Ухвала суду № 28281076, 24.12.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2012
Номер справи
0670/7771/12
Номер документу
28281076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"24" грудня 2012 р. Справа № 0670/7771/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

при секретарі Грищенко І.В. ,

за участю представника виконавчого комітету Житомирської міської ради,

розглянувши апеляційну скаргу Житомирської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" листопада 2012 р. у справі за позовом виконавчого комітету Житомирської міської ради до Житомирської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" про заборону проведення пікетування,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 р. позов задоволено. Встановлено обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Житомирській міській організації ВО "Свобода" проводити пікетування Житомирської районної прокуратури 16 листопада 2012 року з 10 год. 00 хв. до 12 год. 00хв. за адресою м. Житомир, вул.Щорса, 92. Постанову допущено до негайного виконання.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що 15.11.2012 р. до виконавчого комітету Житомирської міської ради надійшло повідомлення на ім'я Житомирського міського голови від голови Житомирської міської організації ВО "Свобода" Сліпченка М.С. про проведення 16 листопада 2012 року з 10 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. за адресою м. Житомир, вул.Щорса, 92 пікетування Житомирської районної прокуратури. Передбачається використання аудіоапаратури для відтворення записів та підсилення звуку; орієнтировна кількість присутніх - 200 осіб.

Вирішення питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку покладено на виконавчі органи міської ради згідно пп.3 п."б" ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з ч.1 ст.182 КАС України органи виконавчої влади, місцевого самоврядування звертаються із позовною заявою про заборону проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо чи про інше обмеження права на мирні зібрання до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням.

Конституцією України громадянам надано право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 2 ст. 39 Конституції України, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод визначає, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа N 1-30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) зазначив, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про проведення пікетування від Житомирської міської організації ВО "Свобода" надійшло менше ніж за добу до її проведення без зазначення мети цього заходу.

При розгляді справи з'ясовано, що за вказаною в повідомленні адресою крім прокуратури Житомирського району знаходиться Житомирський районний суд та поруч обласна Державтоінспекція, а проведення пікетування передбачалося з використанням аудіоапаратури для відтворення записів та підсилення звуку. Суд вірно зазначив, що це буде перешкоджати відвідуванню вказаних установ громадянами та їх роботі, а повідомлення менше ніж за добу до проведення пікетування не є достатнім часом для позивача для забезпечення громадського порядку при проведенні запланованого відповідачем масового заходу, вжиття відповідних організаційних, правових та інших заходів, спрямованих на організацію громадського порядку, безпеки та належного захисту громадян при реалізації своїх прав.

Відповідно до ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Суд дослідив представлені докази, з'ясував дійсні обставини справи та зробив вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Постанову судом прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

Суд вірно застосував п.6 ч.1 ст.256 КАС України щодо негайного виконання постанови суду про обмеження реалізації права на мирні зібрання.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирської міської організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" листопада 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік Н.М. Малахова

Повний текст ухвали виготовлено 25 грудня 2012 року.

А.В. Жизневська

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" грудня 2012 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Виконавчий комітет Житомирської міської ради майдан С.П. Корольова, 4/2,м.Житомир,10014

3- відповідачу Житомирська міська організація Всеукраїнського об'єднання "Свобода" вул.Перемоги,10,к.310,м.Житомир,10003