Постанова № 28281757, 17.12.2012, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2012
Номер справи
2а-0770/3004/12
Номер документу
28281757
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2a-0770/3004/12

Рядок статзвітності № 10.1

Код 14

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2012 року м. Ужгород

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

05 жовтня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" в якому просить стягнути з Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених по Списку 2 в сумі 18772, 30 грн.

17 грудня 2012 року представник позивача Карпюк В. надав через канцелярію суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд задовольнити їх шляхом стягнення з відповідача суми заборгованості в розмірі 18772, 30 грн.

Відповідач в судове засідання 17 грудня 2012 року повторно не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач письмові заперечення суду не надав.

Відповідно до ч.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на викладене, а саме: клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності та повторне неприбуття відповідача - представника Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" в судове засідання 17.12.2012 року (що був повідомлений належним чином), суд вважає можливим продовжити розгляд даної справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Згідно Указу Президента України №384/2011 від 06.04.2011р. "Про Положення про Пенсійний фонд України" Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування . Таким чином, Пенсійний Фонд України є державний орган влади., і вимога №381у від 06.02.2012 р. входить до переліку виконавчих документів передбачених п.8 ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" та підлягає примусовому виконанню державною виконавчою службою.

Судом встановлено, що юридична особа - Обласне комунальне підприємство "Закарпаттеплокомуненерго" була зареєстрована 19.03.1998 року Виконавчим комітетом Ужгородської міської ради Закарпатської області, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва Серії А00 № 783943 (а.с. 5). Згідно копії Довідки № 0700 від 29.05.2006 року, Обласне комунальне підприємство "Закарпаттеплокомуненерго" було включено до ЄДРПОУ і присвоєний йому код 05465241. Відповідно до ст.. 14 Закону України «Про систему оподаткування»відповідач є платником загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів). Обласне комунальне підприємство "Закарпаттеплокомуненерго" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в місті Ужгороді, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначений ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»№ 400/97 ВР від 26.06.1997 року, а з 01.01.2004 року також як платник страхових внесків, відповідно до п. З ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (далі - Закон) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регламентується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1 (20064-04) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663. Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду. Встановлено єдиний порядок як для відшкодування пенсій призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (по Списку 1) так і для пенсій призначених відповідно до пункту "б" зазначеної статті (по Списку 2) та інших видів пільгових пенсій. При цьому не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Розрахунок надсилається підприємству (платнику збору) раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Якщо ж настають обставини, що впливають на суму відшкодування підприємство повідомляється про такі зміни не пізніше ніж у місячний термін з моменту їх настання.

Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа. Дана норма за своїм характером є імперативною. Отже, відповідний обов'язок підприємств не ставиться в залежність від наявності або відсутності коштів на підприємстві, фактичної діяльності або інших факторів.

Ці витрати відшкодовують підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Якщо особа має стаж, що дає право на призначення цих пенсій на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

В порушення зазначених вимог чинного законодавства, відповідачем - ОКП "Закарпаттеплокомуненерго", яке є платником відповідного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за місцем своєї реєстрації в управлінні ПФУ в м. Ужгороді. за період з березня по вересень 2012 р. не відшкодовуються виплачені його колишнім працівникам пільгові пенсії, а також витрати на їх доставку.

За вказаний спірний період відповідачем відповідного збору підлягало відшкодуванню 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день у нього на роботах з важкими та шкідливими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Згідно з Тарифами на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги, затверджених Наказом Держкомзв'язку та інформатизації України № 166 від 22.07.2004 року, розмір плати за виплату та доставку відповідних сум пенсій та грошової допомоги становлять для міста 0,79 %, для села 1.56 %.

В щомісячних повідомленнях (розрахунках сум, що підлягають відшкодуванню), адресованих ОКП "Закарпаттеплокомуненерго", органом Пенсійного фонду було вказано список пенсіонерів (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.), які працювали на підприємстві в шкідливих умовах праці повний робочий день на атестованих робочих місцях. Зазначені особи в порядку визначеному законодавством набули право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на підставі чого їм відповідно до пункту "'б'' ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. була призначена пенсія до досягнення ними загальновстановленого пенсійного віку.

Згідно повідомлень надісланих відповідачу у спірному періоді: березень - вересень 2012 року підлягало перерахуванню на рахунок управління Пенсійному фонду в м. Ужгороді сума нарахованого збору у розмірі 18772,30 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи зведеним розрахунком вказаної суми заборгованості (а.с. 31). Сума нарахованого збору не оскаржувалась та не оспорювалась відповідачем в будь-якому іншому порядку. Вказане зобов'язання боржником залишається непогашеним.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне страхування є видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян.

Згідно ст. 7 вищевказаного Закону, основним принципами страхування є надання державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав та паритетність держави в організації управління Пенсійним фондом України.

Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених, для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.

Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" (Закарпатська область, місто Ужгород, вул. Брестська, 3, код ЄДРПОУ 05465241) на користь управління Пенсійного фонду України місті Ужгороді заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно по Списку 2 за спірний період в сумі 18772 (вісімнадцять тисяч сімсот сімдесят дві) гривні 30 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Скраль Т.В.