Постанова № 28333074, 02.01.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.01.2013
Номер справи
2а-5763/12/1070
Номер документу
28333074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 січня 2013 року місто Київ № 2а-5763/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого –судді Шевченко А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом

Прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

до

Комунального підприємства Обухівської міської ради «Обухівтеплотрансбуд»

про

стягнення заборгованості, –

В С Т А Н О В И В:

26.11.2012 року до Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Обухівського району Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», з адміністративним позовом до Комунального підприємства Обухівської міської ради «Обухівтеплотрансбуд»про стягнення заборгованості в сумі 5 100, 00 гривень.

Право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів держави законом надано прокурору. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Виявивши порушення інтересів держави, прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості по штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до статті 361 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 року № 1789-XII (зі змінами та доповненнями), представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Враховуючи, що предметом позову є стягнення заборгованості по штрафу за порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж до Державного бюджету України, безумовно, позов прокурором пред’явлено в інтересах держави, в межах наданих законом повноважень.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в ході проведення позивачем перевірки електрогосподарства відповідача було встановлено ряд порушень, а саме Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що підтверджується Актом від 21.02.2012 року № 08/26-34-13-А.

Відповідачу за адресою його місцезнаходження (08702, Київська область, місто Обухів, вулиця Миру, будинок 13-А), направлялася копія ухвали про відкриття скороченого провадження (копія позовної заяви з доданими до неї матеріалами відповідачу направлялася позивачем, що підтверджується відповідними доказами в матеріалах справи). Відповідно до поштового повідомлення, яке повернулося до суду, відповідач усі відправлені документи отримав 20.12.2012 року.

Згідно зі статтею 18 Закону №755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними, а в силу частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.

Всебічно та об’єктивно дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідач, Комунальне підприємство Обухівської міської ради «Обухівтеплотрансбуд»є юридичною особою, ідентифікаційний код: 36890051.

З матеріалів справи встановлено, що Обухівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області було проведено перевірку відповідача, за результатами якої був скажений Акт від 21.02.2012 року № 08/26-34-13-А, яким встановлено порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж.

21.02.2012 року Обухівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області було винесено Припис № 08/26-34-13 щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства та встановлено термін усунення порушення до 21.05.2012 року.

Обухівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області 06.06.2012 року було проведено перевірку виконання суб’єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, та встановлено ухилення від виконання вимог Припису від 21.02.2012 року № 08/26-34-13. За результатами вказаної перевірки було складено Акт перевірки (протокол) № 08/26-34-070.

На підставі Акту перевірки (протокол) № 08/26-34-070 від 06.06.2012 року, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області було винесено Постанову № 68 від 26.06.2012 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100, 00 гривень.

Надаючи правової оцінки відносинам. що виникли між сторонами, слід зазначити наступне.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (в редакції Постанови від 13.02.2006 року № 131), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі –Державна інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України (далі –Мінпаливенерго), в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та електроенергетики вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема:

вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про теплопостачання», державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема:

вимагати від суб'єктів відносин у сфері теплопостачання усунення виявлених порушень вимог законодавства;

видавати суб'єктам відносин у сфері теплопостачання обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічного стану теплових, тепловикористальних установок та мереж, їх експлуатації, проектування та будівництва, користування енергією у сфері теплопостачання.

Як вже зазначалося вище, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області за невиконання вимог Припису було винесено Постанову № 68 від 26.06.2012 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти у сфері теплопостачання повинні дотримуватися вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, нести відповідальність за його порушення і здійснювати технічні та організаційні заходи, спрямовані на зменшення шкідливого впливу об'єктів у сфері теплопостачання на навколишнє природне середовище.

У разі порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання приймають органи місцевого самоврядування і спеціально уповноважені органи виконавчої влади у межах своїх повноважень з урахуванням прав споживачів теплової енергії.

Згідно з пунктом 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (далі –Положення № 1312), штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (пункт 7 Положення № 1312).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Держенергонагляду (пункт 8 Положення № 1312).

Відповідно до статті 31 Закону України «Про теплопостачання», уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв’язку з вищевикладеним, на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100, 00 гривень, що підтверджується Постановою № 68 від 26.06.2012 року.

На день розгляду справи штраф відповідачем не сплачений.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкту владних повноважень.

Суб’єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин на які вона посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідач на пропозицію суду надати заперечення проти позову та докази, що їх підтверджують, викладену в ухвалі про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, жодних заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача не надав.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства Обухівської міської ради «Обухівтеплотрансбуд» на користь Державного бюджету України на р/р № 31119106700449, одержувач – УДКСУ у Обухівському районі, банк одержувача – ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 37851055, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф у сумі 5 100 (п’ять тисяч сто) гривень 00 копійок.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Шевченко А.В.