Постанова № 28308328, 06.12.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2012
Номер справи
2270/6705/12
Номер документу
28308328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/6705/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 6941,99 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Старокостянтинівський міськрайонний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про примусове стягнення 6941,99 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що гр. ОСОБА_1 перебував на обліку у Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості з 02.03.2011 року по 24.05.2011 року та отримував допомогу по безробіттю. Вказує, що працівниками Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості 06.07.2012 року встановлено, що відповідач на момент звернення та перебування на обліку був зайнятою особою, оскільки з 21.02.2011 року по 10.07.2011 року виконував роботу за цивільно-правовою угодою, а саме договором доручення від 21.02.2011 року №14.2.0318.03 з АТ "СК "Здорово". Натомість ОСОБА_1 09.03.2011 року подав до центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного. У якій особистим підписом підтвердив факт про те, що не укладав договір цивільно-правового характеру. Відповідно до п.6.14. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.2000р. за №915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Згідно п.2 та п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання їм соціальних послуг, а суми виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків стягуються з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг. З метою добровільного повернення незаконно отриманих коштів відповідачу направлялися наказ про повернення допомоги по безробіттю та претензія щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів. Враховуючи відсутність відповіді на претензію та не повернення незаконно отриманих коштів в добровільному порядку, позивач звернувся з позовом до суду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 05.12.2012 року подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути без участі представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

Згідно ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Згідно частин 4, 6 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з підстав, наведених нижче.

Суд встановив, що 09.03.2011 року гр. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості з метою отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві гр. ОСОБА_1 повідомив позивача про те, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не займається видами діяльності, що визначені ч.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.

Згідно відомостей акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 06.07.2012 року №71, встановлено, що безробітний ОСОБА_1 в період перебування на обліку в центрі зайнятості перебував з ПОУ в трудових відносинах.

Перебування ОСОБА_1 в період часу з 21.02.2011 року по 10.07.2011 року у цивільно-договірних відносинах із приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Здорово" також підтверджується договором доручення №14.2.0318.03 від 21.02.2011 року та листом приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Здорово" вих.№162-002/12 від 05.06.2012 року, копії яких додані до матеріалів справи.

Наказом директора Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості про повернення допомоги по безробіттю від 06.08.2012 року №150 ОСОБА_1 поінформовано про необхідність повернення допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю, відшкодування витрат на проїзд, одноразової виплати допомоги по безробіттю для відкриття підприємницької діяльності в сумі 6819,02 грн. та виплат вартості навчання в сумі 122,97 грн. протягом 15 днів з дня отримання повідомлення, в зв'язку із отриманням матеріального забезпечення по безробіттю обманним шляхом. Разом із вказаним наказом на адресу відповідача направлено претензію.

У зв'язку з невчиненням дій щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів відповідачем, позивач звернувся з позовом до суду.

Статтею 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

В свою чергу, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до Положення Про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" №47 від 24.06.1991 року, основними завданнями державної служби зайнятості є, зокрема, раціональне й ефективне використання державного фонду сприяння зайнятості населення.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про зайнятість населення зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.

В той же час, ст.2 вказаного Закону визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, непрацюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за №915/5136 (далі - Порядок).

Пунктом 1.2 Порядку визначено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи (п.1.3 Порядку).

Якщо особа не була працевлаштована або без сплати внесків на страхування на випадок безробіття здійснювала підприємницьку або іншу діяльність (виконувала роботи (послуги) за цивільно-правовими угодами, забезпечувала себе роботою самостійно), працювала за межами України за відсутності міжнародних договорів, що передбачають взаємне визнання страхового (трудового) стажу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, то допомога по безробіттю їй не призначається (п.6.13 Порядку).

Отже, ОСОБА_1 при подачі 09.03.2012 року заяви про надання статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю не мав права на отримання вказаної допомоги як працевлаштована особа.

Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Так, п.7 вказаного Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, внаслідок умисного невиконання законодавчо визначених зобов'язань, що проявилось в поданні неправдивих відомостей до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості, безпідставно отримано соціальні послуги.

Відповідно до абз.5 п.1 розділу 3 Пам'ятки "Ваші права - ваші обов'язки", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 року №351, зареєстрованої в міністерстві юстиції України 24.11.2010 року за №1176/18471, особи, зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, зобов'язані: своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених до персональної картки (зміна прізвища, місця проживання, переоформлення паспорта, вступ до навчального закладу тощо).

Отже, суд встановив, що ОСОБА_1 на момент звернення до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості належав до зайнятого населення і не мав права на одержання допомоги по безробіттю, яку отримував внаслідок не подання відомостей, що впливають на умови її виплати.

Відповідно до п.6.14. Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.

Згідно ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

У відповідача наявна заборгованість в розмірі 6941,99 грн., що підтверджується довідкою про виплати матеріального забезпечення ОСОБА_1, що підлягають поверненню на рахунок ЦЗ; листом Хмельницького обласного центру зайнятості №2246 від 24.07.2012 року; претензією від 06.08.2012 року №24-02/1077; наказом про повернення допомоги по безробіттю від 06.08.2012 року №150, копії яких додані до матеріалів справи.

За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 71, 86, 94, 104, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 6941,99 грн. задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, і.н. НОМЕР_1) 6941,99 грн. (шість тисяч дев'ятсот сорок одна гривня 99 коп.) незаконно отриманої допомоги по безробіттю, в тому числі 6819,02 грн. (шість тисяч вісімсот дев'ятнадцять гривень 02 коп.) на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості (р/р 37177300901007, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, одержувач Старокостянтинівський МРЦЗ, код ЄДРПОУ 22986839) та 122,97 грн. (сто двадцять дві гривні 97 коп.) на користь Хмельницького обласного центру зайнятості (р/р 37173300901001, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, одержувач Хмельницький обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 03491381).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк