Постанова № 28283395, 26.12.2012, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.12.2012
Номер справи
5006/32/140пд/2012
Номер документу
28283395
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

25.12.2012 р. справа №5006/32/140пд/2012

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Манжур В.В.суддівБудко Н.В., Москальової І.В. при секретарі Пеленовій О.О.за участю представників сторін: від позивача: Гамзатова М.Г. -за довіреністю від відповідача (скаржника): ОСОБА_6 -СПД (за паспортом НОМЕР_1) ОСОБА_7 -за довіреністюрозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, м.Горлівкана рішення господарського суду Донецької області від16.10.2012р. (повний текст підписано 19.10.2012р.) по справі№ 5006/32/140пд/2012 (суддя Сковородіна О.М.) за позовомГорлівської міської ради, м.Горлівка до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, м.Горлівка провнесення змін до договору оренди земельної ділянки, В С Т А Н О В И В:

Позивач, Горлівська міська рада, м.Горлівка, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, м.Горлівка про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Рішенням господарського суду Донецької області від 16.10.2012р. позовні вимоги Горлівської міської ради задоволені, а саме: фізичну особу-підприємця ОСОБА_6 зобов'язано внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006р., в редакції додаткової угоди від 21.07.2011р.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому дійшов висновку про наявність підстав для зміни орендної плати за землю.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Донецької області від 16.08.2010р. скасувати, в задоволенні позовних вимог Горлівської міської ради відмовити.

Скаржник зазначає, що оскаржуване судове рішення винесено з порушення вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Горлівська міська рада у відзиві від 12.12.2012р. вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, прийнятим у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а скаргу ФОП ОСОБА_6 безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню, а тому просить залишити рішення господарського суду Донецької області від 16.10.2012р. без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.

Фіксування судового засідання апеляційної інстанції здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу у порядку, встановленому ст.ст.4-4, 81-1, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу та не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду відповідає вимогам чинного законодавства України, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2006р. між Горлівською міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі за текстом -договір), згідно умов якого останньому в строкове платне користування згідно рішення Горлівської міської ради від 23.05.2006р. № V/2-12 передано земельну ділянку загальною площею 0,2688га для торгівлі та комерційних послуг, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

В пункті 3 договору визначено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна -будівля А-ІV, а також інші об'єкти інфраструктури -проїзди, проходи, площадки.

Відповідно до пункту 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки про нормативну грошову оцінку № 1639 від 17.07.2006 року складає 595473грн. (221,53грн./м2).

Договір укладено на десять років, про що передбачено в пункті 8 договору.

В пунктах 9, 10,11 договору сторони передбачили, що сума річної оплати складає 17864,18грн. При цьому, грошова плата вноситься на рахунок одержувача в розмірі 1488,68грн. у місяць щомісячно на протязі 30 календарних днів, що слідують за останнім календарним днем звітного місяця. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

В пункті 13 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Вказаний договір зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах», про у державному реєстрі земель вчинено запис від 04.08.2006р. № 040615200171.

Як встановлено місцевим господарським судом, рішенням Горлівської міської ради від 27.05.2011р. № VI/9-23 (а.с.10а) вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведеної в червні 2008 року державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України»Донецькою регіональною філією, у зв'язку з чим базова вартість одного метра квадратного землі складає 127,75грн., граничні значення коефіцієнту Км2 становлять 3,03 та 0,43.

Згідно пункту 2 вказаного рішення вирішено внести зміни до договорів оренди землі, укладених між міською радою та фізичними і юридичними особами, шляхом доповнення переліку підстав для перегляду орендної плати за землю підставою «зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Рішення міської ради від 28.01.2011р. № VI/4-38 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки м.Горлівка Донецької області»з моменту набрання чинності рішенням від 27.05.2011р. № VI/9-23 (п.4 вказаного рішення).

Управління Держкомзему у м. Горлівка в листі від 11.06.2010р. № 1/5-1215 зазначила інформацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за якою нормативна вартість землі 0,2688грн., що перебуває в оренді у ФОП ОСОБА_6 за договором оренди земельної ділянки від 21.07.2006р., складає 1671533грн. (621,85грн. за 1кв.м).

Згідно листа від 19.07.2011р., докази направлення якого долучені до матеріалів справи, Горлівською міською радою на адресу ФОП ОСОБА_6 був надісланий проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з відповідними змінами щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Зважаючи на необхідність внесення відповідних змін до договору та залишення без відповіді вищевказаної пропозиції щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, орендодавець був змушений звернутися до суду.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, судова колегія апеляційної інстанції виходить з наступного:

Оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України „Про оренду землі").

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель").

Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Згідно ч.3 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" та пп.3 п.4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008року № 123, яке зареєстроване в Мін'юсті України 10.07.2008року за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Як зазначалось вище, рішенням від 27.05.2011р. Горлівською міською радою було вирішено затвердити базову вартість 1м2 землі у розмірі 621,85грн.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України).

В пунктах 288.4 - 288.5.1 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Як зазначалось раніше, сторони в пункті 13 договору передбачили випадки, в яких розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .

Відповідно до ст.30 Закону України „Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі № 2-1/10068-2008.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (п.3 ст.188 Господарського кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, Запорізькою міською радою на адресу орендаря була направлена пропозиція щодо внесення змін до договору, яка останнім залишена без відповіді.

Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, як сторонами у договорі, так і Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008року № 309-VІ, згідно якого внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру орендної плати.

Посилання скаржника на необхідність застосування при розрахунку розміру орендних платежів різних коефіцієнтів функціонального використання земельної ділянки не впливають на висновку місцевого господарського суду, оскільки не змінюють розмір нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням міської ради.

Отже, доводи, викладені скаржником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому судова колегія зазначає, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджені обставини, що мають значення для справи, а викладені в оспорюваному судовому рішенні висновки відповідають фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підстав для скасування судового рішення господарського суду Донецької області від 16.10.2012р. у справі № 5006/32/140пд/2012 колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, м.Горлівка -залишити без задоволення, рішення господарського суду Донецької області від 16.10.2012р. у справі № 5006/32/140пд/2012 - без змін.

Абзац 2 резолютивної частини рішення господарського суду Донецької області від 16.10.2012р. у справі № 5006/32/140пд/2012 після слів «в редакції додаткової угоди»доповнити повним текстом додаткової угоди, а саме:

ДОДАТКОВА УГОДА № 2

до договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006

(зареєстрований 04.08.2006 року за №040615200171)

місто Горлівка, Донецька область, Україна, восьме липня

дві тисячі одинадцятого року

«Орендодавець»Горлівська міська рада, яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в особі міського голови ОСОБА_9, з однієї сторони, та «Орендар»фізична особа-підприємець ОСОБА_6, з другої сторони, уклали цю додаткову угоду про нижченаведене:

На виконання пункту 13 договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006 (зареєстрований 04.08.2006 року за № 040615200171), рішення міської ради від 27.05.2011 № VI/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Горлівка Донецької області»сторони вирішили внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006 (зареєстрований 04.08.2006 року за № 040615200171), а саме:

1. п.5 викласти в новій редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1671533 грн. (621,85грн./м2).

2. п.9 викласти в новій редакції:

«Орендна плата вноситься ОРЕНДАРЕМ на рахунок одержувача: ВДК у м.Горлівка, в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м.Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 4178,83 гривень у місяць».

3. пункт 13 викласти в новій редакції:

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

зміни умов господарювання, передбачених договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

в інших випадках передбачених законом.

4. Розрахунок розміру орендної плати (таблиця №1) викласти в новій редакції (додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди №2).

Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006 (зареєстрований 04.08.2006р. за № 040615200171), набуває чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.

Вважати такою, що втратила чинність додаткова угода № 1 від 22.02.2007 з дати реєстрації додаткової угоди №2.

«Орендодавець» «Орендар»

Горлівська міська рада Фізична особа-підприємець

адреса: пр.Перемоги, 67, паспорт: серія НОМЕР_1

м.Горлівка, Донецька обл., виданий Ц-Міським РВ ГМУ

84646 УМВС України в Донецькій

обл. 22.12.1999р.

адреса: АДРЕСА_1

ідентифікаційний код НОМЕР_3 ідентифікаційний код НОМЕР_2

Міський голова Є.В.Клеп ОСОБА_6».

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.

Головуючий В.В.Манжур

Судді: Н.В.Будко

І.В.Москальова

Надруковано 5 примірників:

1 - позивачу

1 -відповідачу(скаржнику)

1 -у справу

1 -ГСДО

1 -ДАГС