ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2012 року № 2а-8579/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Самборської Ю.М.,
представника позивача Фурик У.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Інформзв'язок»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом у якому просить визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок», визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо відображення акту від 02.08.2012 р. № 2876/2202/31087521 про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2012 р. в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Позов мотивується тим, що зустрічні звірки не є перевірками, тому за їх результатом не може складатись акт перевірки, наслідками зустрічної звірки не можуть бути висновки про порушення податкового чи цивільного законодавства платником податків та прийматись податкові повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань; наказом ДПА України від 18.04.2008 року № 266 (із змінами та доповненнями) «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»не передбачено внесення до АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»інформації про неможливість проведення зустрічної звірки.
Представник позивача позов підтримав з підстав зазначених у ньому.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач належним чином повідомлений, письмового заперечення на позов не надіслав.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 782046 від 24.09.2012 р. ПП «Інформзв'язок» (31087521) зареєстроване за юридичною адресою: м. Львів, вул. Стрийська, буд.199, керівник - Нечитайло В.М.
Як вбачається з матеріалів справи 02.08.2012 р. ДПІ у Печерському районі м. Києва оформлено Акт № 2876/2202/31087521 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок»(код за ЄДРПОУ 31087521) щодо підтвердження господарських відносин платника податків за період з 01.01.12 по 30.06.12».
В акті зазначається, що позивачем не надано відповіді на запити № 4686/10/22-210 від 17.07.2012 р. та № 3983/10/22-210 від 21.06.2012 р. щодо підтвердження господарських відносин із постачальниками та покупцями відповідно до укладених угод, отриманих та виданих податкових накладних та включення результатів таких операцій до податкового обліку з відповідним їх відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах, тощо) для підтвердження факту включення до податкового зобов'язання та податкового кредиту сум ПДВ згідно виписаних та отриманих податкових накладних за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2012 р.
Докази направлення зазначених запитів ПП «Інформзв'язок»відповідач не представив. Представник позивача заперечив їх отримання підприємством.
Проведення зустрічних звірок даних суб'єктів господарювання щодо платника податків є способом отримання податкової інформації органами державної податкової служби.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
П.73.5 Податкового кодексу України передбачає, що зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232 (далі Порядок №1232) зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).
ДПІ у Печерському районі м. Києва не обґрунтовано підстав для проведення звірки розрахунків, не зазначено, який орган державної податкової служби був ініціатором проведення звірки даних.
Згідно висновків акту ПП «Інформзв'язок»порушено абз. «а»п.198.1, п.198.2, п.198.6 Податкового кодексу України, завищено суму податкового кредиту всього на 18350,7 тис. грн., порушено абз. «а», «б»п.185.1 ст. 185, п.186.1, п.186.2 ст. 186 Податкового кодексу України, завищено суму податкових зобов'язань на суму 18492,6 тис. грн.
Тобто відповідачем 02.08.2012 року у Акті № 2876/2202/31087521 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Інформз»язок», (код за ЄДРПОУ 31087521) щодо підтвердження господарських відносин платника податків за період з 01.01.12 по 30.06.12»встановлено порушення норм податкового законодавства, що не допускається під час проведення звірки.
Згідно вищевказаних норм Податкового кодексу України та Порядку № 1232, за наслідками зустрічної звірки податковий орган оформляє довідку, а не акт перевірки. Крім того, враховуючи, що податковий орган виявив обставини за яких проведення зустрічної звірки позивача не є можливим, здійснення оцінки у досліджуваному акті операцій з постачання товарів суб'єктів господарювання є помилковим.
Згідно п.6.1 Наказу ДПА України від 22.04.11 №236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок»направлення запитів на проведення зустрічних звірок, їх автоматизований облік, зберігання та опрацювання, а також направлення відповідей на такі запити здійснюється за допомогою ІС "Зустрічні звірки".
Судом встановлено, що відповідачем безпідставно акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 02.08.2012 року № 2876/2202/31087521 скеровано до АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Відповідно до ч. 2 ч. 1 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Податковим органом не доведено правомірність дій при проведенні звірки ПП «Інформзв'язок», оформленні акту від 02.08.2012 року № 2876/2202/31087521 та його направленні до АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги правомірними, доведеними матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Отже позов слід задоволити, визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок»; визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо відображення акту від 02.08.2012 р. № 2876/2202/31087521 про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2012 р. в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок».
Визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва щодо відображення акту від 02.08.2012 р. № 2876/2202/31087521 про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Інформзв'язок»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2012 р. в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Стягнути з державного бюджету на користь «Інформзв'язок»32,19 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крутько О.В.