КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2012 року Справа № 1170/2а-3607/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова, який діє в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", від імені якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні", до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Україна Промресурс" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Червонозаводського району м. Харкова, який діє в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", від імені якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Україна Промресурс" про стягнення штрафу у сумі 17 000 грн., визначеного постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №07/20-01-29 від 30.05.12.
Ухвалою суду від 01.11.12 на підставі п. 4 ч. 1 ст. 1832 КАС України відкрито скорочене провадження у справі за вказаним позовом. Зазначена ухвала отримана відповідачем 06.11.12, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, заперечень проти позову у встановлений строк не надано.
Розглянувши справу у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені прокурором обставини, зважаючи на відсутність заперечень відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Україна Промресурс" зареєстровано як юридична особа. Будучи споживачем електричної енергії, ТОВ "ТД Україна Промресурс" є об'єктом державного енергетичного нагляду.
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області (надалі - інспекція Держенергонагляду у Полтавській області) 06.04.12 на підставі наказу про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ТОВ "ТД Україна Промресурс" №07/21-01-0663 від 30.03.12 та направлення на проведення заходу №07/21-01-0663 від 30.03.12 здійснено виїзд на об'єкт відповідача для проведення його обстеження. Однак ТОВ "ТД Україна Промресурс" не допустило перевіряючого до проведення такого обстеження, про що складено відповідний акт про порушення порядку допуску №07/21-02-0663 від 06.04.12.
На підставі цього акту директору ТОВ "ТД Україна Промресурс" видано припис №07/21-02-0663 від 06.04.12 про усунення порушень чинного законодавства - забезпечення 20.04.12 о 10:00 год. безперешкодного допуску державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживача - ТОВ "ТД Україна Промресурс". Вказаний припис отримано відповідачем 13.04.12.
Актом про порушення порядку допуску №07/21-02-0677 від 20.04.12 підтверджено, що старшого державного інспектора з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Полтавській області не допущено до перевірки виконання припису №07/21-02-0663 від 06.04.12. Актом перевірки (протоколом) №07/21-02-0677 від 20.04.12 встановлено факт ухилення ТОВ "ТД Україна Промресурс" від виконання вимог припису №07/21-02-0663 від 06.04.12. Вказані акти отримані відповідачем 24.04.12.
На підставі цих актів директору ТОВ "ТД Україна Промресурс" видано припис №07/21-02-0677 від 27.04.12 про усунення порушень чинного законодавства - забезпечення 18.05.12 о 10:00 год. безперешкодного допуску державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживача - ТОВ "ТД Україна Промресурс". Вказаний припис отримано відповідачем 17.05.12.
Актом про порушення порядку допуску №07/21-02-0706 від 18.05.12 зафіксовано факт не допуску старшого державного інспектора з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Полтавській області до перевірки виконання припису №07/21-02-0677 від 27.04.12. Актом перевірки (протоколом) №07/21-02-0706 від 18.05.12 встановлено факт ухилення ТОВ "ТД Україна Промресурс" від виконання вимог припису №07/21-02-0677 від 27.04.12. Вказані акти направлені на адресу відповідача 18.05.12.
На підставі акту перевірки №07/21-02-0706 від 18.05.12 у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про електроенергетику старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду у Полтавській області 30.05.12 винесено постанову №07/20-01-29 про накладення на ТОВ "ТД Україна Промресурс" на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" штрафу у розмірі 17 000 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови. Вказану постанову відповідач отримав 05.06.12, у встановлений строк штраф до бюджету не сплатив.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" (тут і надалі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, яким є державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).
Частиною 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначає Інструкція з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.04 №817, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.05 за №71/10351.
Ця Інструкція встановлює: порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; види заходів та планові строки їх виконання; форми документів, які складаються при плануванні та організації проведення заходів з державного енергетичного нагляду, а також порядок їх оформлення; перелік та форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення; порядок обліку та зберігання документів на робочих місцях державних інспекторів з енергетичного нагляду (далі - інспектори) та в підрозділах Держенергонагляду.
Як передбачено п.5.1 Інструкції, за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає акт.
Відповідно до п. 7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис.
Пунктом 10.1 Інструкції передбачено, що контроль за виконанням приписів є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено.
Згідно з п.10.6 Інструкції за результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог припису) складаються акт перевірки або протокол, який передається інспектором до структурного підрозділу Держенергонагляду.
Відповідно до пунктів 10.7, 10.8 Інструкції керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на здійснення заходу, протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій в установленому порядку. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, форма якої встановлена Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 №1312, яка виноситься інспекцією Держенергонагляду у регіоні або інспекцією Держенергонагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з частиною 4 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст. 27 Закону).
Відповідно до абз.3 п.2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 №1312, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Наразі визначений постановою №07/20-01-29 від 30.05.12 штраф у сумі 17 000 грн. у добровільному порядку відповідачем до Державного бюджету України не сплачений, тому він підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.
Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 162, 1832, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Україна Промресурс" (ідентифікаційний код 37074036) в доход Державного бюджету України (одержувач: р/р №31119106700008 відкритий на Кременчуцьке УДКСУ, банк одержувача ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 37965850, код платежу 21081100 ) штраф у сумі 17 000 гривень (сімнадцять тисяч гривень).
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш