Ухвала суду № 28262224, 10.12.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
2а-7195/09/1170
Номер документу
28262224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/52557/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

при секретарі Браславській А.В.

за участю представників сторін:

позивача -Дудки А.Л., Стеценка О.О.,

відповідача -Максимчука О.А., Полтавець Л.Ж.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011 року

та постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2011 року

у справі № 2а-7195/1170

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго»

до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Кіровоградобленерго»звернулось до суду, з урахуванням зміни позовних вимог, з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Кіровограді (правонаступником якого є Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби) № 0000372200/2 від 25.08.2009 року.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2011 року, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011 року, позов задоволено; скасовано спірне податкове повідомлення-рішення, з мотивів протиправності його прийняття.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної позапланової виїзної перевірки ВАТ «Кіровоградобленерго»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.06.2008 року, складено акт №32/22-00/23226362 від 16.04.2009 року, в якому зафіксовано порушення вимог п. 13.2 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме ВАТ «Кіровоградобленерго»при виплаті доходу, отриманого Компанією «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.», (Нідерланди) на території України не сплачено 15% від суми такого доходу, та до бюджету не надійшло 2 500 840 грн. (16 672272,00 х 15%), де 16 672 272,00 грн. дохід отриманий нерезидентом.

Такого висновку податковий орган дійшов з тих підстав, що позивачем, під час проведення перевірки, не надано довідку за 2007 рік про підтвердження статусу нерезидента - компанії «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.», яка передбачена п. 4 Порядку звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001р. №470.

Податковий орган вказує, що позивачем порушено п. 13.2 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки п. 8 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування встановлено, що у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до п.4 цього Порядку, доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод.

На підставі результатів вказаної перевірки та адміністративного оскарження, 25.08.2009 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000372200/2 про визначення податкового зобов'язання в розмірі 7 502 523 грн., в т.ч.: 2 500 841 грн. основного платежу та 5 001 682 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Також судами попередніх інстанцій встановлено, що у 2007 році позивачем виплачено компанії «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.»доходи із джерелом їх погодження з України у вигляді дивідендів в сумі 16 672 272 грн.

Компанія «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.»є резидентом Королівства Нідерландів та володіє 94,0024 % статутного фонду ВАТ «Кіровоградобленерго».

Позивачем подано до податкового органу звіт про виплачені у 2007 році доходи, згідно з яким податок на доходи нерезидентів не утримувався.

Фактично спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу того, чи правомірно застосовував позивач нульову ставку податку при виплаті компанії «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.»доходів із джерелом їх походження з України у вигляді дивідендів.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно з п. 13.2 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

У спірному випадку виключення із загального правила, встановленого зазначеними положеннями Закону, передбачено Конвенцією між Україною і Королівством Нідерландів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та майно, при виплаті доходу, отриманого компанією «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.»(Нідерланди).

Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 10 Конвенції між Україною і Королівством Нідерландів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, яка ратифікована Україною 12.07.1996р., дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі; однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, якщо одержувач є фактичним власником дивідендів, податок, що стягується, не повинен перевищувати: 5 відсотків валової суми дивідендів, якщо фактичним власником є компанія (інша ніж партнерство), що володіє щонайменше 20 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди; 15 відсотків валової суми дивідендів у всіх інших випадках.

Згідно з п. 3 ст. 10 зазначеної Конвенції незважаючи на положення пунктів 1 і 2 цієї статті, дивіденди, що сплачуються компанією-резидентом Договірної Держави, компанії -резиденту другої Договірної Держави, будуть оподатковуватись тільки в другій Договірній Державі за умови, якщо резидентом є компанія (інша ніж партнерство): яка володіє прямо щонайменше 50 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди, і передбачається, що інвестицію в розмірі щонайменше 300 000 доларів США або їх еквівалент у національній валюті Договірної Держави було внесено в капітал компанії, що виплачує дивіденди, або чия інвестиція в капіталі компанії, що сплачує дивіденди, гарантована або застрахована Урядом другої Договірної Держави, центральним банком другої Договірної Держави або яким-небудь агентством або органом, включаючи фінансовий інститут, що є власністю або контролюється цим Урядом.

Відповідно до п. 4 ст. 10 цієї Конвенції компетентні органи влади Договірних Держав за взаємною згодою встановлять порядок застосування пунктів 2 та 3 цієї статті.

Процедура звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, та відшкодування (повернення) сум податку, надміру сплачених на території України встановлена Постановою КМУ № 470, якою затверджений відповідний Порядок.

Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.

Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі.

Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити інформацію, визначену частиною 2 пункту 4 Порядку № 470.

Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.

Отже, підставою для застосування нульової ставки оподаткування є отримання резидентом, що виплачує дивіденди, довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір.

Відповідно до п. 8 Порядку № 470 у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до пункту 4 цього Порядку доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування.

Таким чином, підставою для оподаткування доходів у загальному порядку, відповідно до законодавства України, є випадок неподання нерезидентом вказаної довідки.

В судовому порядку встановлено, що позивачу компанією-нерезидентом «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.»надано довідку від 01.02.2007р., яка підтверджує, що останнє є резидентом Королівства Нідерланди, у зв'язку з чим, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що позивач у 2007 році правомірно застосовував нульову ставку податку при виплаті дивідендів компанії «ВС ЕНЕРДЖІ ІНТЕРНЕШЕНЕЛ Н.В.».

Враховуючи викладене, відсутність порушень норм матеріального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2011 року та постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний