УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2012 р. Справа № 95414/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Сапіги В.П., Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» звернулося з позовом в суд до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області та просив скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 05.12.2011 року; стягнути з державного бюджету України на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за серпень 2011 року в сумі 1 104 804,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Вест Ойл Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2011 року у розмірі 1 104 804,00 грн., за результатами якої складено акт №9197/23-3/34524327 від 18.11.2011 року, в якому зазначено: перевіркою не підтверджено відображене ТзОВ «Вест Ойл Груп» у декларації за серпень 2011 року бюджетне відшкодування з ПДВ у сумі 1 104 804,00 грн.; на порушення абз. «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (ПК України) ТзОВ «Вест Ойл Груп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за серпень 2011 року на 1 104 804,00 грн. До такого висновку податковий орган дійшов у зв'язку з тим, що в період з 01.07.2011 року по 31.08.2011 року ТзОВ «Вест Ойл Груп» інвестовані об'єкти будівництва та об'єкти, що будуються по договорах генерального підряду, не використано в господарській діяльності. На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «В1» від 05.12.2011 року №0002402302, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 104 804,00 грн. Це податкове повідомлення-рішення було оскаржене в адміністративному порядку до ДПА у Волинській області та ДПС України. Рішенням ДПА у Волинській області від 26.12.2011 року №5717/10/25-006 та рішенням ДПС України від 06.03.2012 року №4179/6/10-2115 податкове повідомлення-рішення від 05.12.2011 року №0002402302 залишено без змін, а скаргу - без задоволення. Позивач, як власник нерухомого майна, має право у відповідності із чинним законодавством, проводити поточний ремонт, так і капітальний ремонт на власних АЗС, так як зацікавлений в підтриманні їх належного технічного стану. Товариством укладено інвестиційні договори згідно яких ТзОВ «Вест Ойл Груп» являється інвестором, а предметом цих договорів є діяльність по проектуванню, будівництву та введенню в експлуатацію автозаправного комплексу. Крім того, товариством було укладено ряд договорів генерального підряду, де ТзОВ «Вест Ойл Груп» виступає замовником, а предметом цих договорів є виконання робіт по будівництву об'єктів, монтажу обладнання, реконструкції об'єкту. Зазначає, що виконання робіт, які є предметом договорів здійснюється в досить тривалий проміжок часу, так як будівництво та введення в експлуатацію АЗС - це значний обсяг різноманітних робіт. Товариство фактично сплатило суму ПДВ згідно податкових накладних, виписаних контрагентом в повному розмірі. Також вважає, що положення ПК України не ставлять відшкодування ПДВ в залежність від наявності на момент перевірки актів приймання-передачі та актів введення в експлуатацію об'єктів АЗС, а також використання придбаного майна в господарській діяльності товариства, як про це зазначено в акті перевірки.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року, в справі №/2а/0370/874/12 адміністративний позов було задоволено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією та Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року, в справі №/2а/0370/874/12 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування своїх вимог апелянт - Луцька об'єднана державна податкова інспекція вказує, що ТзОВ «Вест Ойл Груп» до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за серпень 2011 року включено попередня оплата позивачем за будівництво АЗС згідно договорів інвестицій та договорів підряду в липні 2011 року контрагентам ПВКФ «Жемчуг», ПП «ВВС», ПП «Сириус ІІІ», ПП «Центр правових експертиз», ТзОВ «Газоілсервіс», ТзОВ «Донриво», ТзОВ «Евольвент», ТзОВ «Магазин Білочка», ТзОВ «Схід-Трейд», ТзОВ «Укрдонмаш», ТзОВ «Укрпівденьбудінвест», ТзОВ «Несті Ойл ЛТД» та ТзОВ «Укрбудзвязокпроект». Заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування в розмірі 1 104 804,00 грн. неможливо підтвердити, оскільки АЗС знаходяться на стадії будівництва, по них відсутні акти приймання-передачі об'єктів, акти введення в експлуатацію та акти Державної комісії, договори на здачу в оренду АЗС, які б підтверджували використання інвестованих об'єктів будівництва в господарській діяльності, тому здійснені інвестором - ТзОВ «Вест Ойл Груп» інвестиційні внески не мають права брати участь у бюджетному відшкодуванні серпня 2011 року.
Інший апелянт Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області зазначає, що висновки Луцької ОДПІ для повернення бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації платника за серпень 2011 року на користь ТзОВ «Вест Ойл Груп», як це передбачено чинним законодавством України, до органів казначейства Волинської області не надходили.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційні скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ТзОВ «Вест Ойл Груп» відповідно до податкової декларації було заявлено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 104 804,00 грн. за серпень 2011 року.
Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в період з 07.11.2011 року по 11.11.2011 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Вест Ойл Груп» з питань достовірності нарахування ТзОВ «Вест Ойл Груп» суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року, за результатами якої складено акт №9197/23-3/34524327 від 18.11.2011 року.
З висновків вищеназваного акту перевірки вбачається, що підприємством не було підтверджено відображене у декларації за серпень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 1 104 804,00 грн. та на порушення абз. «а» пункту 200.4 статті 200 ПК України ТзОВ «Вест Ойл Груп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за серпень 2011 року на 1 104 804,00 грн.
На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0002402302 від 05.12.2011 року, яким ТзОВ «Вест Ойл Груп» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1104804,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 552 402,00 грн.
Згідно з приписами пп. 14.1.18 ст. 14, п. п. 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду в тому числі у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відомості про те, що контрагенти позивача були позбавлені статусу платника податку на додану вартість та, як наслідок, не мали права на видачу податкових накладних, в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції та відкидає твердження Луцької ОДПІ, що не підлягає бюджетному відшкодуванню за серпень 2011 року попередня оплата ТзОВ «Вест Ойл Груп» за будівництво АЗС згідно договорів інвестицій та договорів підряду в липні 2011 року контрагентам ПВКФ «Жемчуг», ПП «ВВС», ПП «Сириус ІІІ», ПП «Центр правових експертиз», ТзОВ «Газоілсервіс», ТзОВ «Донриво», ТзОВ «Евольвент», ТзОВ «Магазин Білочка», ТзОВ «Схід-Трейд», ТзОВ «Укрдонмаш», ТзОВ «Укрпівденьбудінвест», ТзОВ «Несті Ойл ЛТД» та ТзОВ «Укрбудзвязокпроект» та те, що АЗС знаходяться в стадії будівництва, і по них відсутні акти приймання-передачі об'єктів та акти введення в експлуатацію, тобто не використовуються в господарській діяльності, оскільки згідно з положенням пункту 198.3 статті 198 ПК України право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на наведене апеляційні вимоги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області є неаргументованими та в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ч. 3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року в справі №/2а/0370/874/12 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий І.О. Яворський
Судді В.П. Сапіга
Р.Б. Хобор
Повний текст
виготовлено та підписано 24.12.2012 року