Постанова № 2854891, 16.10.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2008
Номер справи
2а-6708/08
Номер документу
2854891
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-6708/08

УКРАЇНА

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2008 року, м. Харків                                                       

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: П'янової Я.В.

При секретарі: Нікітіної О.В.

За участю представників сторін:

Позивача: Судавцов Г.М.

Відповідача: Малахова Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву Кредитної спілки „Слобода-Кредит” до ДПІ у Московському районі м. Харкова про визнання нечинним податкового повідомлення – рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Кредитна спілка „Слобода-Кредит” звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. №0002501702/0 від 19.06.2008р. про донарахування податку з доходівв з фізичних осіб (основний платіж в poзмipi111144,75 грн. та штрафні санкціїв poзмipi222289,50 грн.).

В судовому засіданніпредставник позивача підтримав позовнівимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі

Представник позивача пояснив, що діяльніть кредитних спілок регулюється Законом України „Про кредитні спілки”. 3 01.01.2005 р. оподаткування процентів на пайовівнески, а також на внески (вклади) членів кредитноїспілки на депозитнірахунки регулюється п.7.2 ст.7 Закону України„Про податок з доходів фізичних oci6”, який встановлює, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитноїспілки, створеноївідповідно до закону. Представник вважає, що при застосуванні цієїнорми слідвраховувати, що відповідно до п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України „Про податок з доходів фізичних oci6” п.п.4.2.12 п.4.2 цього Закону в частинівключения до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у виглядіпроцентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числікартковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно iззаконом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1 i9.2.2 пункту 9.2 статті9 цього Закону у частиніоподаткування процентівнабирають чинностіз 1 січня 2010 року. Таким чином, з норм п.п.22.1.4 ст.22 Закону України „Про податок з доходів фізичних oci6”випливає, що застосування п.7.2 цього Закону призупинено iне застосовується, отже, виплата процентів на внески членам кредитноїспілки, включаючи проценти на пайовівнески та внески (вклади) на депозитнірахунки, підлягаєоподаткуваннювідповідно до п.7.2 ст.7 цього Закону з 01.01.2010р., а тому донарахування податку з доходів фізичних oci6 та застосування штрафних санкційє неправомірним.

Таким чином, представник позивача зазначає, що Кредитна спілка„Слобода-Кредит” не здійснювала стягнення податку з виплаченого членам кредитноїспілки доходу у виглядіпроцентів на їх пайовівнески та перерахування цього податку до бюджету, оскіьки керувалась при цьому нормами Закону України „Про кредитніспілки”та нормами п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України„Про податок з доходів фізичних oci6”, а тому податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних oci6 в cyмi111144,75 грн. та штрафнісанкціїв pозмipi222289,50 грн., визначеніспірним податковим повідомленням-рішенням,єнеправомірними.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Московському районім. Харкова,надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача та просить суд відмовити в задоволенніпозову в повному обсязі.Своїзаперечення обгрунтовуєтим, що податковеповідомлення-рішення ухваленона підставівисновків акту плановоїперевірки, в якому відображенопорушення позивачем вимог чинного законодавства та підтвердженоналежними доказами.

Представник відповідача в судовому засіданніповністю підтримав позицію, викладену в запереченнях.

Представник відповідача вважає, що відповідно до п. 1.10 ст.1 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”від28.12.1994р. №334/94-ВР (у редакціїЗакону України від22.05.1997 року, № 283/97-ВР, зiзмінами та доповненнями) проценти (для цілей справляння податку) визначено як „платіж, який здійснюється позичальником на користькредитора у виглядіплати за використання залучених на визначений строк коштівабо майна. До процентіввключаються платіж за використання коштівабо товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит, платіж за використання коштів, залучених у депозит, платіж за придбання товарів у розстрочку, платіж за використання майна, отриманого в користування (орендні, у тому числілізинговіта peнтнiоперації). Проценти нараховуються у виглядівідсотків на основну суму заборгованостіабо фіксованих сум. У paзiколи залучення коштівздійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифкатів, емітованих позичальником, сума процентіввизначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованоїпреміїчи виграшу або шляхом визначення piниціміж ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (сума дисконту).

Крім того, відповідач вважає,що виходячи iззазначеного посилання позивача на п.п.9.2.2 п.9.2 ст.9 Закону України „Про податок з доходів фізичних oci6”єнеправомірним, оскільки призупинення Законом України „Про Державний бюджет України на 2005 рік”оподаткування доходів у виглядіпроцентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числікартковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно iззаконом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат стосується лише порядку оподаткування процентів, нарахованих на вклади членів кредитноїспілки на депозитнірахунки. Тому, на думку представника відповідача, відповідно до п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України „Про податок з доходів фізичних oci6”„оподаткування процентів(у тому числідисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначеніу п.п.9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їxвиплаті, за ставкою, зазначеною у п.7.1 ст.7 цього Закону (13% - 2006р., 15% - 2007р.).

Дослідивши матеріали справи iнаданісторонами докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив таке.

Співробітниками ДПІу Московському районім. Харкова була проведена планова виїзна перевіркаКС „Слобода-Кредит” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 31.12.2007р., за наслідками якоїскладений акт №2655/22-011/33608217 від 09.06.2008р.

Документальною перевіркою встановлено порушення п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України „Про податок з доходів фізичних oci6”№889-IV від 22.05.2003р. iззмінами та доповненнями, а саме: неутримання та неперерахування податку з доходів фізичних oci6 у poзмірі111144,75 грн.

На підставі висновків перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0002501702/0 від 19.06.2008р.

Суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані iпідлягають задоволенню в повному обсязі виходячи з таких підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України „Про кредитні спілки” від 20.12.2001р.№2908-ІІІ (далі - Закон №2908-ІІІ) кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 ст.21 Закону №2908-ІІІкредитна спілка відповідно до свого статуту:

- приймаєвступніта обов'язковіпайовіта іншівнески від членів спілки;

- залучаєна договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитнірахунки як у готівковій, так iв безготівковій формі.

Згідно з частиною 1 ст. 19 Закону №2908-ІІІмайно кредитноїспілки формується за рахунок, зокрема вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитноїспілки (кpiмвнесків (вкладів) надепозитнірахунки).

Отже, пайовий внесок - це кошти, яіпередаються для діяльностікредитноїспілки.

Згідно з ч.3ст.21 Закону №2908-ІІІнерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому,в першу чергу,відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додатковіпайовічленськівнески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходностівнесків (вкладів) членів кредитноіспілки на депозитних рахунках за їх наявності.Решта доходу, що залишилась після формування капіталу iрезервів та розподілу на додатковіпайовічленськівнески, розподіляється на обов'язковіпайовічленськівнески.

Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону України № 889-IV дохідз джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь відздійснення будь-яких видів діяльностіна територіїУкраїни, у тому числі, але не виключно, у вигляді, зокрема, доходів, що виплачуються (надаються) резидентами у виглядівиграшів.

У п.2.1 ст.2 Закону № 889-IV передбачено, що платником податку єрезидент, який отримуєяк доходи з джерелом їх походження з територіїУкраїни, так iіноземнідоходи.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету регулюється ст.8 Закону № 889-IV, у п.п.8.1.1 якоїзазначено, що податковий агент, який нараховує(виплачує) оподатковуваний дохідна користь платника податку, утримуєподаток відсуми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті7 цього Закону.

Відповідно до п. 1.15 ст.1 Закону № 889-IV податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, іншийвідокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента-юридичноїособи, якінезалежно відїх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язанінараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно з п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону № 889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається, зокрема, дохіду виглядіпроцентів(дисконтних доходів), дивідентів та роялті,виграшів, призів; іншідоходи, крімзазначених у пункт1 4.3 цієїстатті.

Пунктом 7.2 ст.7 Закону № 889-IV передбачено, що ставка податку становить 5 відсотків відоб'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як:

- процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числікартковий рахунок);

- процентний або дисконтний дохідза іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;

- процент на вклад (внесок) до кредитноїспілки, створеноївідповідно до закону;

- інвестиційний дохід, який виплачуеться компанією, що управляєактивами інституту спільного інвестування, відповідно до закону;

- дохідза іпотечним сертифікатом фонду операційз нерухомістю;

- дохід, який виплачується управителем фонду інвестування будівництва;

- дохідучасника фонду банківського управління;

- в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього Закону.

