Постанова № 28270978, 16.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.08.2012
Номер справи
2а-8520/12/0170/2
Номер документу
28270978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 серпня 2012 р. Справа №2а-8520/12/0170/2

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення

за участю представників:

від позивача - Ібрагімов А.Ш. - представник, довіреність № 777 від 28.12.2011 р.;

від о відповідача - Мельник І.А. - представник, довіреність № 5/10-00 від 17.04.2012 року

Суть спору: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі відповідач) №0000014010 від 06.07.2012 р., стягнення з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим на користь позивача суму, сплачену на підставі податкового повідомлення-рішення №0000014010 від 06.07.2012 р. у розмірі 1700грн.Вимоги мотивовані тим, що відповідач при проведенні фактичної перевірки зробив помилкові висновки про порушення позивачем вимог чинного законодавства, в наслідок чого безпідставно застосував до нього штрафні санкції .

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 16.08.2012 р. , надав заперечення на позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим явку свого представника у судове засіданні 16.08.2012 р. не забезпечило , про день та час його проведення було сповіщено належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надало.

Суд , керуючись ст. 116 КАС України, 16.08.2012 р. роз'єднав справу на:

- адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000014010 від 06.07.2012 року; залишивши справі номер № 2а-8520/12/0170/2;

- адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» до Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим про стягнення суми, сплаченої на підставі податкового повідомлення-рішення №0000014010 від 06.07.2012 року у розмірі 1700,00 грн.; привласнивши справі номер №2а-9040/12/0170/2.

Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позові та відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд

ВСТАНОВИВ

Представники податкового органу на підставі направлень №107 та №108 від 20.06.2012 р. провели фактичну перевірку в касі абонентських залів позивача за адресами: м.Сімферополь, вул. Гаспринського 11 , вул. Училищна 42 а. За результатами проведення перевірки був складений акт , який 27.06.2012 р. зареєстрований відповідачем за №67/01/01/22/03348117. В акті зафіксовано порушення позивачем п.5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За результатами вивчення матеріалів перевірки відповідачем 06.07.2012 р. прийнято податкове повідомлення -рішення № 0000014010 , згідно з яким відповідно до п.3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 1700 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

У ст.20 ПК України визначені права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.4 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право поводити перевірки платників податку (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодесом.

В главі 8 ПК України визначені види перевірок органів державної податкової служби , порядок їх проведення.

Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби (п.75.1 ст. 75 ПК України).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Згідно з п. 5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України

зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів ( послу) та обліку їх кількості.

Відповідальність за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена у ст.17 , у п. 3 якої вказано, що за порушення його вимог до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються штрафні санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну

Судом встановлено ,що представники податкового органу при проведенні 20.06.2012 р. фактичної перевірки в касі абонентських залів позивача за адресами: м.Сімферополь, вул. Гаспринського 11 , вул. Училищна 42 а, встановили,що на реєстраційних сторінках розрахункових книжок були відсутні дати початку їх використання, що, на думку відповідача, є порушенням встановленого порядку їх використання та підставою для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п. 3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. №614, який зареєстровано в Мінюсті України 05.02.2001 р. за №106/5297, затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок ( далі Порядок № 614), у р.9 якого визначений порядок ведення розрахункової книжки . У п. 9.1. Порядку № 614 зазначено, що перед початком використання розрахункової книжки на її реєстраційній сторінці необхідно зазначити дату початку використання.

Порядок використання розрахункової книжки зазначений у п. 9.6. Порядку №614, згідно з яким розрахункова книжка використовується у током порядку:

на кожному місці проведення розрахунків повинна використовуватися окрема розрахункова книжка з книгою ОРО, на яку вона зареєстрована;

при проведенні розрахункової операції заповнюється спочатку корінець, потім відривна частина розрахункової квитанції (за винятком квитанцій, де вартість товару (послуги) зазначена попередньо шляхом проштамповування чи друкарським способом), при цьому вказані у корінці та у відривній частині суми розрахунків повинні бути ідентичними; відривна частина відокремлюється від корінця по лінії відриву та видається покупцеві чи особі, яка отримує кошти (у разі здійснення операції видачі), не пізніше завершення розрахункової операції.

Розрахункові книжки, зареєстровані на окрему книгу ОРО, повинні використовуватися послідовно згідно з їх порядковими номерами та до повного вичерпання розрахункових квитанцій. Якщо в книзі ОРО обліковуються розрахункові операції за декількома місцями проведення розрахунків, то такої послідовності слід додержуватися щодо кожного місця проведення розрахунків.

За таких обставин стає зрозумілим ,що "порядок ведення розрахункової книжки" передбачає заповнення на розрахункової книжки рядків, що містять назву, ідентифікаційний код суб'єкта господарювання за ЄДРПО, у тому числі дату початку використання, заповнення у всіх розрахункових квитанціях реквізитів та інші відомості, а "порядок використання розрахункової книжки" - це здійснення дій, передбачених п. 9.6. Порядку, під час проведення розрахункової операції на кожному місті розрахунків.

Як зазначено вище при проведенні фактичної перевірки 20.06.2012 р. було встановлено відсутність дати початку використання розрахункових книжок, що може свідчити про порушення позивачем встановлених у Порядку №614 вимог щодо їх ведення. В акті фактичної перевірки від 20.06.2012 р. не зазначено будь-яких фактів недотримання позивачем вимог п. 9.6 Порядку №614, що свідчить про правильність використання ним розрахункових книжок.

В силу викладеного, приймаючи до уваги наведенні вище положення Порядку №614, суд вважає,що відповідачем зроблені помилкові висновки про порушення позивачем п. 5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", в наслідок чого відсутні підстави для застосування до нього передбачених п. 3 ст.17 цього Закону штрафних санкцій за невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання.

З огляду на зазначене вище існують підстави для задоволення позову.

Під час судового засідання, яке відбулось 16.08.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 21.08.2012р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Сімферополі АР Крим Державної податкової служби № 0000014010 від 06.07.2012 р.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.