Ухвала суду № 28259777, 18.12.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
0503/9288/2012
Номер документу
28259777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Харченко О.П.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2012 року справа №0503/9288/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Карпушової О.В.,

суддів: Гімона М.М., Міронової Г.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2012 р. в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ,-

В С Т А Н О В И В :

12.10.2012 року Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області (далі по тексту-УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області) звернулось до суду з позовом до Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 04.10.2012 року ВП № 34605280.

Позов обґрунтовано тим, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 04.10.2012 року ВП № 34605280, яка винесена головним державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, порушує вимоги ч.2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження».

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26.10.2012 р. позовні вимоги задоволено: визнано дії державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області незаконними, скасовано постанову державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області про відкриття виконавчого провадження від 04.10.2012 року ВП № 34605280.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст.21 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії щодо позивача, як боржника з особливим статусом, повинен здійснювати відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області як орган державної виконавчої служби обласного рівня.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26.10.2012 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою залишити без змін постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 12.09.2012 року.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що управління пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є територіальним органом Пенсійного фонду, а не територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, а отже, відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.

Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 04.10.2012 року державним виконавцем Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 2-а-5718-2010, виданого 20.04.2011 року Артемівським міськрайонним судом Донецької області, яким позивача зобов'язано сплатити недоотриману щомісячну доплату до пенсії як дитині війни за період з 30.05.2010 року по 30.11.2010 року за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с. 8).

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовідносини які склались між сторонами регулюються Законом України «Про виконавче провадження» № 606 від 21.04.1999 року (далі Закон № 606).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження».

Статтею 1 Закону № 606 встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Питання місця виконання рішення врегульовано ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження», частинами 1 і 2 якої визначено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу. Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.

Стаття 21 вказаного Закону визначає підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими: 1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; 2) сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.

Відповідно до п.п. 1, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Позивач по справі, який є боржником по виконавчому листу, є територіальним органом Пенсійного фонду України, тобто центрального органу виконавчої влади.

Таким чином, з урахуванням вказаних обставин, норм діючого законодавства, зокрема вимог ст.72 КАС України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що державним виконавцем відповідача незаконно відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 2-а-5718-2010, виданого 20.04.2011 року Артемівським міськрайонним судом Донецької області, оскільки відкривши провадження державним виконавцем порушено підвідомчість виконавчих проваджень, встановленої статтею 21 Закону України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, доводи апелянта не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 13 серпня 2012 р. залишити без задоволення.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2012 р. в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

М.М. Гімон

Г.М. Міронова