Постанова № 28313736, 26.12.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2012
Номер справи
2а/0370/3947/12
Номер документу
28313736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2012 року Справа № 2а/0370/3947/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А. Я.,

при секретарі судового засідання Піянзіну О. К.,

за участю представника позивача Ємчика Р.І.,

представників відповідача Мельника С.І., Решетника О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» звернулося в суд із позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень винесених Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби 24 вересня 2012 року за №0009941601 та №0009951601.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією 20 серпня 2012 року проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за червень 2012 року, за результатами якої складено акт за №4027/15-2/37425075. Перевіркою встановлено, заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації з ПДВ за червень місяць 2012 року. Зазначений висновок ґрунтується на тому, що ряд податкових накладних виписаних ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» на загальну суму ПДВ в розмірі 1 904 061,39 грн.. не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не дає права покупцю на включення даної суми податку на додану вартість до податкового кредиту. На підставі Акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено 24 вересня 2012 року податкові повідомлення-рішення за №0009941601, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість 1 708 636 грн. і застосовано 854 318 грн. штрафних (фінансових) санкцій та за №0009951601 яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 49 117 грн. Позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення є незаконними та підлягають скасуванню у зв'язку з тим, що товариство подало податкову декларацію з ПДВ за липень місяць 2012 року якою зменшено суму податкового кредиту в розмірі 1 904 061,39 грн. по податкових накладних виписаних ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» та не зареєстрованих в ЄРПН, що відображено в рядку 16.1 даної податкової декларації.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити.

Відповідач у письмовому запереченні від 18 грудня 2012 року №1238/10/10-007 та представники відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/ послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітній період. Камеральною перевіркою встановлено, що товариство «Золотий Екватор» до податкового кредиту включило 1 904 061 грн. податку на додану вартість на підставі 13 податкових накладних, отриманих від ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» при придбанні товарів. Вищевказані податкові накладні не зареєстровані ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» у Єдиному реєстрі податкових накладних. ТзОВ «Золотий Екватор» до декларації з податку на додану вартість за червень місяць 2012 року не долало заяву із скаргою про порушення постачальником - ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що передбачено пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та пунктом 20 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 25 листопада 2011 року №1492, яка є підставою для включення сум податку до податкового кредиту, а також не подало уточнюючого розрахунку до декларації за червень 2012 року як це передбачено статтею 50 Податкового кодексу України. Просили в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією 20 серпня 2012 року проведено камеральну перевірку даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт за №4027/15-2/37425075.

Перевіркою встановлено заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації з ПДВ за червень 2012 року та відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 розділу ІІ Податкового кодексу України.

За наслідками перевірки Луцькою ОДПІ 24 вересня 2012 року прийняті податкові повідомлення-рішення за №0009941601, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість 1 708 636 грн. і застосовано 854 318 грн. штрафних (фінансових) санкцій та за №0009951601 яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 49 117 грн.

Висновки перевірки вмотивовані тим, що товариство «Золотий Екватор» в податковій декларації з податку на додану вартість за червень місяць 2012 року визначило податкові зобов'язання в сумі 242 252 303 грн., податковий кредит в сумі 242 398 611 грн. та вивело від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19) в сумі 146 308 грн. До податкового кредиту декларації з податку на додану вартість за червень місяць 2012 року товариство «Золотий Екватор» включило 1 904 061 грн. податку на додану вартість на підставі 13 податкових накладних, отриманих від ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» при придбанні товарів. Вищевказані податкові накладні не зареєстровані ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погоджуючись із отриманими податковими повідомлення-рішеннями позивачем було подано скарги до ДПС у Волинській області та ДПС України. Рішеннями ДПС у Волинській області від 22 жовтня 2012 року №4409/10/10-206 та ДПС України від 19 листопада 2012 року №5477/0/61-12/10-2115 податкові повідомлення-рішення від 24 вересня 2012 року №0009941601 та №0009951601 залишено без змін, а скарги - без задоволення.

Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (пункт 46.1 статті 46 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується представниками сторін, товариством «Золотий Екватор» 20 липня 2012 року подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень місяць 2012 року. В даній декларації до податкового кредиту включено 1 904 061 грн. податку на додану вартість на підставі 13 податкових накладних, отриманих від ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» при придбанні товарів.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (частина 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Податкові накладні ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ», на підставі яких товариством «Золотий Екватор» до податкового кредиту включено 1 904 061 грн. податку на додану вартість не зареєстровані ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ» в Єдиному реєстрі податкових накладних. Даний факт не заперечується представниками сторін.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Отже, суд погоджується із твердженням представників, що відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Однак, відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Самостійно виявивши помилки, що містились в податковій декларації з податку на додану вартість за червень місяць 2012 року товариство «Золотий Екватор» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за липень місяць 2012 року, в якій зменшено суму податкового кредиту в розмірі 1 904 061,39 грн. по податкових накладних виписаних ТзОВ «ПРОМ-ГАЗ-ІНВЕСТ», які не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (рядок 16.1 даної податкової декларації).

Податкова декларація з податку на додану вартість за липень місяць 2012 року з уточненими показниками прийнята державною податковою службою 20 серпня 2012 року, що підтверджується відповідною квитанцією та не заперечується представниками відповідача в судовому засіданні.

Отже, позивачем було самостійно виправлено помилки відповідно до вимог передбачених абзацом 2 пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.

Крім того, відповідно до пунктів 2.3 і 2.5 Методичних рекомендацій щодо комплексного відпрацювання платників ПДВ, які формують податковий кредит за податковими накладними, не зареєстрованими у Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Державної податкової служби України 15 травня 2012 року №420, щомісячно (не пізніше 28 числа) засобами АІС центрального рівня АС «Співставлення даних реєстру податкових накладних та Єдиного реєстру податкових накладних (податковий кредит)» підрозділами оподаткування юридичних (фізичних) осіб та відповідними підрозділами СДПІ по роботі з великими платниками податків та підприємствами ГМК органу ДПС за місцем податкового обліку платника податку формуються переліки платників ПДВ, які включили до складу податкового кредиту податкові накладні, що не зареєстровані відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 та пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу в ЄРПН. Щомісячно (з 28 числа по 4 число наступного місяця) ДПС України автоматично через Портал ДПС України платникам ПДВ, з якими укладено договір про визнання електронних документів та якими не подано за звітний місяць РПН відповідно до вимог пункту 201.15 статті 201 Кодексу, або які мають встановлені Системою співставлення розбіжності між даними РПН та ЄРПН, направляє інформаційні повідомлення в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Однак, дані вимоги Методичних рекомендацій відповідачем дотримано не було.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 24 вересня 2012 року.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України слід стягнути понесені позивачем витрати по сплаті судового збору.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 24 вересня 2012 року за №0009941601 та №0009951601.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Золотий Екватор» 2 638 (дві тисячі шістсот тридцять всім) гривень витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк