Постанова № 28384404, 19.09.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2012
Номер справи
2а-14693/11/0170/26
Номер документу
28384404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-14693/11/0170/26

19.09.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко С.Ю.,

суддів Іщенко Г.М. ,

Санакоєвої М.А.

у судове засідання сторони не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином,

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 2а-14693/11/0170/26 за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 21.02.12

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим (пер. Садовий, 4,Первомайське,Первомайський район, Автономна Республіка Крим,96300)

до Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 АДРЕСА_1)

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.02.12 позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим до фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 про стягнення, - задоволені частково.

Стягнуто з фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим 804,66 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В інший частині позову відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.02.12. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позивач посилається на п. 7 Перехідних положень Закону України "Про сбір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до якого на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасності сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим.

Позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції в розмірі 170,00 грн., які нараховані рішенням № 34 від 12.04.2011 за неподання звітну щодо нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством.

Вказане рішення № 34 від 12.04.2011 винесене на підстав п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначене рішення відповідачем не оскаржено та не скасовано.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.03 №1058-IV, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно статті 1 Закону № 1058 страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.

Стаття 3 Закону № 1058 визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до п. 2 статті 5 Закону № 1058 виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

У спірному випадку йдеться про невиконання позивачем вимог законодавства щодо сплати внесків за третій та четвертий квартал 2010 року, а це означає, що стягнення заборгованості зі сплати цих внесків має відбуватися відповідно до закону, що діяв у відповідний період - тобто виключених Законом №2464 пунктів статті 106 Закону№1058.

З вищенаведеним абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464 пов'язаний і шостий абзац цього ж пункту, яким передбачено збереження за Управлінням Пенсійного фонду повноважень застосовувати штрафні санкції, яким Управляння Пенсійного фонду було наділене до 01 січня 2011 року.

Відповідно до абзацу шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464 на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, які підлягали сплаті до 01 січня 2011 року, і, у випадку виявлення порушень, право застосовувати штрафні санкції, визначені законом, який діяв на момент вчинення відповідних порушень.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.04.2012 у справі № К/9991/10231/12.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги про стягнення 170,00 грн. фінансових санкцій задоволенню не підлягають.

Рішення судом першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального права, а апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 3 частини першої статті 198, , п.3,4 частини першої статті 202, п.3 частини першої статті 205, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим задовольнити.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.02.12 скасувати.

3. Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим (96300, АР Крим, с.Певомайське, провул.Садовий,4, код ЄЛРПОУ 22259431, р/р 25606010047101 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 324805) 804, 66 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та 170,00 грн. штрафних санкцій.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко

Судді підпис Г.М. Іщенко

підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Головуючий суддя С.Ю. Яковенко