Постанова № 28279167, 25.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2012
Номер справи
2а/0570/16810/2012
Номер документу
28279167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/16810/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Загацької Т.В.

при секретарі Телешові В.О.

за участі:

представника позивача Кривець Д.А.,

представника відповідача Поливанова Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою : м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3492489,40 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби, звернувся до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3492489,40 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач станом на 01.12.2012 року у зв'язку з несплатою самостійно визначених податкових зобов'язань, має податковий борг у розмірі 3492489,40 грн., у тому числі з податку на додану вартість - 3444862,00 грн. (підстава виникнення - декларація від 20.11.2012 року № 9073316553), з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 47627,40 грн. (підстава виникнення - декларація від 10.02.2012 року № 9004526607).

Відповідачем у добровільному порядку до бюджету не сплачена узгоджена сума податкового зобов'язання на загальну суму 3492489,40 грн.

На підставі вищезазначеного, позивач просив суд стягнути з державного підприємства «Красноармійськвугілля» податкову заборгованість з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3492489,40 грн.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Крім того, представником відповідача в судовому засіданні була подана суду заява про встановлення способу та порядку виконання постанови суду шляхом відстрочення та розстрочення виконання судового рішення.

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував, надав заяву про визнання позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно ч. 1,3 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Частинами 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

На підставі викладеного суд приймає визнання адміністративного позову до уваги, крім того, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач відповідно до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в України», завданням органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований як юридична особа 25 березня 2003 року виконавчим комітетом Димитрівської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи 32087941 згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія АЄ №619968, взятий на облік як платник податків 31.03.2003 року Державною податковою інспекцією у м. Димитрові Донецької області Державної податкової служби, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 26910/29-014-4 від 30.06.2011 року.

Судом встановлено, що відповідачем надано до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість (вх. № 9073316553 від 20.11.2012) року за звітний податковий період - жовтень 2012 року, рядком 25 якої відповідач визначив до сплати суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду у розмірі 3444862,00 грн.

Також відповідачем надано до позивача податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (вх. № 9004526607 від 10.02.2012 року) за звітний податковий період - квітень 2012 року, рядком 5 якої відповідач нарахував до сплати суму земельного податку на 2012 рік усього у розмірі 571528,68 грн., у тому числі за квітень 2012 року у розмірі 47627,40 грн.

Позивачем виставлена відповідачу перша податкова вимога № 1/36 від 05 квітня 2003 року, згідно якої станом на 05 квітня 2003 року загальна сума податкового боргу вказаного платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 673577,64 грн., у тому числі за основним платежем - 610091,11 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11354,56 грн., за пенею - 121465,78 грн. Вищезазначена податкова вимога отримана відповідачем 07.04.2003 року, що підтверджується його підписом на корінці податкової вимоги.

Також позивачем виставлена відповідачу друга податкова вимога № 2/52 від 07 травня 2003 року, згідно якої станом на 07 травня 2003 року загальна сума податкового боргу вказаного платника податків за погодженими податковими зобов'язаннями становить 673577,64 грн., у тому числі за основним платежем - 620881,81 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11354,56 грн., за пенею - 41401,27 грн. Вищезазначена податкова вимога отримана відповідачем 07.05.2003 року, що підтверджується його підписом на корінці податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними визначений ст. 60 Податкового кодексу України.

При цьому, зазначеною статтею Кодексу визначено, що якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

Як вбачається із матеріалів справи починаючи з 05 квітня 2003 року (дата формування першої податкової вимоги) по теперішній час відповідач безперервно мав податковий борг, у зв'язку з чим податкові вимоги № 1/36 від 05 квітня 2003 року та №2/52 від 07 травня 2003 року є чинними.

Тобто, на час розгляду справи у відповідача існує податкова заборгованість з податку на додану вартість перед бюджетом, яка складає у загальному розмірі 3444862,00 грн. та з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 47627,40 грн., що підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податків станом на 24.12.2012 року. Отже, ця сума є узгодженою з моменту подання декларації по теперішній час.

Згідно п.16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 203 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

В порушення вищевказаних вимог Податкового кодексу України відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб.

Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначеної позивачем суми податкового боргу відповідача з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб та наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з відповідача загальної суми податкового боргу у розмірі 3492489,40 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо заяви представника відповідача про встановлення способу та порядку виконання даного рішення шляхом відстрочення виконання судового рішення строком на один рік та розстрочення виконання судового рішення в частині сплати податку на додану вартість строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 28707,18 грн. за місяць та за грудень 2023 року 28707,58 грн.; в частині сплати земельного податку строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 396,89 грн. за місяць та за грудень 2023 року 397,49 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Представник позивача не заперечував проти задоволення заяви відповідача, заявленої в порядку статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо задоволення заяви представника відповідача про встановлення способу, строку і порядку виконання судового рішення шляхом відстрочення виконання судового рішення строком на один рік та розстрочення виконання судового рішення в частині сплати податку на додану вартість строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 28707,18 грн. за місяць та за грудень 2023 року 28707,58 грн.; в частині сплати земельного податку строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 396,89 грн. за місяць та за грудень 2023 року 397,49 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 -162, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3492489,40 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 32087941) суму податкової заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 3444862 (три мільйони чотириста сорок чотири тисячі вісімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. р/р 31115029700034, код платежу 3014010100, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016; суму податкової заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 47627 (сорок сім тисяч шістсот двадцять сім) грн. 40 коп. р/р 33213811700034, код платежу 5013050100, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.

Відстрочити виконання даного судового рішення строком на один рік та розстрочити виконання судового рішення в частині сплати податку на додану вартість строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 28707,18 грн. за місяць та за грудень 2023 року 28707,58 грн.; в частині сплати земельного податку строком на сто двадцять місяців починаючи з січня 2014 року по грудень 2023 року рівними частками по 396,89 грн. за місяць та за грудень 2023 року 397,49 грн.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 25.12.2012 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 26.12.2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.