Постанова № 28301215, 19.12.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2012
Номер справи
2а-5357/12/1070
Номер документу
28301215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2012 року 2а-5357/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Головенко О.Д.,

при секретарі судового засідання Вишневському Ю.А.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1;

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Колодія О.М.;

представника третьої особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5;

представника СТ «Глядин»: Форменка В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області Мируцького Романа Станіславовича, третя особа Садівницьке товариство «Глядин»про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області Мируцького Романа Станіславовича (надалі - відповідач), третя особа Садівницьке товариство «Глядин»(надалі - третя особа) та просить суд визнати неправомірними дії відповідача від 18.10.2012 та 24.10.2012 по залишенню документів, поданих для внесення змін до відповідного реєстру про Садівницьке товариство «Глядин»без розгляду, в частині реєстрації заступником голови даного товариства та зобов'язати відповідача зареєструвати заступником голови Садівницького товариства «Глядин»ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18.12.2010 відбулися позачергові загальні збори членів СТ «Глядин», на яких розглядалось питання роботи голови товариства ОСОБА_8 та інші питання порядку денного. На даному засіданні зборами було визнано роботу ОСОБА_8 незадовільною та звільнено з займаної посади голови СТ «Глядин» і призначено нового голову товариства -ОСОБА_4

Наказом голови товариства від 19.12.2010 позивача було призначено на посаду заступника голови СТ «Глядин».

Крім того, зазначив, що згідно нового статуту товариства в редакції 2010 року, який прийнятий на позачергових загальних зборах членів СТ «Глядин»18.12.2010, а в подальшому погоджено Рішенням № 86 від 29.09.2011 сесії Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області, заступник голови товариства наділений правом першого підпису.

18.10.2012 позивач звернувся до державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо проведення реєстраційних дій не пов'язаних із внесенням змін до установчих документів СТ «Глядин», а пов'язаних із внесенням відомостей про заступника керівника товариства -ОСОБА_1, однак повідомленням від 18.10.2012 відповідач залишив документи без розгляду.

24.10.2012 позивач повторно звернувся до державного реєстратора, однак відповідачем було повторно залишено без розгляду подані документи із зазначенням ряду підстав.

На думку позивача дані відмови у розгляді поданих документів для проведення державної реєстрації є безпідставними та такими, що порушують його права, оскільки ним були подані усі без виключення необхідні документи передбачені ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців».

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.

В обґрунтування своїх заперечень вказує, що державний реєстратор при вирішенні питання щодо залишення поданих документів для проведенні державної реєстрації без розгляду керувався виключно Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців»та підстави відповідно до яких було прийнято таке рішення є правомірними та законними.

Представник третьої особи в судовому засідання позов підтримав та просив його задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва Хотяніської сільської ради народних депутатів № 4 СГ «Глядин»зареєстроване як об'єднання громадян, вид якого -садівницьке товариство.

Як вбачається з матеріалів справи 18.12.2010 відбулися позачергові загальні збори членів СТ «Глядин»на яких розглядалось питання роботи голови товариства ОСОБА_8 та інші питання порядку денного. На загальних зборах товариства були присутні його члени та представники Ради уповноважених, Ревізійної комісії, а також представники органів державної влади, правоохоронні органи і представники засобів масової інформації.

На даному засіданні зборами було визнано роботу ОСОБА_8 незадовільною та звільнено з займаної посади голови СТ «Глядин»і призначено нового голову товариства -ОСОБА_4

19.12.2010 відбулось засідання Ради уповноважених СТ «Глядин», на якому позивача -ОСОБА_1 було обрано головою Ради уповноважених товариства.

Наказом голови СТ «Глядин»№ 3 від 19.12.2010 ОСОБА_1 було призначено на посаду заступника голови товариства з правом першого підпису на фінансово -банківських документах.

18.10.2012 та 24.10.2012 позивач звернувся до державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо проведення реєстраційних дій, не пов'язаних із внесенням змін до установчих документів СТ «Глядин», а пов'язаних із внесенням відомостей про заступника керівника товариства -ОСОБА_1 та подав відповідачу ряд документів, необхідних для проведення вказаної реєстраційної дії, а саме: реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (нотаріально засвідчена копія); документи про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (копія); копію наказу № 3 від 19.12.2010 про призначення на посаду; довіреність від 28.05.2012 № 45 від ОСОБА_4, однак державний реєстратор залишив подані документи без розгляду у зв'язку з тим, що документи було подано особою, що не має на це повноважень і не відповідають вимогам ч. 1 -5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців»державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців»визначено вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, а саме: документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена; підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи; статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими органами державної влади, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими органами державної влади; установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що державним реєстратором було залишено подані документи без розгляду у зв'язку з тим, що вони були подані особою, що не має на це повноважень, оскільки на день подачі документів у Єдиному державною реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у графі керівник юридичної особи СТ «Глядин»є ОСОБА_8, а не ОСОБА_4

Суд не погоджується з даними посиланнями відповідача, оскільки, як вбачається з постанови Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2012 судом було визнано неправомірними дії державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо внесення змін про юридичну особу СТ «Глядин»в частині призначення головою товариства ОСОБА_8

Також при розгляді даної справи судом було встановлено, що статут від 2004 року відповідно до якого було обрано ОСОБА_8 головою товариства не затверджений Хотянівською сільською радою.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців»у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців»визначено якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем були надані усі необхідні документи, що передбачені нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців».

Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців»державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим ч. 1 - 5 ст. 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

Отже, відповідачем було неправомірно залишено без розгляду подані ОСОБА_1 документи для проведення реєстраційних дій, не пов'язаних із внесенням змін в установчі документи СТ «Глядин», а внесення відомостей про заступника керівника товариства.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати заступником голови СТ «Глядин»ОСОБА_1, призначеного відповідно до наказу новообраного голови товариства на позачергових зборах товариства 18.12.2010, то суд вважає за необхідне в цій частині позову відмовити, оскільки вчинення реєстраційних дій відноситься до виключної компетенції спеціально уповноваженого органу і здійснюється ним після надання необхідного пакету документів.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області Мируцького Романа Станіславовича неправомірними щодо залишення 18.10.2012 та 24.10.2012 без розгляду документів, поданих для реєстрації заступником голови Садівницького товариства «Глядин» (ЄДРПОУ 26191173) ОСОБА_1.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Головенко О.Д.

Повний текст постанови виготовлено - 26 грудня 2012 р.