Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2012 року Справа № 1170/2а-560/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого -судді Л.І. Хилько
при секретарі судового засідання -О.В. Бабіч
за участю представників:
позивач -ОСОБА_1
відповідача -Бобух С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_3 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_3 (по тексту -позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Суб'єкта владних повноважень -Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0007731740 від 21 липня 2011 року, податкового повідомлення-рішення №0002421740 від 03 лютого 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно було збільшено орендну плату відповідно до договору оренди землі від 26.05.2005 р. №21 укладеного між позивачем та Кіровоградською міською радою, відповідно до чого утворилась податкова заборгованість. Вказані дії відповідача не відповідають чинному законодавству України, а саме. 27.05.2005 року укладено договір оренди землі між суб'їєктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3 та Кіровоградською міською радою, 14.04.2005 року укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі. У вказаному договорі чітко передбачено орендну плату, що є істотною умовою договору та відповідно до ст.23 Закону України «Про оренду землі»може бути переглянута за згодою сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в їх задоволенні вімовити.
В наданих до суду письмових запереченнях проти позовних вимог позивача пояснив, що проведеним аналізом поданої звітності по платі за землю ФОП ОСОБА_3 встановлено заниження податкового зобов'язання по орендній платі. Згідно договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Кіровоградській регіональній філії Державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному кадастрі земель вчинено запис від 14.04.2005 року № 112, ФОП ОСОБА_3 виділено земельну ділянку під розміщення автотранспортного підприємства за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачем податку подано в законодавчо встановлений термін звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік за №2504 27.01.2011 року, відповідно якої узгоджено щомісячний розмір орендного платежу в сумі 1119,45 грн., що становить 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чим порушено вимоги п. 5 статті 288 ПК України. Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності від 19.04.10 №731 нормативно грошова оцінка земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, становить 895559,34 грн. Розрахунок податкового зобов'язання платника податку за 2011 рік: 895559,34 грн х 1 % х 3 = 26 866,78 грн. (трикратний розмір земельного податку).
Податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності з позивача за 2011 рік становить 26 866,78 гривень. Позивачем самостійно узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі в сумі 13 433, 40 грн.. Отже, позивач зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання в сумі 13 433, 38 грн..
Згідно частини 3 стптті 160 КАС України в судовому засіданні 24.04.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28.04.2012 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_3 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особи Виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 11 травня 1999 року /а.с.26/.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 травня 2005 року між Кіровоградською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_3 укладено договір оренди землі №21, за умовами якого позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку в АДРЕСА_1, для розміщення автотранспортного підприємства загальною площею 0, 2803 га. /а.с.20/.
Законом України «Про оренду землі»від 06.10.1998 року № 161-XIV (далі Закон №161-XIV), із внесеними змінами, регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону №161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України (по тексту -ПК України), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Стаття 21 Закону №161-XIV встановлює, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
Відповідно до п.1 Додаткової угоди від 19.04.2010 року №731 до договору оренди земельної ділянки від 14.04.2005 р. №112 /а.с.22/, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме в розмірі 1 119,45 грн. на місяць згідно додатку, що додається до цієї Додаткової угоди. Згідно додатку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 17.02.2010 року становить 895 559,34 грн. /а.с.23/.
Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії ПК України, який набрав чинності 01 січня 2011 року.
Згідно з пунктом 9.1 статті 9 ПК України до загальнодержавних податків та зборів належить, зокрема, плата за землю.
Згідно з п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 ПК України.
Відповідно до п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до частини 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до п.75.1 ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпункт 75.1.2 ПК України визначає, що документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлений у ст. 79 ПК України. Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова..
Судом встановлено, що 06.07.2011 року посадовою особою Кіровоградської ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку дотримання податкового законодавства по декларуванню орендної плати за 2011 рік, за результатами якої складено акт перевірки №2/17-40/2319804833 /а.с.10-12, 66-68/.
Перевіркою встановлено, що позивачем подано в законодавчо встановлений термін звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік за № 2504 27.01.2011 року, відповідно якої узгоджено щомісячний розмір орендного платежу в сумі 1119,45 грн., що становить 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності від 19.04.10 №731 нормативно грошова оцінка земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, становить 895 559,34 грн.. Розрахунок податкового зобов'язання платника податку за 2011 рік: 895559,34 грн х 1 % х 3 = 26 866,78 грн. (трикратний розмір земельного податку). Податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності з фізичних осіб ОСОБА_3 за 2011 рік становить 26 866,78 гривень.
Платником самостійно узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі в сумі 13 433,40 гривень. Отже, платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання в сумі 13 433,38 грн..
За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0007731740 від 21.07.2011 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) в розмірі 16 791,73 грн., в т.ч. за основним платежем -13 433,38 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -3 358,35 грн. /а.с.7/.
За несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0002421740 від 03.02.2012 року, яким до позивача зстосовано штраф у 20% розмірі в сумі 951,67 грн. /а.с.8/.
Згідно п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від її нормативної грошової оцінки.
Таким чином, ПК України визначено, що мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що формами плати за землю державної або комунальної власності виступають податок на землю та орендна плата, отже відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками і не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави.
Розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим, орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, таким чином, сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю не може залежати від умов договору в сторону зменшення ніж визначено законодавством.
Принципові засади такого регулювання містяться в ст. 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.
Отже, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не за волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що здійснивши донарахування суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України і як наслідок визнання недійсним та скасування податкових повідомлень-рішень в цій частині відсутні.
Крім того, суд звертає увагу на те, що розмір орендної плати з підстав зміни чинного законодавства було здійснено сторонами за договором оренди, що підтверджується підписанням Додаткової угоди від 26.12.2011 р. №223 до договору оренди земельної ділянки від 14.04.2005 р. №112 /а.с.24/, п.1 якої вказує, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме в розмірі 2238,90 грн. на місяць згідно додатку, що додається до цієї Додаткової угоди. Згідно додатку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 17.02.2010 року становить 895 559,34 грн., прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки -3%, ставка земельного податку -1% /а.с.25/.
Таким чином, суд дійшов висновку, що податковим органом вірно встановлено порушення податкового законодавства, тому враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
П О С Т АН О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0007731740 від 21 липня 2011 року, податкового повідомлення-рішення №0002421740 від 03 лютого 2012 року -відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 28 квітня 2012 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько