ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2011 р. Справа № 2а-9897/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рищенко А. Ю. при секретаріЗолотухіні К.О., за участю: представника позивача - представника відповідача - Плетенець К.В., Решетнік О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
10.08.2010 року Дочірнє підприємство обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та протиправними дій.
Вимоги свої позивач обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» за результатами якої були зроблені безпідставні висновки. Так, на підставі Акту перевірки від 21.03.2008 року за № 156/150 відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002081500/0 від 21.03.2008 року, відповідно до якого останнім було визначено суму штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість за 2005 рік у сумі 5 503, 00 грн. Позивач не погоджується з діями відповідача під час проведеної перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням. Тому, просить суд визнати протиправними дії Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО»; визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0002081500/0 від 21.03.2008 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким чином, як вони викладені вище.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, та пояснив, що станом на 22.01.2008 року по особовому рахунку позивача був наявним податковий борг з податку на додану вартість, який складає - 1 146 171, 01 грн. За результатами проведеної невиїзної документальної перевірки позивача було встановлено несвоєчасну сплату Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» податку на додану вартість, у зв'язку з чим було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.03.2008 року № 0002081500/0, яким нараховано податкове зобов'язання Дочірньому підприємству обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» на загальну суму 5 503, 00 грн.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов частково з наступних підстав.
Верхньодніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області було проведено державну реєстрацію Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО», код ЄДРПОУ - 02128098, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та копією Довідки № 105 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Судом встановлено, що 21.03.2008 року відповідачем було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету платником податку на додану вартість - Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО», код ЄДРПОУ - 02128098, за період з 23.12.2005 року по 30.01.2008 року.
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено Акт від 21.03.2008 року за № 156/150.
Відповідно даних вказаного Акту проведеної перевірки відповідачем встановлено, що в порушення п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» за N 168/97-ВР від 03.04.1997 року (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами) та пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року за № 2181-ІІІ (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), платником податку на додану вартість - Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО», код ЄДРПОУ - 02128098, несвоєчасно сплачено податок на додану вартість. Тому, на підставі податкового повідомлення-рішення від 21.03.2008 року № 0002081500/0 позивачу було нараховане податкове зобов'язання у сумі 5 503, 18 грн.
Так, пунктом 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Також п. 11 ч. 1 ст. 11 вищевказаного Закону (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"
Отже, на підставі Акту перевірки від 21.03.2008 року відповідачем було прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.03.2008 року № 0002081500/0, яким у зв'язку із несвоєчасною сплатою податку на додану вартість на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами) було нараховане податкове зобов'язання у сумі 5 503, 18 грн.
Так, відповідно до вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
У своїх запереченнях відповідач зазначив, що відповідно до вимог п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення зі різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Також Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області посилається на норми п. 1.6, п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платників до державного бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року № 276, якими передбачено, що проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку. Нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань.
Тому, суми, сплачені платіжними дорученнями Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» № 47 від 21.01.2008 року, № 57 від 23.01.2008 року, № 76 від 29.01.2008 року, були зараховані відповідачем в рахунок погашення податкового боргу зі сплати податку на додану вартість, шляхом зміни призначення платежу в платіжних дорученнях на загальну суму 17 000, 00 грн. зі сплати поточних податкових зобов'язань з податку на додану вартість за грудень 2008 року.
Судом встановлено, що платіжними дорученнями № 47 від 21.01.2008 року, № 57 від 23.01.2008 року, № 76 від 29.01.2008 року, копії яких є наявними в матеріалах справи, позивачем було сплачено податок на додану вартість згідно декларації за грудень 2007 року у сумі 5 000, 00 грн., за грудень 2007 року у сумі 5 000, 00 грн., за грудень 2007 року у сумі 7 000, 00 грн. відповідно, на загальну суму - 17 000, 00 грн.
Згідно Акту спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу платника податків від 25.01.2008 року відповідачем було вилучено готівку Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» у загальній сумі 1 025, 00 грн., з яких 1 000, 00 грн. - сума погашення податкового боргу платника, а 25, 00 грн. - комісійний збір, що підтверджується відповідною копією квитанції, наявною в матеріалах справи.
Проте, суд зазначає, що твердження відповідача щодо посилань на норми ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами) та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платників до державного бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України під час зарахування сплачених позивачем сум в рахунок погашення попереднього податкового боргу з податку на додану вартість є хибними з огляду на таке.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 N 679-XIV "Про Національний банк України" (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/89/76 (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.
Тому, сплачені позивачем суми з податку на додану вартість згідно декларації за грудень 2007 року, підтверджені платіжними дорученнями № 47 від 21.01.2008 року, № 57 від 23.01.2008 року, № 76 від 29.01.2008 року слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин суд вбачає в діях Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області протиправність у формі самостійного зарахування останнім сплачених платником податку - Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» - сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2007 року у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість за 2005 рік за розрахунками від 17.11.2005 року, від 30.06.2005 року, 02.03.2005 року, 25.02.2005 року, який не вказано в призначенні платежу позивачем під час перерахування коштів до Державного бюджету України.
Крім того, під час вилучення готівки з каси Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» відповідач керувався вимогами ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами) та Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1998 року № 940, якою було затверджено Порядок вилучення готівки у платника податків, який має податкову заборгованість. Згідно вимог вказаних нормативних актів, податковий орган був наділений правом примусового позбавлення юридичної особи, у разі відсутності коштів на її основному поточному рахунку можливості користуватися (розпоряджатися) наявною готівкою та вносити вилучену готівку на основний поточний рахунок суб'єкта підприємницької діяльності в установі банку або перераховувати на цей рахунок через підприємство зв'язку.
Так, відповідно до абз. 3 пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області під час проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» за період з 23.12.2005 року по 30.01.2008 року.
Щодо позовної вимоги про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0002081500/0 від 21.03.2008 року, то суд вважає за необхідне задовольнити її в частині визначення штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» у розмірі 5 003, 18 грн. з огляду на таке.
Відповідно до вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Як вже зазначалось вище вимогами пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами) передбачено, що, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, з урахуванням сплати позивачем коштів у розмірі 17 000, 00 грн., що підтверджені платіжними дорученнями та встановлення судом неправомірності зарахування вказаної суми відповідачем щодо погашення заборгованості інших податкових періодів, суд вважає необхідним оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині визначення штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» у розмірі 5 003, 18 грн. таким, що підлягає скасуванню.
Щодо іншої частини позовних вимог суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, адже відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), податковий орган був наділений повноваженнями щодо вилучення готівкових коштів і самостійного визначення призначення платежу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та протиправними дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області під час проведення невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету Дочірнім підприємством обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» за період з 23.12.2005 року по 30.01.2008 року.
Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення № 0002081500/0 від 21.03.2008 року в частині визначення штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість Дочірнього підприємства обласного комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» - «ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» у розмірі 5 003, 18 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 30.05.2011 року.
Суддя А. Ю. Рищенко