Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 листопада 2012 р. № 2-а- 12642/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
при секретарі судового засідання Пузовікової К.І.
за участю:
представника позивача - Каплаух В.О.
представника відповідача - Волосатової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЛЬТА-ТРАНС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА - ТРАНС», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» (код ЄДРПОУ 379981), результат якої оформлений актом від 10.08.2012р. № 719/2201/37998163 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» (код ЄДРПОУ 379981), щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за травень - червень 2012 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомості, внесені на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» (код ЄДРПОУ 379981) від 10.08.2012р. № 719/2201/37998163, поновивши в ній дані, задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА - ТРАНС» щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період травень - червень 2012 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби здійснені заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за травень - червень 2012 року, за результатами яких складено спірний акт від 10.08.2012р. № 719/2201/37998163 про неможливість проведення зустрічної звірки. Позивач не погоджується з висновками відповідача, викладеними у вказаному акті про відсутність реальності здійснення господарської діяльності позивача за період: травень - червень 2012 року. Такий висновок відповідача, як стверджує позивач, зроблений незаконно, з порушенням вимог чинного законодавства, а також без з'ясування фактичних обставин. Посилаючись на п. 73.5 ПК України, позивач вважає дії відповідача щодо складання акту такими, що суперечать чинному законодавству, а отже проведена звірка не може бути визнана законною. Орган податкової служби вийшов за межі своїх повноважень та протиправно в рамках проведення зустрічної звірки зробив висновок, який має підтверджуватись обставинами, дослідженими у ході проведення документальної перевірки платника податків.
Окрім того, позивач у відповідності до вимог ПК України подав до ДПІ у Дзержиському районі м. Харкова Харківської області ДПС через засоби електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб податкову декларацію з ПДВ за травень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9035613530, 9035613618, 9035613703, податкову декларацію з ПДВ за червень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9042473850, 9042475160, 9042475165. Підприємству стало відомо, що у АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», а саме: у графі "Сума ПДВ платника" містяться відомості про зняття показників податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на підставі згаданого вище акту перевірки. Позивач заперечує проти таких дій ДПІ та вважає цілком безпідставним внесення змін до АС. Діями відповідача щодо коригування в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомостей про податкові зобов'язання та податковий кредит ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» створено для підприємства негативні наслідки, усунути які можливо лише поновивши у згаданій системі даних, задекларованих ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» за період травень - червень 2012р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, позов не визнав.
У письмових запереченнях на позов відповідач вказав, що співробітниками ВПМ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова надано висновок про відсутність факту реального здійснення господарської діяльності ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» (код ЄДРПОУ 379981) за травень - червень 2012р. Господарська діяльність підприємства за вказаний період має ознаки нереальності здійснення із постачальниками та покупцями.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов, та стверджував, що дії податкового органу відповідають вимогам діючого законодавства, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА - ТРАНС», пройшов державну реєстрацію у порядку, визначеному чинним законодавством, набув статусу суб'єкта господарювання, код ЄДРПОУ 379981, місцезнаходження: вул. Космічна, 21, м. Харків, 61145 (а.с. 14-17).
Підприємство узято на податковий облік в органах державної податкової служби 07.03.2012р. за № 67724, на момент проведення спірної звірки підприємство перебувало на обліку в Державній податковій інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби.
За матеріалами справи, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС було складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 10.08.2012 року № 719/2201/37998163 про неможливість проведення зустрічно звірки ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС», код ЄДРПОУ 379981, щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за травень - червень 2012 року (а.с. 18 - 29).
В згаданому акті Відповідачем зроблено висновок про те, що господарська діяльність ТОВ «ДЕЛЬТА - ТРАНС» за період травень - червень 2012 року має ознаки нереальності здійснення із постачальниками та покупцями.
Перевіряючи відповідність дій суб'єкта владних повноважень по проведенню спірної зустрічної звірки вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив наступне:
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Суд вказує, що правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків встановлені нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232; (далі за текстом -Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами п.4 Порядку №1232, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
В порушення вказаного порядку, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова замість довідки був складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки, що є порушення податкового законодавства.
Суд відзначає, що право на складання будь - яких актів про неможливість проведення зустрічної звірки не передбачено Податковим кодексом України, а також "порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", затвердженим Постановою КМУ від 27.12.2010р. № 1232.
ТОВ "ДЕЛЬТА - ТРАНС" зареєстрована за адресою: м Харків, вул. Космічна, буд. 21, корп. 1. За вказаною адресою товариством орендується приміщення для розміщення адміністрації.
Також, судом встановлено, що ТОВ "ДЕЛЬТА - ТРАНС" у відповідності до вимог Податкового кодексу України подало до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби через засоби електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб податкову декларацію з ПДВ за травень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9035613530, 9035613618, 9035613703, податкову декларацію з ПДВ за червень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9042473850, 9042475160, 9042475165.
У судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що позивачу стало відомо, що у АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а саме у графі "Сума ПДВ платника" містяться відомості про зняття показників податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на підставі акту перевірки від 10.08.2012 року № 719/2201/37998163.
Суд зазначає, що згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Також, Наказом ДПА України від 18.04.2008р. № 266 Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у контрагентів. Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку, для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів. Пунктом 2.8 Наказу № 266 встановлено, що працівники органу державної податкової служби несуть відповідальність за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником ПДВ.
Відповідно до п.2.21 Наказу № 266 підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Оскільки за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем безпідставно було анулювало показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість за період травень - червень 2012р. За таких обставин, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, на думку суду, безпідставно внесено зміни до АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості щодо задекларованих ТОВ "ДЕЛЬТА - ТРАНС" податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ.
Положеннями статті 74 Податкового кодексу України та Наказу ДПА № 266 передбачено, що ця система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Судом встановлено, що ТОВ "ДЕЛЬТА - ТРАНС" у відповідності до вимог Податкового кодексу України подало до податкової інспекції через засоби електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб податкову декларацію з ПДВ за травень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9035613530, 9035613618, 9035613703, податкову декларацію з ПДВ за червень 2012р. разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), реєстром виданих та отриманих податкових накладних за реєстраційними номерами 9042473850, 9042475160, 9042475165.
Доказів неприйняття податковим органом вказаної звітності підприємства, та оформлення це відповідним актом перевірки, відповідачем суду не надано.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України "Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби". В той час, як функція податкового щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України. Суд зазначає, що відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232
Спірні дії суб'єкта владних повноважень суперечать матеріальному інтересу, котрий має платник податків у податкових правовідносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав тощо.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Але відповідачем не надано суду доказів правомірності своїх дій.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача документально та нормативно обґрунтовані, правомірні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЛЬТА-ТРАНС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Транс»(код ЄДРПОУ 37998163), результат якої оформлений актом від 10.08.2012 року №719/2201/37998163 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Дельта-Транс»(кодЄДРПОУ 37998163), щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку за травень-червень 2012 року;
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»відомості, внесені на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Дельта-Транс»(код ЄДРПОУ 37998163) від 10.08.2012 року №719/2201/37998163, поновивши в ній дані, задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Дельта-Транс»щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період травень-червень 2012 року.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2012 року.
Суддя Панченко О.В.