ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 листопада 2012 року № 2а-15820/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона”
до
Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби
про
визнання нечинними та скасування акта перевірки та податкового повідомлення-рішення
В С Т А Н О В И В:
19 листопада 2012 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона” (далі по тексту –позивач, ТОВ “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби (далі по тексту –відповідач, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва), в якому просить: 1) визнати нечинним та скасувати акт від 19 квітня 2012 року №58/1-22-50-34569860; 2) визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16 травня 2012 року №0001292250.
В частині позовних вимог ТОВ “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона” про визнання нечинним та скасування акта від 19 квітня 2012 року №58/1-22-50-34569860 Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Судом встановлено, що позивач оскаржує акта ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 19 квітня 2012 року №58/1-22-50-34569860 “Про результати документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона”, код за ЄДРПОУ 34569860 з питань дотримання вимог валютного законодавства України при розрахунках за зовнішньоекономічним контрактом від 09 квітня 2010 року №7/410/2 згідно листа ПАТ Державний експортно-імпортний банк України” від 08.02.2012 №153-02/721.
Частина перша статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв’язку з здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв’язку з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з наведеної правової норми, рішення суб’єкта владних повноважень можуть бути виражені у формі нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії.
Поняття нормативно-правового акта та акта індивідуальної дії в Кодексі адміністративного судочинства не врегульовані, а тому при визначення цих понять слід звернутися до загальних понять права.
Так, нормативно-правовий акт –це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово; акт індивідуальної дії –виданий суб’єктом владних повноважень документ, прийнятий з метою реалізації його повноважень, які породжують права та обов’язки у того суб’єкта, якому вони адресовані.
Визначальною ознакою як нормативно-правового акта так і акта індивідуальної дії є обов’язковість його приписів для відповідного суб’єкта (кола суб’єктів), дотримання яких забезпечується правовими механізмами.
Акт перевірки та висновки акта перевірки, які в них викладені, а також дії посадових осіб стосовно зазначення в акті перевірки тих чи інших висновків, не є рішеннями суб’єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов’язків осіб чи суб’єктів владних повноважень, лише фіксують виявлені перевіркою порушення, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору.
При цьому право прийняття за наслідками акта перевірки рішення органом державної податкової служби відповідних правових актів індивідуальної дії –податкових повідомлень-рішень, належить до його дискреційних (виключних) повноважень, в т. ч. може бути не реалізовано.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту, а отже, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред’явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, якщо предметом позову є скасування акта перевірки суб’єкта владних повноважень, то судам слід відмовляти у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зазначена правова позиція відповідає рекомендаціям Вищого адміністративного суду України, висловленим в пункті 13 інформаційного листа від 30 листопада 2009 року №1619/10/13-09.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона” у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування акта перевірки та податкового повідомлення-рішення в частині позовних вимог про визнання нечинним та скасування акта від 19 квітня 2012 року №58/1-22-50-34569860 на підставі пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищенаведеного, пункту 1 частини першої статті 109, статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю “Центр трансферту технологій “ІЕЗ ім. Є.О. Патона” у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування акта перевірки та податкового повідомлення-рішення в частині позовних вимог про визнання нечинним та скасування акта від 19 квітня 2012 року №58/1-22-50-34569860.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко