Ухвала суду № 28562942, 17.09.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2012
Номер справи
2а-15600/11/0170/23
Номер документу
28562942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-15600/11/0170/23

17.09.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Кукти М.В. ,

Ілюхіної Г.П.

секретар судового засідання Рузова А.О.

за участю сторін:

представник позивача - Державного підприємства "Привітне" у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Алексєєва Т.В.) від 05.03.12 року по справі № 2а-15600/11/0170/23

за позовом Державного підприємства "Привітне" (вул. Леніна, 2, с. Привітне, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98521)

до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби (вул. Леніна 22-а, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)

про визнання протиправною відмови та спонукання до виконання певних дій.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Алексєєва Т.В.) від 05.03.2012 року у справі № 2а-15600/11/0170/23 адміністративний позов Державного підприємства "Привітне" до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправною відмови та спонукання до виконання певних дій, задоволено.

Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції в м. Алушта АР Крим у підтверджені і реєстрації Державному підприємству «Привітне»статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 р., яка оформлена листом від 11.02.2011 року за №663/10/15.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію в м. Алушта АР Крим надати Державному підприємству "Привітне" довідку про підтвердження його статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 рік. Стягнено на користь позивача з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 28 гривень 23 коп.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.03.2012 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, при вирішенні спору по суті, грубо порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В судове засідання 17.09.2012 року сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

Матеріали справи свідчать, що відповідно до Статуту державне підприємство «Привітне»(код ЄДРПОУ 00412725) створено, як державне виноробне підприємство у складі Національного виробничо-аграрного об'єднання «Масандра», підпорядковане Міністерству аграрної політики України, згідно Свідоцтва про державну реєстрацію серії А01 №148589 підприємство зареєстровано 03.07.1992 року виконкомом Алуштинської міської Ради Автономної Республіки Крим (а.с.10-14).

ДП «Привітне»є сільськогосподарським товаровиробником, основної діяльністю якого є вирощування винограду, його переробка в виноматеріали, реалізація виноматеріалів підприємствам вторинного виробництва, виробництво та реалізація вина, що підтверджується довідкою органа статистики №054124 від 03.03.2009р. (а.с.16) та наданими ліцензійним органом Ліцензіями № 281 від 06.11.2008р. і № 548 від 23.06.2011р. з додатками до них на виробництво виноградних виноматеріалів оброблених (ГСТУ 202.001-96, ДСТУ 4805:2007), виноматеріалів виноградних для закладки на витримку (ДСТУ 4396:2005) та вин столових (ДСТУ 4806:2007 (а.с.17-20).

На підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-КМ №002748 Привітненською сільською Радою м. Алушта АР Крим 15.07.1999 року позивачу надано в постійне користування 881,55 га., землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.21-22).

Згідно Довідки ДПІ в м. Алушті АР Крим від 21.10.2008 року №534/29-015/2 позивач взятий на облік платника податків (а.с.30).

ДП «Привітне»отримало від Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим лист від 11.02.2011 року вих..№663/10/15, яким ДПІ в м. Алушті повідомило Державне підприємство "Привітне" про те, що останнє не може бути зареєстровано як платник фіксованого сільськогосподарського податку (а.с.39).

Не погодившись з такою відмовою позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом..

Відмовляючи позивачу у реєстрації його платником фіксованого сільськогосподарського податку ДПІ у м. Алушта мотивувала відмову посиланням на положення п. 6 ст. 301 та п. 301.6.2 Податкового кодексу України, вказавши, що оскільки підприємство здійснює крім діяльності по виробництву виноматеріалів виноградних (КОДИ ЗГІДНО УКТ ЗЕД 220429 - 220430) діяльність з виробництва та реалізації підакцизних товарів, то Державне підприємство "Привітне" у 2011р. не може набути статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

Отже, відповідно до положень абз. 1 п. 301.1 ст. 301 ПК України, платниками фіксованого сільськогосподарського податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Підпунктами 301.6.1, 301.6.2, 301.6.3 пункту 301.6 ст. 301 ПК України встановлено, що не може бути зареєстрований як платник податку:

суб'єкт господарювання, у якого понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин, диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра;

суб'єкт господарювання, що провадить діяльність з виробництва та/або реалізації підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції;

суб'єкт господарювання, який на день подання документів для набуття статусу платника податку має податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу (недоїмки), який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до положень п. 308.1 ст. 308 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Пунктом 308.3 ст. 308 ПК України встановлено, що довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви органом державної податкової служби за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку).

Матеріали справи свідчать, що позивачем були подані до Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим, зокрема відомості про наявність земельних ділянок, а також розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції за 2011р. та загальна податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно до вказаної звітності позивачем задекларована частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній - 2010 рік (питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробництва отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва), у розмірі 75,90 відсотків.

Відповідач не заперечував, та не надав доказів, щодо відсутності у позивача частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у розмірі 75,00 відсотків.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що ДП «Привітне»має частку сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у розмірі 75,90 відсотків, що відповідно до положень абз. 1 п.301. ст. 301 ПК України свідчить про наявність у нього права здійснювати діяльність із застосуванням спеціального податкового режиму фіксованого сільськогосподарського податку.

Таким чином, ДП «Привітне»було дотримано положення п.301. ст. 301 ПК України в частині наявності підстав для реєстрації і підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

Крім того, слід зазначити, що Податковий Кодекс України набрав чинності з 01.01.11 року Норми Податкового Кодексу України розповсюджуються на відносини, які виникли з 01.01.11 року та обмеження, встановлені ст. 301 ПК України можуть регулювати виключно відносини та операції, які виникли після 01.01.11 року, тоді як реалізація підакцизних товарів позивачем проводилася до цієї дати.

Вказане свідчить про те, що встановлені Податковим Кодексом України обмеження в реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку можуть реалізовуватися тільки в тому разі, коли умови, за яких суб'єкт господарювання, в силу п.п. 301.6.2 п.301.6 ст. 301 ПК України, не може бути зареєстрований платником фіксованого сільськогосподарського податку, виникли у період дії норм Податкового Кодексу України.

Таким чином, позивачем, під час дії Податкового Кодексу України не здійснювалась господарська діяльність, яка в силу п.п. 301.6.2 п.301.6 ст. 301 ПК України перешкоджала б реєстрації його платником фіксованого сільськогосподарського податку.

Крім того, пунктом 1.1. ст. 1 ПК України встановлено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно до п. 7.4. ст. 7 ПК України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

З аналізу норм Податкового кодексу України, вбачається, що його положеннями не встановлено період, протягом якого платник податків не повинен провадити діяльність з виробництва та/або реалізації підакцизних товарів для набуття або підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку в майбутньому.

З аналізу норми п.п.301.6.2 п.301.6. ст.301 ПК України вбачається, що для встановлення обмежень в проведенні реєстрації платника фіксованого сільськогосподарського податку, законодавець передбачає наявність таких обставин, за яких особою що намагається отримати статус платника такого податку, проводиться діяльність з виробництва та/або реалізації підакцизних товарів вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції.

Лист відповідача, яким позивачу відмовлено у проведенні реєстрації фіксованого сільськогосподарського податку, містить посилання на здійснення позивачем діяльності з виробництва та реалізації підакцизних товарів.

Згідно Експертних висновків №176-0/04-13 від 04.11.2010 року і №189-Г/04-13 від 02.09.2011 року, що надані позивачу Торгово-промисловою палатою Криму про відповідність виготовленої їм продукції кодам та опису товарів згідно УКТ ЗЕД, виноматеріали і вино містять цукор та спирт концентрацією понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, та відповідають згідно з УКТ ЗЕД: виноматеріали - коду 220429, вино - коду 220421.

В той час, в Розрахунку питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за попередній податковий (звітний) 2010 рік, згідно якого частка сільськогосподарського товаровиробництва позивача за 2010 рік складає 75,9 відсотка, відображено в стр. З рядку 4 доходи, отримані за 2010 рік від реалізації виноматеріалів (код УКТ ЗЕД 220429), що вироблені із сировини власного виробництва та продуктів її переробки на власному підприємстві позивача, в сумі 10201,90грн (без ПДВ).

В цей Розрахунок питомої ваги доходу не включені доходи від реалізації вина (кодУКТ ЗЕД 220421), що вироблено позивачем на вторинному виробництві із своїх же виноматеріалів (код УКТ ЗЕД 220429), що вироблені їм на первинному виробництві з власної сировини.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що позивач здійснює діяльність з виробництва алкогольних напоїв, що належать до підакцизних товарів.

Проте, з наданих відповідачу документів не вбачається, що позивачем під час дії Податкового кодексу України здійснювалась господарська діяльність, яка в силу п.п.301.6.2 п.301.6 статті 301 ПК України перешкоджала б реєстрації його платником фіксованого сільськогосподарського податку, а лист відповідача, яким позивачу відмовлено у наданні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, не містить посилання на джерела та докази встановлення здійснення позивачем діяльності з виробництва та реалізації підакцизної продукції (код згідно УКТ ЗЕД 220421).

Пунктом 308.6 ст. 308 Податкового кодексу України передбачені підстави скасування реєстрації сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку:

308.6.1. у разі подання платником податку письмової заяви щодо добровільного зняття з такої реєстрації;

308.6.2. за рішенням органу державної податкової служби:

а) якщо такий платник податку ліквідується, у тому числі шляхом злиття, приєднання або перетворення;

б) у разі встановлення за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 цієї глави. При цьому такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення.

Таким чином, пунктом 308.6 ст. 308 Податкового кодексу України передбачено підстави, при яких реєстрація сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку скасовується.

Вищевказане підтверджує наявність права у податкового органу скасувати діючу реєстрацію сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку, а не відмовити у підтвердженні статусу платника такого податку.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач фактично звернувся про підтвердження такого статусу, оскільки він у попередньому році був зареєстрований платником фіксованого сільськогосподарського податку.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що відмова відповідача викладена у листі від 11.02.2011 року вих. №.№663/10/15 є необґрунтованою і протиправною та з урахуванням положень ст. 308 ПК України зобов'язав відповідача видати позивачу довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 рік.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Алексєєва Т.В.) від 05.03.12 року по справі № 2а-15600/11/0170/23, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Алексєєва Т.В.) від 05.03.12 року по справі № 2а-15600/11/0170/23, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 24 вересня 2012 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис М.В. Кукта

підпис Г.П.Ілюхіна

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська