ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 1702/10722/11
Номер рядка звіту 100
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" березня 2012 р.
Володимирецький районний суд Рівненської області
під головуванням судді Котик Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Соловей Г.С.
позивачка не з'явилася
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт.Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій стягнення недовиплачених коштів,, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що постійно проживає на території радіологічного забруднення і має право на отримання грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірах, встановлених ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Разом з тим, розмір такої допомоги, що виплачується позивачу, не відповідає вимогам закону. Відповідач відмовив у перерахунку допомоги, тому просила визнати цю відмову протиправною, визнати за нею право на отримання грошової допомоги в розмірі 30% мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити грошової допомоги у встановленому Законом розмірі. Позивачка в судове засідання не з'явилася та надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації - письмові заперечення проти позову встановлений законом термін не надав.
Судовий розгляд справи проводити у відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 4 ст. 122, ч. 1 ст. 41 КАС України.
Дослідивши та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні та долученими до справи посвідченнями.
Позивач постійно проживає в смт. Володимирець Рівненської області, що підтверджується довідкою, виданою за місцем проживання позивача. Даний населений пункт віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
У відповідності до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах:
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;
- у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 50 процентів від мінімальної заробітної плати.
Перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога, затверджується Кабінетом Міністрів України.
При цьому, у відповідності до частини 1 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
До статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вносились зміни щодо розміру та порядку виплати грошової допомоги на підставі Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік» і «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
В той же час Рішеннями Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до п. 6 резолютивної частини цих рішень, рішення Конституційного Суду України у цих справах має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Законів України, визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22.05.2008 року відновлено в повному обсязі дію статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діяла до внесення змін.
Крім того, як вбачається зі статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Враховуючи, що у відповідності до пп.2) п.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року, даний вид допомоги виплачується центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам -управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації є належним відповідачем по даній справі.
У зв'язку з викладеним, враховуючи принцип пріоритетності Законів над підзаконними нормативними актами, нарахування та виплата позивачам щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, починаючи з 22.05.2008 року, має здійснюватись згідно з положенням вказаного Закону, а не на підставі підзаконних нормативних актів, в т.ч. постанов Кабінету Міністрів України.
Оскільки розмір мінімальної заробітної плати щорічно визначається Законом України про Державний бюджет, посилання відповідача на відсутність законодавчого регулювання є безпідставною.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги. Так, у справах «Кечко проти України»та «Бурдов проти Росії»Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що позивачі мають право на отримання щомісячної грошової допомоги у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не підзаконними нормативними актами.
Враховуючи, що дане право позивача порушується посадовими особами відповідача, у відповідності до ч.3 ст.162 КАС України, суд вважає за необхідне для гарантування дотримання і захисту прав та свобод позивача у сфері його соціального захисту винести постанову про визнання оспорюваного права.
Щодо позовних вимог про виплату коштів, починаючи з 01 січня 2012 року, то з цього приводу суд прийшов до наступних висновків.
У відповідності до п.З Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.. Вказаний Закон набрав законної сил з 01.01.2012 року.
Таким чином, з часу набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», виплата надбавок та підвищення до пенсії повинна здійснюватись згідно порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на час судового розгляду справи такий порядок Кабінетом Міністрів України не затверджено і будь-яких нормативно-правових актів не приймалось, суд приходить до висновку, що при вирішенні справ щодо розміру щомісячної компенсації застосуванню підлягають положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі , або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення усієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 256 КАС України.
Позивач в своїй позовній заяві просить зобов»язати УПЗСН перерахувати та виплатити допомогу у межах суми стягнення за шість місяців, оскільки потребує коштів на лікування.
Згідно довідки Володимирецької ЦРЛ №712 від 09.03.2012 року ОСОБА_1 стоїть на «Д» обліку при КЗ «Володимирецька ЦРЛ»з діагнозом: ДЕП-ІІ ст. змішаного генезу, цефалічним синдром. ІХС АСКС. Гіпертонічна хвороба ІІ ст. варіабельна за рівнем АТ, СН-І, ФК-І., потребує періодичного амбулаторного та санаторно-курортного лікування. А тому суд вважає, що постанову слід допустити до негайного виконання
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 8, 19, 21 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», судовою практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішеннями у справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії», Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), ст..ст. 2, 16, 256, ч. 4 ст. 122 КАС України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати право позивача ОСОБА_1 на отримання грошової допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, визначеному даним Законом.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 30% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи 10 травня 2011 року по 16 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ст. 256 КАС України постанову допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Котик Л.О.