Однак, при застосуванні цієїнорми слідвиходити з того, що відповідно до п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону № 889-IV підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті4 цього Закону у частинівключения до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у виглядіпроцентівна поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числікартковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно iззаконом або процентів(дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 i9.2.2 пункту 9.2 статті9 цього Закону в частиніоподаткування процентів набирають чинностіз 1 січня 2010 року.

Таким чином, з норми п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону № 889-IV вбачається, що виплата процентівна внески членам кредитноїспілки, включаючи проценти на пайовівнески та внески (вклади) на депозитнірахунки, підлягаєоподаткуванню відповідно до п.7.2 ст.7 Закону № 889-IV з 01.01.2010 року, а тому донарахування позивачу податку з доходів фізичних oci6 єнеправомірним.

   Заперечення відповідача стосовно того, що оподаткування процентів (у тому числі додаткових пайових членських внесків), сплачених (нарахованих) за іншими підставами, зокрема визначеними ч. 3 ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки”, а саме розподіл нерозподіленого доходу, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, та який розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів), то відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподаткування здійснюється в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, не приймаються до уваги з огляду на таке.

Згідно з п. 7.1 ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2-7.3 цієї статті.

Однак, пунктом 7.2 визначена єдина ставка податку у розмірі 5% від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Посилання відповідача на те, що нерозподілений дохід, що залишається в розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється між членами спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (процентів), оподаткування яких здійснюється відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, а саме в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”, а також те, що згідно із цим Законом кредитна спілка є податковим агентом, тому при нарахуванні та виплаті членам кредитної спілки доходів у вигляді процентів (у тому числі дисконтних доходів) на пайові та додаткові пайові внески її членів вона зобов'язана утримувати податок від сум такого доходу за його рахунок за відповідною ставкою спростовується наступним.

Відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону.

Підпунктом 9.2.1 п.9.2 ст.9 зазначеного Закону встановлено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

Крім того, пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” визначено, що до складу загального місячного a6o річного оподатковуваного доходу платника податку включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації): суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються з урахуванням норм пункту 9.7 ст. 9 цього Закону.

При цьому пп. "в" п. 9.7 ст. 9 встановлено: іншими неприбутковими організаціями (крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ) та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та пов'язаним з ними фізичним особам.

Крім того, слід зазначити, що правомірність застосування п. 7.2 ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” щодо оподаткування процентів на пайові внески членів кредитної спілки підтверджено також Висновком науково-правової експертизи при Інституті держави і права їм. В.М Корецького НАН України, виконаної 28.11.2006р. на замовлення Національної асоціації кредитних спілок України щодо діяльності кредитних спілок України.

Таким чином, Кредитна спілка „Слобода-Кредит” правомірно не утримувала податок з виплаченого членам кредитної спілки доходу у вигляді процентів на їх додаткові пайові внески та не перераховувала ці суми податку до бюджету, оскільки внески вносилися і розподіл доходу здійснювався відповідно до Закону України „Про кредитні спілки”, а згідно з нормами пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 цього Закону, що діють з 01.01.2005р., проценти не підлягають оподаткуванню.

Отже, вимоги податкового органу щодо сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 111144,75 грн. грн. є неправомірними.

Відсутність підстав для донарахування податку з доходів фізичних осіб обумовлює відсутність підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 222289,50 грн. у відповідності до підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

За таких обставин, позовні вимоги про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002501702/0 від 19.06.2008р. Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

З огляду на вищевикладенн, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов Кредитної спілки „Слобода-Кредит” до ДПІ у Московському районі м. Харкова про визнання нечинним податкового повідомлення – рішення задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0002501702/0 від 19.06.2008 р. ДПІ у Московському районі м. Харкова щодо нарахування податкового зобов’язання в сумі 333434,25 грн., з яких 111144,75 грн. – основний платіж та 222289,50 грн. – штрафні (фінансові) санкції.

Стягнути з держбюджету на користь Кредитної спілки „Слобода-Кредит” (61050, м. Харків, пр. Московський, 65, кв. 4, р/р 26502860694110 у ХОФ АКБ «Укрсоцбанк» МФО 351016 Код ЄДРПОУ 33608217) судовий збір у розмірі 3,40грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова в повному обсязівиготовлена 20.10.2008 р.

 

Суддя                                                                                                         Я.В.П'янова