Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-10144/11/0170/13
28.05.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Дугаренко О.В. ,
Кукти М.В.
секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН"- ОСОБА_2, довіреність № 01-02-14/39 від 12.01.12 року;
представник відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим у судове засідання не з'явився, проте до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність;
представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в АР Крим у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
прокурор - Гукасян Христина Артушівна, посвідчення №698;
розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 01.12.11 року по справі № 2а-10144/11/0170/13
за позовом Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" (Північна промзона, м. Армянськ, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим, 96012)
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (вул. М. Залки, 1/9, м. Сімферополь, АР Крим, 95000)
до Головного управління Державного казначейства України в АР Крим (вул. Севастопольська 19, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95051)
за участю Прокуратури АР Крим (вул. Севастопольська 21, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95015)
про стягнення заборгованості в сумі 16853600,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" звернулось до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим, Головного управління Державного казначейства України в АР Крим про стягнення заборгованості у сумі 16853600,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 01.12.2011 року у справі № 2а-10144/11/0170/13 адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим, Головного управління Державного казначейства України в АР Крим за участю Прокуратури АР Крим про стягнення заборгованості в сумі 16853600,00 грн., задоволено.
Стягнено з державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" помилково сплачені грошові кошти з платежу "Частина прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету" в загальній сумі 16853600,00 грн., за платіжними дорученнями: № 4937 від 17.05.2005 - на суму 1118500 грн.; № 5021 від 19.05.2005 - на суму 355400 грн.; № 6924 від 30.06.2005 - на суму 400000 грн.; № 6945 від 30.06.2005 - на суму 3300 грн.; № 8501 від 02.08.2005 - на суму 550000 грн.; № 8502 від 02.08.2005 - на суму 3380000 грн.; № 9049 від 16.08.2005 - на суму 678100 грн.; № 13252 від 16.11.2005 - на суму 3780600 грн.; № 868 від 30.01.2006 - на суму 250000 грн.; № 1777 від 14.02.2006 - на суму 1252700 грн.; № 8197 від 30.06.2006 - на суму 2085000 грн.
Стягнено з державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" 1700,00 грн. судового збору.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2011 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
За розпорядженням керівництва Севастопольського апеляційного адміністративного суду, суддю Ілюхіну Г.П., у зв'язку з поважними причинами, було замінено на суддю Кукту М.В.
В судове засідання 28.05.2012 року представник Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим не з'явився, проте до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
В судове засідання 28.05.2012 року представник Головного управління Державного казначейства України в АР Крим не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення прокурора, заперечення на апеляційну скаргу представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
Матеріалами справи встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" зареєстроване виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим 31.08.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Приватне акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" згідно Декларації з податку на прибуток за 2005 рік визначило зобов'язання за платежем "Частина прибутку, що підлягає сплаті до загального фонду Державного і бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005 році" у сумі 14265400,00 грн.
В період 2005 - 2006 роки до Державного бюджету України по зазначеному і платежу фактично було перераховано суму 16853600 грн. (в 2005 році - 13265900 грн. в 2006 році - 3587700 грн.), що підтверджується наступними платіжними дорученнями: № 4937 від 17.05.2005 - на суму 1118500 грн.; № 5021 від 19.05.2005 - на суму 3355400 грн.; № 6924 від 30.06.2005 - на суму 400000 грн.; № 6945 від 30.06.2005 - на суму 3300 грн.; № 8501 від 02.08.2005 - на суму 550000 грн.; № 8502 від 02.08.2005 - на суму 3380000 грн.; № 9049 від 16.08.2005 - на суму 678100 грн.; № 13252 від 16.11.2005 - на суму 3780600 грн.; № 868 від 30.01.2006 - на суму 250000 грн.; № 1777 від 14.02.2006 - на суму 1252700 грн.; № 8197 від 30.06.2006 - на суму 2085000 грн.
Зазначені кошти були обліковані Красноперекопською ОДПІ в обліковій картці платника податків та зараховані до Державного бюджету, що підтверджується виписками з відповідного казначейського рахунку.
Отже, відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік"" від 23.12.2004 року № 2285-IV, встановлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу). Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" (Відомості Верховної Ради України, 2004 року, № 17 - 18, ст. 250) та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
Згідно з пунктом 17 статті 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 року № 3235-IV до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2006 рік належать частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, крім надходження коштів від Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" відповідно до ст. 7 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки", та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності.
До доходів від власності та підприємницької діяльності відноситься частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, та дивіденди, нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, що є у державній власності, які мають код 21010000.
Тобто, частина прибутку (доходу) та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності, - це один платіж (додаток № 1 до Закону № 3235-IV "Доходи Державного бюджету України на 2006 рік").
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2005 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (Відомості Верховної Ради України, 2005 року, №№ 17 - 19, ст. 267) та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Таким чином, нарахування і оплата даного платежу повинні визначатися нормативними актами, що регулюють відносини власності, а також діяльність між суб'єктами господарювання, а саме, нормами підприємницького, корпоративного, цивільного та інших галузей права.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно до пунктів 5.1 та 6.3 Статуту ЗАТ "Кримський Титан" засноване двома засновниками:
- Державна акціонерна компанія "Титан" (зараз ПАТ "Кримський Титан"), якій належить 50% плюс одна акція;
- Компанія Erste Beteiligungsgesellschaft" (зараз Germany GmbH"), якій належить 50% мінус одна акція.
14.04.2011 року загальними зборами акціонерів було прийнято рішення № 1 про зміну назви господарського товариства - приватне акціонерне товариство "Кримський титан", у зв'язку з чим, були змінені реєстраційні відомості у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Тобто, в статутному фонді ПАТ «Кримський Титан»не має частки, яка належить державі, що підтверджується листами Фонду Державного майна України, від 15.06.2005 року № 10-28-8648, від 25.11.2005 року № 31/1/3-1697, листом Національного депозиторія України від 08.04.2011 року № 2565-ід.
Також, згідно листа Департаменту стратегії корпоративного управління Фонду державного майна України від 19.08.2010 року № 31-3-164 встановлено, що закрите акціонерне товариство "Кримський титан" в реєстрі корпоративних прав держави не обліковується.
Згідно реєстру власників іменних цінних паперів станом на 24 січня 2008 року серед власників юридичної особи держава Україна відсутня.
Відповідно до статті 142 Господарського кодексу України порядок використання прибутку (доходу) суб'єкта господарювання визначає власник (власники) або уповноважений ним орган відповідно до законодавства та установчих документів. Порядок використання прибутку державних підприємств встановлюється відповідно до закону.
Статтею 159 Цивільного кодексу України встановлено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. До виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить розподіл прибутку і збитків товариства.
Оскільки організаційно-правова форма створення ПАТ "Кримський Титан" на момент здійснення відповідних дій -закрите акціонерне товариство, то при визначенні порядку розподілу та використання прибутку, слід керуватися Законом України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 року № 1576-XII, а також установчими документами закритого акціонерного товариства.
Згідно статті 10 Закону України "Про господарські товариства", учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.
Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Відповідно до пункту "д" частини 5 статті 41 Закону України "Про господарські товариства", до компетенції загальних зборів належить: затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків;
Порядок розподілу прибутку (збитків), а також термін і порядок виплати частини прибутку (дивідендів) акціонерам повинні бути визначені в статуті акціонерного товариства, відповідно до ст. 4, 37 зазначеного Закону.
Відповідно до розділу 8 Статуту ЗАТ "Кримський Титан" встановлено, що порядок розподілу чистого прибутку визначає загальні збори акціонерів.
Як вбачається з протоколів загальних зборів акціонерів ЗАТ "Кримський Титан" за відповідний період, загальні збори акціонерів Товариства не приймало рішення з розподілу та перерахування частини прибутку до Державного бюджету України за підсумками господарської діяльності за 2005 рік.
Отже, у Товариства був відсутній обов'язок сплачувати частину прибутку (доходу) відповідно до Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальній фінансово-господарській діяльності в 2005 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.012005 року № 50.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно уточнюючого розрахунку від 30.03.2006 року №1442 ПАТ "Кримський Титан" за 2005 рік було проведено коригування декларації з податку на прибуток підприємства в сумі 503,2 тис. грн. в сторону зменшення.
Разом, з урахуванням проведеної коригування значення рядка 21 Декларації з податку на прибуток підприємства ПАТ "Кримський Титан" за 2005 склало 14265400,00 грн. (14768,6 тис. грн. - 503,2 тис. грн.).
Відповідно з уточнюючим розрахунком від 11.04.2008 року ПАТ "Кримський Титан" за 2005 рік показники стоки 21 Декларації з податку на прибуток підприємства скориговані в розмірі 14265400,00 грн. в сторону зменшення.
Таким чином, з урахуванням уточнюючих розрахунків від 30.03.2006 року та від 11.04.2008 року зобов'язання щодо платежу частини прибутку ПАТ "Кримський Титан", що підлягає сплаті до бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік, не значиться.
Відповідно до пунктом 15.1.1 статті 15 Закону № 2181-III податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У зв'язку з чим, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що оскільки з моменту отримання уточненого розрахунку (11.04.2008) про зменшення зобов'язання зі сплати частини прибутку до бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік, відповідачем сума зобов'язання не була визначена, а станом на день прийняття судового рішення (01.12.2011) граничний строк визначення податкового зобов'язання сплинув, то на підставі пункту 15.1.1. статті 15 Закону № 2181 позивач є вільним від зазначеного обов'язку, а тому перераховані кошти є переплатою.
Відповідно до статті 21 пункту 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94-ВР сума податкових платежів, що надміру надійшла до бюджету в результаті неправильного нарахування або порушення платником податку встановленого порядку сплати податку, підлягає поверненню з відповідного бюджету протягом десяти робочих днів з моменту отримання податковим органом відповідної заяви платника податку або зарахуванню на зменшення платежів до цього бюджету майбутніх періодів, за вибором платника податку, в разі якщо не минув строк позовної давності, встановлений законодавством.
Відповідно до підпункту 15.3.1. статті 5 Закону № 2181 заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
11.04.2008 року ПАТ "Кримський Титан" направило на адресу Красноперекопської ОДПІ заяву від 11.04.2008 року № 02-02-01/4302 про повернення помилково перерахованих коштів в розмірі 16853600,00 грн.
Зазначена заява залишена відповідачем без задоволення.
На момент звернення позивача із заявою, діяв Порядок взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, що затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 року № 58/78/22, зареєстрований у Мінюсті України 18 лютого 2005 року за № 247/10527.
Згідно вказаного Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податків (за винятком повернення зайво утриманих (сплачених) сум прибуткового податку з громадян), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.
Отже, відповідач, в порушення ст.13 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХП «Про державну податкову службу в України»та пп.4.3 п.4 Інструкції № 276 безпідставно не здійснив корегування нарахування по особистому рахунку позивача показників податкової звітності (уточнюючого розрахунку), що призвело до порушення прав та охоронюваних законом інтересів підприємства.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що позивач має право на отримання з Державного бюджету України помилково сплачені грошові кошти з платежу "Частина прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету" в загальній сумі 16853600,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 01.12.11 року по справі № 2а-10144/11/0170/13, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 01.12.11 року по справі № 2а-10144/11/0170/13, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 05 червня 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис О.В.Дугаренко
підпис М.В. Кукта
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська