Справа № 2218/9489/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.2012
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої-судді: ОСОБА_1
секретаря: Олексійчук Г.М.
за участі представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів. Позов мотивовано тим, що починаючи з листопада 2006 року по листопад 2011 року на підставі заяв відповідача була надана субсидія на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 1 368,81 грн. з державного бюджету та 518,83 грн. з міського бюджету. Згідно проведеної позивачем перевірки зясовано зміну власника обєкту нерухомості, щодо відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг по якому, надавалась субсидія. Інформацію про зміну власника отримано в грудні 2011 року. Зміна власника житлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 мала місце в жовтні 2004 року. Призначення субсидії здійснювалось на підставі документів, які подавались відповідачем, в т.ч. довідок ЖЕКу про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщення, за якими власником квартири за адресою АДРЕСА_1 була відповідач. Добровільно повернути надмірно виплачені кошти відповідач відмовляється, що стало підставою звернення до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та наполягала на його задоволені. Пояснила, що звернення до суду по факту триваючого порушення відповідачем, мало місце внаслідок здійснення перевірки правомірності призначення субсидії в грудні 2011 року. Представник відповідача та відповідач позов не визнали. Вказали на те, що відповідач внаслідок похилого віку та правової необізнаності подавала позивачу неправдиву інформацію щодо власника обєкту нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1. Тоді як, недбальство працівників позивача зумовило виплату зайвих коштів. Вважали неправомірним вимогу відповідача щодо стягнення надміру сплачених коштів за такий тривалий період, враховуючи періодичний характер виплат, обовязок позивача здійснювати контроль за виплатами, строки звернення до суду.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню частково.
Судом зясовано наступні факти та відповідаючі їм правовідносини.
Право власності ОСОБА_3 стосовно квартири 14 за адресою м.Хмельницький, Пр.Миру 95/2 припинено 22.10.2004 року, відповідно до договору дарування, що підтверджується повідомленням Хмельницького бюро технічної інвентаризації 1.12.2011 року.
Згідно заяв відповідача за період з 9.11.2006 року, які подавались з відповідним переліком документів, в т.ч. довідка про забезпеченість житловою площею, довідка про склад зареєстрованих у житловому приміщенні та про забезпеченість житловою площею. власник житла за адресою АДРЕСА_2 ОСОБА_3 Вищевказані обставини зумовили прийняття позивачем рішення про призначення субсидії.
Результат правильності нарахування допомоги 10.01.2012 року підтвердив наявність здійсненої переплати з державного бюджету з 2006 року по 2011 рік у загальній сумі 1368,81 грн., а з місцевого відповідно за період з 2006 року по 2010 рік відповідно 518,83 грн.
Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива(Постанова КМ, КМ України, від 21.10.1995, № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива") позивач здійснює призначення та контроль за цільовим використанням субсидії. Субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.(п.14 Положення). По закінченні терміну отримання субсидії громадяни повинні підтвердити право на призначення субсидії на наступний період. Для цього вони подають до органів праці та соціального захисту населення тільки довідки про доходи зареєстрованих громадян та заяву, в якій підтверджується відсутність змін у складі зареєстрованих та у характеристиці житла і послуг з моменту попереднього призначення субсидії.
В свою чергу відповідач в заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги дала згоду на збір інформації про неї, її сімю, доходи, власність та майно для отримання всіх видів соціальних допомог.
Не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.(ст.1215 ЦК України).
Недобросовісні дії відповідача полягають в тому, що відповідач мав здійснити повідомлення позивача про зміну власника, що свідомо не здійснив. Це призвело до безпідставних виплат. що звичайно не знімає з позивача обовязок здійснювати контроль за виплатами та перевірку даних отримувача допомоги.
Враховуючи періодичність звернень за отриманням субсидії, періодичність виплат, заяву представника відповідача про застосування строку позовної давності, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача в міський бюджет 294,27 грн.(виплати за період 2009-2010 рр.), в державний бюджет 868,46 грн(виплати за період 2009-2011рр.).
Виходячи з наведеного, на підставі ст. ст.267, 1215ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надмірно нараховану суму субсидії: 868,46 грн.-державний бюджет п/р 31111115700002, код 38045529 ГУДКСУ в Хмельницькій області, МФО 815013, 294,27 грн.- міський бюджет п/р 35419009000679, код 03198563 ГУДКСУ в Хмельницькій області МФО 815013.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Хмельницький міськрайонний суду в Апеляційний суд Хмельницької області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя Хмельницького міськрайонного суду З.А.Чевилюк