468) є пам'яткою історії та архітектури, та за результатами інвентаризації об'єктів державної власності, станом на 01.09.2012 перебуває на балансі Національного заповідника «Замки Тернопілля».
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду пояснення представників сторін, третьої особи, на підставі ст. 43 ГПК України, давши оцінку поданих сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При цьому суд виходив з наступного:
- правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони об'єктів культурної спадщини, які знаходяться на території України та охороняються державою, з метою їх збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, регулюються Законом України „Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2000р. (далі Закон про охорону культурної спадщини), а до прийняття даного закону Законом України „Про охорону і використання пам'яток історії та культури" від 13.07.1978р. (далі Закон України, втратив чинність 12.07.2000р.).
Згідно зазначених законів, в період їх дії, державне управління в галузі охорони і використання пам'яток історії та культури покладено на Кабінет Міністрів України, виконавчі комітетами відповідних рад, державні адміністрації (згідно Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р.) та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону про охорону культурної спадщини, об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями пам'ятки національного значення - постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини; місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини.
Ансамблі і комплекси пам'яток історії та культури, які становлять особливу історичну цінність, відповідно до ст.ст. 4, 33 Закону про охорону спадщини, можуть бути оголошені рішенням Кабінету Міністрів України історико -культурним заповідником державного значення, охорона яких здійснюється на підставі положення про нього, який затверджується в порядку визначеному КМ України, а рішення про оголошення комплексу (ансамблю) пам'яток історико-культурним заповідником місцевого значення приймає відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласна, Київська і Севастопольська міські ради.
З метою захисту традиційного характеру середовища населених місць в яких знаходяться окремі пам'ятки, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, вони заносяться до Списку історичних населених місць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 32 Закону про охорону культурної спадщини).
Порядок передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, або у спільну власність територіальних громад, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність, в тому числі і пам'яток архітектури, визначено Законом України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998р. (далі Закон про передачу права власності) шляхом безоплатної передачі та прийнятими на його виконання „Положенням про порядок передачі об'єктів права державної власності" і "Порядком подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність" затверджених постановою КМ України від 21.09.1998р. № 1482.
В процесі розгляду справи встановлено, що Замок ХІV- ХVІІ ст. м.Теребовля являється пам'яткою архітектури державного значення, яка передана із сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово -комунального господарства України до сфери управління Міністерства культури України, яке в свою чергу закріпило його на правах оперативного управління за Національним заповідником "Замки Тернопілля" м. Збараж.
Дані факти підтверджують наступні докази :
- постановою Ради Міністрів УРСР від 28.03.1956р. №320 "Про затвердження списку пам'ятників архітектури по Українській РСР" затверджено списки пам'ятників архітектури Української РСР (республіканського значення) до яких ввійшов Замок XVII ст. "а" м. Теребовля, охоронний № 676, як пам'ятники архітектури, які не можна використовувати для практичних цілей (старовинні мури, тріумфальні арки, монументи, фонтани, надгробні пам'ятники), згідно з п.12 "Положення про охорону пам'ятників культури" затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 14.10.1948р.№3898;
- постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963р. № 970 "Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР", з урахуванням результатів проведеного обстеження пам'ятників архітектури УРСР, затверджено новий список об'єктів культурної спадщини республіканського значення, серед яких значиться Замок XVII ст. "а" м. Теребовля, охоронний № 676, яка занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та перебуває на державному обліку, як пам'ятка архітектури національного значення;
- постановою КМ України від 26.07.2001р. №878 "Про затвердження Списку історичних населених місць України", на виконання ст.32 Закону про охорону культурної спадщини, затверджено Список історичних населених місць України (міста і селища міського типу) до якого включено м. Збараж (дата заснування або першої писемної згадки -1211рік), та м. Теребовля (1097рік);
- Постановою Кабінету Міністрів України № 78 від 08.02.1994р. „Про державний історико-архітектурний заповідник у м. Збаражі Тернопільської області", враховуючи історичну, архітектурну і художню цінність пам'яток історії та культури замкового ансамблю м. Збаража, з метою збереження пам'ятних місць, пов'язаних з визвольною війною українського народу 1648 -1654 років та у зв'язку з 400 -річчям від дня народження Богдана Хмельницького, прийнято пропозицію Тернопільської обласної Ради, Міністерства у справах будівництва і архітектури, підтриману Міністерством культури (спеціально уповноважені державні органи охорони пам'яток історії та культури визначені ст.7 Закону України „Про охорону і використання пам'яток історії та культури"), про оголошення пам'яток містобудування та архітектури м. Збаража -замкового ансамблю в межах фортифікаційних споруд державним історико-архітектурним заповідником та передачу його до загальнодержавної власності з віднесенням до сфери управління Міністерства у справах будівництва і архітектури ;
- наказом Міністерства України у справах будівництва та архітектури від 14.03.1994р. №49 затверджено Положення про Державний історико - архітектурний заповідник у м. Збараж (далі Заповідник);
- згідно з Указом Президента України від 15.01.2005р. №35 «Про надання Державному історико - архітектурному заповіднику у місті Збаражі статусу національного» Державному історико-архітектурному заповіднику у місті Збаражі надано статус національного з найменуванням його - Національний заповідник "Замки Тернопілля";
- з метою збереження пам'яток оборонної архітектури, забезпечення їх належного технічного стану, відповідного використання та обслуговування, на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 06.08.2008р. № 28499/1/1-05 , Управлінням містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації (лист №01-13/559 від 06.08.2008р. "Про погодження передачі пам'яток архітектури") та Тернопільською обласною радою (лист №09-958 від 11.08.2008р. "Про передачу замків Національного заповіднику "Замки Тернопілля") погоджено передачу замків: у місті Теребовлі, селищах Микулинці Теребовлянського, Золотий Потік Бучацького і Скала - Подільського Борщівського районів, селах Язловець і Підзамочок Бучацького та Кривче Борщівського районів, які є об'єктами державної власності і перебували на балансі Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, із сфери управління Тернопільської облдержадміністрації для включення до складу Національного заповідника "Замки Тернопілля";
- розпорядження Кабінету Міністрів України №1397-р від 05.11.2008р. прийнято пропозицію Мінерегіонбуду і Тернопільської облдержадміністрації щодо передачі пам'яток архітектури, та містобудування, до сфери управління Мінрегіонбуду згідно з додатками: Замок 1631рік м. Теребовля, вул. Підзамче; Замок ХVI -ХVIII століття. смт. Микулинці Теребовлянського району, вул. Хоткевича, 2а; Замок ХVII століття, с. Золотий потік Бучацького району; Замок ХIV -ХVIII століття с. Язловець Бучацького району; Замок 1600рік с. Підзамочок Бучацького району; Замок 1518 рік - ХVIII століття селище Скала-подільська Борщівського району; Замок 1650 рік с. Кривче Борщівського району;
- наказом Міністерства Регіонального розвитку та будівництва України №534 від 24.11.2008р. "Про організацію виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2008р. №1397-р "Про передачу пам'яток архітектури та містобудування до сфери управління Мінрегіонбуду", утворено комісію з передачі пам'яток архітектури та містобудування до сфери управління Мінрегіонбуду у складі згідно з додатком; зобов'язано до 05.12.2008р. у встановленому порядку виконати процедуру приймання-передачі пам'яток архітектури та містобудування - замків м. Теребовлі, селищах Микулинці, Золотий Потік, Скала-Подільська, селах Язловець, Підзамочок, Кривче Тернопільської області до сфери управління Мінрегіонбуду та подати акт приймання-передачі пам'яток архітектури та містобудування на затвердження Міністру регіонального розвитку будівництва України Куйбіді B.C.;
- актом -приймання передачі від 03.12.2008р., який затверджений 05.12.2008р. Міністром регіонального розвитку та будівництва України Куйбіда B.C - Замок ХІV- ХVІІ ст. м. Теребовля (охоронний №676), який є пам'яткою оборонного типу, знаходиться в аварійному стані, до складу цілісного майнового комплексу пам'ятки входять: овальна башта-бастея, п'ятигранна башта, тригранна башта, палац, каземати, оборонні мури, колодязь (первісна вартість 263445грн.), передано до сфери управління Мінрегіонбуду в оперативне відання Національного заповідника "Замки Тернопілля";
- наказом Міністерства Регіонального розвитку та будівництва України №699 від 29.12.2008р. "Про закріплення на праві оперативного управління за Національним заповідником "Замки Тернопілля" пам'яток архітектури та містобудування" закріплено на праві оперативного управління за Національним заповідником "Замки Тернопілля" пам'ятки архітектури та містобудування згідно з актом приймання передачі від 03.12.2008р. №1-7;
- розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1032-р. "Про передачу цілісних майнових комплексів історико-культурних заповідників до сфери управління Міністерства культури", Національний заповідник "Замки Тернопілля" віднесено до сфери управління Міністерства культури;
- наказом Міністерства культури України № 1241/0/16-11 від 26.12.2011р. затверджено Акт приймання передачі цілісного майнового комплексу Національного заповідника "Замки Тернопілля" зі сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України до сфери управління Міністерства культури України, та закріплено за Національним заповідником "Замки Тернопілля" на праві оперативного управління цілісний майновий комплекс Національного заповідника "Замки Тернопілля" у складі згідно Актом приймання-передачі;
- наказом Міністерства культури України № 454 від 07.05.2012р. затверджено статут Національного заповідника "Замки Тернопілля", відповідно до п.1.1,1.4 якого заповідник є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом, створеним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України під 08.02.1994р. №75 на базі пам'яток історії та культури замкового ансамблю м. Збаража Тернопільської області, з метою збереження нам'ятих місць, пов'язаних з Визвольною війною українського народу 1648-1654 років та у зв'язку з 400-річчям, від дня народження Богдана Хмельницького, такий є об'єктом державної власності, перебуває у сфері управління Міністерства культури України.
Фонд державного майна України довідкою форми №2б(д) "Відомості про нерухоме державне майно підтвердив, що в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується: нерухоме державне майно, пам'ятка історії та архітектури - Замок ХІV-ХVІІ століття, (інвентарний номер 10310039) в м. Теребовля, Тернопільської області; вартість майна станом на 03.09.2012р. складає 263445грн.; розмір земельної ділянки / площа забудови - 5544кв.м.; дані про оформлення свідоцтва на право власності відсутні; балансоутримувач державного майна - Національний заповідник "Замки Тернопілля" м. Збараж вул. Богдана Хмельницького ,6; орган управління: Міністерство культури України.
З метою належного забезпечення захисту права власності на нерухоме майно, оформлення права власності на такі об'єкти провадиться на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 (далі Тимчасове положення).
Таке оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється з особливостями, передбаченими пп.8.1 п.8 Тимчасового положення (в редакції Положення станом на 30.05.2012р.), а саме з видачею органами місцевого самоврядування свідоцтва про право власності за заявою про право власності на нерухоме майно фізичним особам та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна, та не віднесені до правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 2 до Положення.
Право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, згідно п.п.1.3,1.4, 1.5 Тимчасового положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації, яке здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (БТІ) за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі правовстановлювальних документів зазначених в Додатку №2 до Тимчасового положення, до яких згідно п.п.6,10 Додатку відносяться: Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування та рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Згідно ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01.07.2004р., також визначено перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, одними із таких документів є свідоцтва про право власності на нерухоме майно та рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно (п.п.2,5 ст.19 Закону).
Національний заповідник "Замки Тернопілля" звернувся до Теребовлянської міської ради, про оформлення права власності на пам'ятку архітектури Замок ХІV -ХVІІ ст. в м. Теребовлі, яка знаходиться на балансі заповідника, з заявами:
- заява від 30.05.2012р., розглянута на засіданні виконавчого комітету Теребовлянської міської ради 31.07.2012р., та згідно протоколу засідання, по питанню оформлення права власності 12 членів виконавчого комітету проголосували проти такого оформлення, при цьому причини відмови в протоколі не зазначені (лист №422/2.19 від 31.08.2012р.);
- на заяву від 15.08.2012р. Теребовлянська міська рада повідомила Національний заповідник "Замки Тернопілля" листом №524/2.18 від 05.09.2012р., що заява про оформлення права власності на пам'ятку архітектури Замок ХІV -ХVІІ ст. в м. Теребовля розглянута на засіданні виконавчого комітету 29.08.2012р., на якому заповіднику відмовлено в оформленні права власності на зазначену пам'ятку архітектури, без зазначення причин відмови.
При таких обставинах, матеріалами справи встановлено, що пам'ятка архітектури - Замок ХІV -ХVІІ ст. в м. Теребовля є державною власністю, набутою у відповідності до чинного законодавства, в даних час перебуває в оперативному управлінні Національного заповідника "Замки Тернопілля", інше господарським судом Тернопільської області в процесі розгляду справи не встановлено, а тому вимоги позивача про визнання за державою права власності на даний об'єкт, у зв'язку з його оспоренням міською радою, документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Доводи відповідача щодо того, що Теребовлянська міська рада є неналежний відповідач судом відхиляються, оскільки:
- відповідно до ст.ст.1, 21 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, зазначені у статті 1 цього Кодексу;
- згідно ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, та є юридичними особами. Виконавчими органами рад є виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам (ст.11 Закону).
Відповідач не надав доказів, що виконавчий комітет Теребовлянської міської ради є юридичною особою, і може бути стороною у судовому процесі.
Щодо судового збору, то такі доводи приймаються до уваги, оскільки позивачем сплачено судовий збір, як із позовних вимог немайнового характеру, а саме в сумі 1073грн.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", з позовних вимог майнового характеру сплачується 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат. Враховуючи, що вартість Замку складає 263445,00 грн., у зв'язку з чим, за заявлені позовні вимоги, позивач повинен був сплатити - 5268,90грн. судового збору.
Оскільки, даний факт виявлено після порушення провадження у справі, то суд на підставі ст.49 ГПК України стягує судовий збір за результатами розгляду справи. Такої правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати право Державної власності за Національним заповідником "Замки Тернопілля", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Збараж, Збаразького району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 21146541 на пам'ятку архітектури Замок XIV-XVIIст. в м. Теребовлі (охоронний номер 676), що знаходиться на балансі заповідника .
3. Стягнути за Національного заповідника "Замки Тернопілля", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Збараж, Збаразького району, Тернопільської області , ідентифікаційний код 21146541 в дохід Державного бюджету на р/р 31217206783002, одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, банк одержувача ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, код одержувача 37977726, код суду 03500022- 4195,90 грн. судового збору.
4. Стягнути з Теребовлянської міської ради, вул. Шевченка, 8, м.Теребовля, Тернопільської області, на користь Національного заповідника "Замки Тернопілля", вул.Б. Хмельницького, 6, м.Збараж, Збаразького району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 21146541 - 5268,90грн. судового збору.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено " 25"грудня 2012р.
Суддя М.С. Стадник