Ухвала суду № 28479510, 17.10.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
2а-4566/12/5/0170
Номер документу
28479510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-4566/12/5/0170

17.10.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Яковенко С.Ю. ,

Іщенко Г.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 25.06.12 у справі № 2а-4566/12/5/0170

за позовом Державного підприємства "Кримські генеруючі системи" (вул. Монтажна, 1;вул. Набережна, 69 В,Сімферополь,Сімферополь, місто, Автономна Республіка Крим,95493; 95000)

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.06.12 адміністративний позов - задоволено частково.

Визнано протиправною і скасовано відмову Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби у списанні грошових зобов'язань, викладену в листі вих.№4593/10/19-1 від 11.04.2012р.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м.Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби повторно розглянути заяву Державного підприємства «Кримські генеруючі системи», викладену в листі вих.№136 від 07.02.2012р.

В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Кримські генеруючи системи»судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 32,19 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунку Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби.

Не погодившись з постановою суду, представник Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, листом вих.№136 від 07.02.2012р. (а.с. 8) Державне підприємство "Кримські генеруючі системи"звернулося до відповідача з проханням списати грошові зобов'язання, що виникли за підсумками декларації за 2-4 квартали 2011р. В тому числі:

- по ДП "КГС"(30909683) по частині чистого прибутку (доходу) в сумі 623100,00 грн. та по авансовому внеску на частину чистого прибутку в сумі 140402,00 грн.;

- по СП "Сімферопольська ТЕЦ"ДП "КГС"(244007249) по авансовому внеску на частину чистого прибутку в сумі 3871,00 грн.

Вищенаведене звернення мотивоване тим, що на підставі постанови КМ України "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію"від 08.08.2011р. №894 в 4 кварталі 2011 року, в бухгалтерському обліку було проведено списання кредиторської заборгованості по ДП "Газ України"в сумі 4227485,42 грн. Внаслідок чого, в податковому обліку виникли грошові зобов'язання по сплаті частини чистого прибутку (доходу) -623100,00 грн. та авансовому внеску на частину чистого прибутку по ДП "КГС" - 140402,00 грн. та по структурному підрозділу ДА "КГС"- Сімферопольська ТЕЦ в сумі 3871,00 грн.

Згідно ст. 2-1 Закону України №3320-VI від 12.05.2011р. "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії", підлягають списанню грошові зобов'язання, що виникають у зв'язку із застосуванням механізму списання, відповідно до ст.2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".

В додаток до листа вих.№136 від 07.02.2012р., Державне підприємство "Кримські генеруючи системи"листами вих.№187 та №188 від 14.02.2012р. (а.с. 9-10) повідомило податковий орган про детальний розрахунок сум, які підлягають списанню а саме:

- 623100,00 грн. -частина чистого прибутку (доходу);

- 136149,00 грн. -авансовий внесок на частину чистого прибутку по ДП "КГС";

- 3871,00 грн. -авансовий внесок на частину чистого прибутку по СП "Сімферопольська ТЕЦ"ДП "КГС",

та наявність ліцензій на виробництво електричної та теплової енергій, в період дії яких, 2006-2007 роки, виникла заборгованість і штрафні санкції за природний газ.

Листом вих.№197 від 20.02.2012р. (а.с. 11), позивач повідомив податкову про підстави (рішення господарського суду) і періоди виникнення заборгованості зі штрафних санкцій за природний газ у період дії вищезазначених ліцензій.

Листом вих.№4593/10/19-1 від 11.04.2012р. (а.с.7), наданого у відповідь на лист вих.№136 від 07.02.2012р.), Державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби повідомила заявника про відсутність підстав для списання грошових зобов'язань по податку на прибуток в сумі 632100,00 грн. по частині чистого прибутку (доходу) в сумі 136149,00 грн. ДП "Кримські генеруючі системи"на підставі Закону №3320.

Відмова мотивованим тим, що за даними ДПІ, Державне підприємство "Кримські генеруючі системи"не має ліцензії на здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії та постачання електричної енергії за врегульованим тарифом, а, відповідно до Закону №3320, підлягають списанню грошові зобов'язання, що виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання, відповідно до ст. 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», підприємствам - виробникам електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії"№3320-VI від 12.05.2011р., внесені зміни до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, зокрема підрозділ 10 доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

"2-1. Підлягають списанню:

податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію";

реструктуризовані суми податків та зборів на умовах, визначених Законом України від 23 червня 2005 року N 2711-IV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", підприємствам - виробникам електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію";

податковий борг суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом, перед бюджетом, який виник внаслідок визначення податковими органами податкового зобов'язання суб'єкта господарювання через наявність небалансу технологічних витрат електроенергії (понаднормативних витрат електроенергії), що відносяться до періодів до 1 січня 2011 року;

визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", АТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження;

визначені контролюючими органами неузгоджені грошові зобов'язання та пені суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом, через наявність небалансу технологічних витрат електроенергії (понаднормативних витрат електроенергії), що відносяться до періодів до 1 січня 2011 року та за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження;

розстрочені Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" податкові зобов'язання (з урахуванням процентів, нарахованих на такі розстрочені суми) з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Суми, списані відповідно до положень цього пункту та Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію", не включаються до валових доходів та валових витрат учасників процедури списання.

Відповідні рішення про списання зазначених сум приймаються контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. У разі відмови контролюючим органом у списанні згідно з цим пунктом платники податків можуть оскаржити такі дії в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу.

Згідно з положеннями цього пункту, списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".

На списані, відповідно до положень цього пункту, суми не нараховуються штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом".

Як зазначалося вище, листом вих.№136 від 07.02.2012р. Державне підприємство "Кримські генеруючі системи" звернулося до відповідача з проханням списати грошові зобов'язання, що виникли за підсумками декларації за 2-4 квартали 2011р., у зв'язку з проведенням в 4 кварталі 2011 року в бухгалтерському обліку списання кредиторської заборгованості по ДП "Газ України"в сумі 4227485,42 грн.

Відповідно до Протоколу №1 засідання комісії з питань списання заборгованості за енергоносії з урахуванням штрафних та фінансових санкцій ДП "Кримські генеруючі системи"щодо погодження списання заборгованості, відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію №3319 від 12.05.2011р. з доповненнями та змінами від 02.11.2011р. (а.с.58), вирішено, що підлягає списанню заборгованість перед ДК Газ України у сумі 4227485,42 грн.

Вищезазначена сума є заборгованістю зі штрафних санкцій за рішеннями суду (а.с.63-75) за несвоєчасні розрахунки за природний газ, а саме:

- договір №06/5-2766 від 16.11.2006р. (справа №2-1/3876-2008 на суму 999988,64 грн.;

- договір №06/06-653 від 31.10.2006р. (справа №2-25/4138-2008 на суму 268357,20 грн.);

- договір №06/06-722 від 23.11.2006р. (справа №2-9/3972-2008 на суму 632058,23 грн.);

- договір №06/06-1938-ТЕ від 29.12.2006р. (справа №2-25/8579-2008 на суму 672895,74 грн.);

- договір №06/06-1939-БО від 29.12.2006р. (справа №2-25/8578-2008 на суму 1654185,61 грн.).

Згідно матеріалів справи, Державне підприємство "Кримські генеруючі системи", листом вих.№136 від 07.02.2012р. просило списати грошові зобов'язання, що виникли за підсумками декларації за 2-4 квартали 2011р., внаслідок списання заборгованості зі штрафних санкцій як суб'єкта господарювання, що здійснює постачання природного газу за регульованим тарифом. Проте, податковим органом відмовлено у списанні внаслідок відсутності у Державного підприємства "Кримські генеруючі системи"ліцензії на здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії та постачання електричної енергії за врегульованим тарифом.

Відповідачем надана відмова у списанні грошових зобов'язань з інших підстав, ніж викладені у зверненні позивача від 07.02.2012р.

Аналіз наведених обставин, дає судовій колегії право на висновок про обґрунтованість позовних вимог в частині оскарження відмови.

Таким чином, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування відмови Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби у списанні грошових зобов'язань, викладену в листі вих.№4593/10/19-1 від 11.04.2012р.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.

Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 25.06.12 у справі № 2а-4566/12/5/0170 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис С.Ю. Яковенко

підпис Г.М. Іщенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва