ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2012 р. Справа № 112586/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Ліщинського А.М., Шавеля Р.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року по справі № 2а-8880/11/1370 за позовом ПП "ОККО-Нафтопродукт" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И Л А:
08.08.2011 року ПП «ОККО-Нафтопродукт» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000752361 від 24.03.2011 року.
Позовні вимоги мотивувало тим, що 31.01.2011 року працівниками ДПА у Одеській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС № 18, яка належить ПП «ОККО-Нафтопродукт», за результатами якої складено акт № 0000039 від 09.02.2011 року. На підставі данного акту перевірки відповідачем, в порушення позивачем вимог п.п. 12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 282 561,32 грн. Відсутність у місці реалізації оригіналів накладних, на думку позивача, не може бути віднесено до порушень встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації, оскільки обов'язок зберігання первинних бухгалтерських документів на товарні запаси за місцем їх реалізації передбачений чинним законодавством.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року адміністративний позов ПП «ОККО-Нафтопродукт» задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові № 0000752361 від 24.03.2011 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 265 390,02 грн. В іншій частині в позові відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові її оскаржила, подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що постанова суду є необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати її та прийняти нову постанову, якою відмовити ПП «ОККО-Нафтопродукт» в задоволенні позовних вимог.
Представник апелянта в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позовних вимог ПП «ОККО-Нафтопродукт» відмовити.
Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги, вважає постанову суду першої інстанції законною, такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права та просить залишити її без змін, а апеляційну скаргу податкового органу без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 31.01.2011 р. ДПА у Одеській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС №18, яка розташована за адресою: м. Одеса, узвіз Марінеско,8 та належить ПП «ОККО-Нафтопродукт» (код ЄДРПОУ 36670361), за результатами якої складено Акт про результати фактичної перевірки №000039 від 09.02.2011 р.
На підставі вказаного Акта перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000752361 від 24.03.2011, яким до ПП «ОККО-Нафтопродукт» застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 272 561,32 грн.
За висновками Акта перевірки ревізорами встановлено не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій - 116 191,85 грн. та 23 078,00 грн. сумі коштів, яка зазначена в денних звітах РРО - 61 924,28 грн. та 1,83 грн. відповідно, а також ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації з порушенням порядку, встановленому законодавством, а саме реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, чим порушено п.п.12,13 ст.13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно Відомості перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів, станом на 31.01.2001 року, що долучена до Акту про результати фактичної перевірки від 31.01.2011 р., при проведенні перевірки ревізорами, шляхом зняття фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей (нафтопродуктів) станом на 31.01.2011 року, встановлено їх надлишок, зокрема бензину А-95 Пульс, по відношенню до залишків матеріальних цінностей за даними бухгалтерського обліку в кількості 64,25 л на суму 607,26 грн., що потягло нарахування Відповідачем штрафних санкцій в сумі 1 214,32 грн.
За змістом п.12 ст.13 вказаного Закону, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Нормативним документом, який визначає порядок обліку, приймання, зберігання та відпуску паливно-мастильних матеріалів на АЗС є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. за № 805/15496 (далі Інструкція), яка встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.
У відповідності до п.п.13.17 ст.13 вказаної вище Інструкції виявлені під час інвентаризації та інших перевірок розбіжності фактичної наявності нафти і нафтопродуктів з даними бухгалтерського обліку регулюються в такому порядку: нестача нафти і нафтопродуктів у межах затверджених норм природних втрат включається до інших витрат операційної діяльності; якщо різниця між кількістю нафти або нафтопродуктів, установлена під час інвентаризації, і даними бухгалтерського обліку за вирахуванням втрат у межах норм природних втрат не перевищує граничної величини відносної похибки методу вимірювання маси нафти та нафтопродуктів кожного резервуара згідно з ГОСТ 26976, то нестача не стягується з матеріально відповідальної особи, а надлишки їй не оприбутковуються; фактично наявною кількістю нафти та нафтопродуктів визнається кількість за даними бухгалтерського обліку. Відносна похибка методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 «Нафта і нафтопродукти. Методи вимірювання маси» застосовується для фактичного залишку маси нафти та нафтопродуктів, які містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах, визначених інвентаризацією та становить 0,8 %.
Із змісту Відомості перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 31.01.2001 року вбачається, що за результатами перевірки встановлено надлишок бензину 95 Пульс в кількості 64,25 л на суму 607,16 грн., при допустимій в межах відносної похибки вимірювання 344 л.
Таким чином розбіжність фактичної наявності (надлишок) нафтопродуктів, встановлений за результатами перевірки з даними бухгалтерського обліку Позивача не перевищує граничної величини відносної похибки методу вимірювання, а, відтак висновки податкового органу про ведення Позивачем обліку товарних запасів за місцем їх реалізації з порушенням порядку, встановленого законодавством, а саме реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку є неправомірними.
За змістом пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Невиконання наведеного законодавчого припису тягне застосування до суб'єктів господарювання відповідальність у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, як це передбачено статтею 22 вказаного Закону.
Приймаючи рішення про задоволення позову в частині застосування до Позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 265 390,02 грн., суд першої інстанції послався на те, що готівкові кошти у сумі виявленої невідповідності сумі є виручкою Позивача за попередній день, яка належним чином оформлена за денним звітом з використанням касової операції «службова видача» та інкасована.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що така правова оцінка обставин справи відповідає наявним у ній доказам та нормам матеріального права і спростовує висновки Відповідача, викладені в Акті перевірки в цій частині.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, які покладено в основу прийнятого судового рішення в частині задоволення позовних вимог.
Разом з тим, колегія суддів вважає правомірними висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7 171,30 грн.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
За наведених обставин, апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року у справі № 2а-8880/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 17.12.2012 року.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді А.М.Ліщинський
Р.М.Шавель