Головуючий у 1 інстанції - Спасова Н.В.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2012 року справа №2а/0570/9018/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е. Г. суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А. секретар судового засідання Братченко О.В., за участі представника позивача Гаврилогли К.М., за довіреністю від 07 травня 2012 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 листопада 2012 року у справі № 2а/0570/9018/2012 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області до товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт», про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, -
В С Т А Н О В И В:
17 липня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 1 січня 2012 року по 30 червня 2012 року у сумі 98548,77 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 6 листопада 2012 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області задоволені повністю. Суд стягнув з товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на користь Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 за період з 1 січня 2012 року по 30 червня 2012 року у сумі 98548,77 грн.
З вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою в якій вказав на порушення судом норм матеріального та процесуального права, при прийнятті судового рішення. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області не є належним позивачем по справі, повідомлення про сплату місячних сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідач не отримував, висловив незгоду з сумами визначених в розрахунках сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча він був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно суд апеляційної інстанції розглянув справу у відсутність особи, яка не з'явилася. Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи через неможливість явки до суду, в зв'язку з хворобою представника відповідача.
Колегія суддів вважає, що зазначене клопотання не підлягають задоволенню, оскільки належними доказами обставини викладені в клопотанні не підтверджуються, крім того відповідно до ст. 195-1 КАС України, суд апеляційної інстанції обмежений в строках розгляду справи, а явка відповідача відповідно до ст.196 КАС України не визнавалась обов'язковою.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, сторін які були присутніми при розгляді апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з додатковою відповідальністю «Металургремонт», зареєстроване у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 00192063, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, преребуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
На підприємстві відповідача працювали особи, які були зайняті на роботах, що дають їм право на призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788 XII, тобто за Списком № 2. Позивачем їм відповідно до вказаного Закону було призначено та виплачено пенсію ( т. 1арк. спр. 113-118, 120-125, 137-171,189-249, т. 2 арк. спр. 2-5, 30-89)
Управлінням Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя в позові були заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" список № 2 за період з 1 січня 2012 року по 30 червня 2012 року у сумі 98548,77 грн.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 4 Законом України «Про збір на обовьязкове державне пенсійне страхування»на обовязкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1,2 ст. 1 цього Закону 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цимЗаконом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за N 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Як вбачається з матеріалами справи позивачем на адресу відповідача були направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, які були отримані відповідачем, що підтверджено підписом посадової особи відповідача на супровідному листі та повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Зазначене спростовує доводи відповідач стосовно неотримання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у встановлені законом строки за вищевказаний період.
Пунктом 6.8 Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно п. 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Тобто п. 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, передбачає право Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства, а в даному випадку Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя надсилати повідомлення відповідачеві про розмір сум які підлягають відшкодуванню, які отримані від інших Пенсійних фондів та отримувати відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на свої рахунки.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідач зобов'язання по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які покладені на нього відповідно до вимог зазначеного законодавства за період з 1 січня 2012 року по 30 червня 2012 року у сумі 98548,77 грн. не виконав.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження відповідача, щодо невідповідності сум визначених в розрахунках, оскільки як вірно зазначено судом першої інстанції зазначені розрахунки не були предметом судового оскарження, а доводи апелянта стосовно невідповідності сум ґрунтуються виключно на припущеннях. Крім того відповідач не був позбавлений права здійснити звірку з УПФУ щодо правильності розрахунків, що було запропоновано позивачем, але цим правом не скористувався.
Разом з цим судом апеляційної інстанції в судовому засіданні за участю позивача здійснено перевірку спірних розрахунків з мотивів викладених в апеляційній скарзі, в результаті звірки судом не було встановлено невідповідність зазначеним в розрахунках сум та склад осіб зазначених в розрахунках та розмір стажу.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята відповідно до вимог матеріального та процесуального права, тому залишається без змін, а апеляційна скарга - без задоволення з викладених в даній ухвалі підстав.
Керуючись статтями 24, 69, 71, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 листопада 2012 року у справі № 2а/0570/9018/2012 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 листопада 2012 року у справі № 2а/0570/9018/2012 залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено 21 грудня 2012 року.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А.Васильєва