УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2012 р. справа № 2а-8514/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року у справі № 2а-8514/2011 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
31.10.2011р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду Ураїни в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії та виплату з 01.06.2011 року з урахуванням премії відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 50»у розмірі 90%.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року у справі № 2а-8514/2011 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" проводиться у разі фактичної зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію у зв'язку із законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 розмір премії військовослужбовців відповідної категорії з 01.06.2011 року збільшено на 90% посадового окладу. Зважаючи на викладене підвищення відбулося відповідно до наказу Міністра оборони внаслідок постанови Кабінету Міністрів України, а отже позивачу мало б бути здійснено перерахунок, раніше призначеної пенсії, з урахуванням вказаного підвищення.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням премії в розмірі 90% відповідно до Наказу Міністра оборони №355 від 25.06.2011 року, позивач отримав відповідь за №2747/І-9 від 28.10.2011 року про відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку оскільки діючим законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій на підставі наказів відповідних міністерств, а рішень Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій військовослужбовцям військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України не приймалося (а.с.6)
Правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії і, як наслідок, здійснення перерахунку пенсії є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечені відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Суд погоджується із доводами апеляційної скарги, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
Разом з тим, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»відсутні з огляду на наступне.
Згідно з абзацом п'ятим п. 9 наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 року №576 "Про внесення змін до наказу МО України від 22.07.2010 р. №380" премія особам рядового, сержантського та старшинського складу встановлено у розмірі 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних -70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям -55% посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 "Про внесення змін до наказу МО України від 28.01.2011 року №50" встановлено розміри з 01.06.2011 року премій особам рядового, сержантського складу: 25% посадового окладу, науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових учбових підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних 105% посадового окладу, іншим військовослужбовцям -90% посадового окладу.
Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, вказаними Наказами Міністра оборони України було визначено мінімальний та максимальний розмір премій, що можуть бути призначені військовослужбовцям, які на даний час проходять військову службу, в залежності від їх особистого вкладу в загальний результат служби та в залежності від наявності фінансування. При цьому внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу не передбачені.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер), премія.
Аналіз змісту зазначених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році, що виключає їх як підставу для перерахунку пенсії.
Таким чином, надання права преміювання військовослужбовців у 2011 році, понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених у 2011р. у відповідності наказу Міноборони № 355 не передбачає здійснення перерахунку призначених пенсій. Крім того Наказ №355 від 25.06.2011 року носив тимчасовий характер -з 01.06.2011 р. до 31.12.2011р., у зв'язку з чим вимоги позивача щодо перерахунку пенсії не узгоджуються з нормами, викладеними ч.3 ст. 63 та ч.2 ст.51 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»з урахуванням Наказу Міністра оборони № 355 від 25 червня 2011 року.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а підстави для її зміни або скасування відсутні.
Керуючись ст.195, ст.197, ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року у справі № 2а-8514/2011 -залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.В. Мартиненко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов