ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.12.12 р. Справа № 5006/39/73пн/2012
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Морщагіна Н.С., суддя Бокова Ю.В., Колесник Р.М.
при секретарі судового засідання Чергинець І.В.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м. Харцизьк
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м.Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», с.Зуївка, м. Харцизьк
за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача: Державна екологічна інспекція у Донецькій області, м. Донецьк
про: стягнення 1 729,81 грн.
За участю:
прокурора: Морозова С.А. за посвідченням №012579;
представників сторін
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - Висоцький А.С. за довіреністю №02-1934 від 14.06.2012р.
ВСТАНОВИВ
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м. Харцизьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м. Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», с.Зуївка, м. Харцизьк, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м. Донецьк про стягнення 1 729,81 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на акт перевірки Державної екологічної інспекції в Донецькій області за додержанням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря в період з 21.03.2011р. по 08.04.2011р. проведеною на шахті №22 «Комунарська» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», за результати якої встановлені грубі порушення природоохоронного законодавства, а саме здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст. 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області від 21.07.2011р.; розрахунок Державної екологічної інспекції в Донецькій області розмірів відшкодування збитків згідно акту перевірки.
Прокурор у судове засідання з'явився, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надав клопотання згідно якого повністю підтримує позовні вимоги прокурора, та просить суд розглянути справи без участі повноважного представника.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, витребуваних судом документів не представив, причин неявки суду не повідомив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить належне повідомлення в матеріалах справи.
Представник третьої особи у судове засідання з'явився, надав додаткові документи до матеріалів справи, та письмове пояснення, згідно якого пояснив, що розрахунок розмірів відшкодування збитків здійснений за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за період з 21.03.2011р. по 21.07.2011р. джерелом розташованим на проммайданчику №1 - котли Е-1/9, який не увійшов до переліку джерел у дозвіл від 07.12.2007р.
Зі змісту статті 22 ГПК України вбачається, що явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, а тому справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення у засідання цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, враховуючи достатність зібраних по справі доказів, господарський суд відповідно до ст. 75 ГПК України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників сторін, суд встановив.
В період з 21.03.2011р. по 08.04.2011р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідно до ст.20 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ЗУ « Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 17 лютого 2011р. №11, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на шахті №22 «Комунарська» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас».
В ході перевірки виявлені порушення ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
21.07.2011р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області видало Публічному акціонерному товариству «Шахтоуправління «Донбас» дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами терміном з 21.07.2011р. до 21.07.2016р.
Згідно з довідкою відповідача, в період з 21.03.2011р. до 21.07.2011р. котельня працювала 1731 годин, в атмосферу здійснено викидів: СО - 0,143 тонн, NOx - 0.031 тонн, ртуть - 0,0001 тонн. Продувні свічі за цей період працювали 210 годин, викинуто 0,43318 тонн метану.
Державними інспекторами відділу екологічного контролю атмосферного повітря Державної екологічної інспекції в Донецькій області було зроблено розрахунок розмірів відшкодування збитків, який заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин від джерел викиду в атмосферне повітря шахти №22 «Комунарська» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» згідно з методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за №48/16064 за період з 21.03.2011р. по 21.07.2011р., що склало 1 729,81 грн.
26.12.2011р. за №02-50960 державна екологічна інспекція у Донецькій області надіслала Публічному акціонерному товариству «Шахтоуправління «Донбас» претензію, згідно якої, керуючись ст. 62 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» вимагає відшкодувати збитки, завдані державі у сумі 1 729,81 грн. за викиди в період з 21.03.2011р. по 21.07.2011р. за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
Відповідач 20.02.2012р. за №15-744 надав відповідь на вказану претензію, якою повністю визнав зазначену суму збитків, а також повідомив, що у зв'язку з тяжким фінансовим становищем не має можливості її сплатити.
Оскільки, на теперішній час завдана сума збитків не відшкодована державі, Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Харцизької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення зазначеної суми з Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м. Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас».
Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд вважає, що позовні вимоги прокурора підлягають повному задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;
д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Частина 5 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" закріплює, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Перелік видів порушень законодавства в галузі охорони атмосферного повітря визначено у статті 33 вказаного Закону та до них, зокрема, віднесено: перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря; ненаданні передбаченої законодавством своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, джерела забруднення, а також приховуванні або перекрученні відомостей про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, екологічну обстановку, яка склалася внаслідок забруднення атмосферного повітря.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 21.03.2011 - 08.04.2011р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області встановлено, що відповідачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел за відсутності дозволу.
21.07.2011р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області видало Публічному акціонерному товариству «Шахтоуправління «Донбас» дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами терміном з 21.07.2011р. до 21.07.2016р.
Тобто відповідачем були здійсненні викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в період з 21.03.2011р. по 21.07.2011р. без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
Згідно статей 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 р. №639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (далі - Методика) .
Дана Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Згідно з пунктами 2.1.1 та 2.1.2 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Куруючись вказаною методикою Державними інспекторами відділу екологічного контролю атмосферного повітря Державної екологічної інспекції в Донецькій області було зроблено розрахунок розмірів відшкодування збитків, який заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин від джерел викиду в атмосферне повітря шахти №22 «Комунарська» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» за період з 21.03.2011р. по 21.07.2011р., що склало 1 729,81 грн.
У відповідності до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність осіб, винних у перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів.
З огляду на норми ч. 4 ст. 68 зазначеного Закону підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
За таких обставин, вимога щодо стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 1 729,81 грн. вважається доведеною, та підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 40, 51, 68, 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 2, 10, 11, 33, 34 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Харцизької міської ради, м.Харцизьк до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м. Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», с.Зуївка, м. Харцизьк за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача, Державної екологічна інспекція у Донецькій області, м. Донецьк про стягнення 1 729,81 грн. - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м. Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» шкоду, заподіяну державі, в сумі 1 729,81 грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Харцизької міської ради за наступними реквізитами: р/р 33114331700088 УДК м. Харцизьку, ЄДРПОУ отримувача 34686480, КБК 24062100.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», м. Донецьк в особі Шахти №22 «Комунарська» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (83050, м. Донецьк, Будьнівський район, р/р 26003959970041 в філії ПАТ «ПУМБ», код ЗКПО 00174668, МФО 335537) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1609,50грн.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.
Повний текст рішення підписано 24.12.2012 р.
Головуючий суддя Морщагіна Н.С.
Суддя Бокова Ю.В.
Суддя Колесник Р.М.