Постанова № 28256299, 25.12.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.12.2012
Номер справи
28/5005/8618/2012
Номер документу
28256299
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.12.2012 року Справа № 28/5005/8618/2012

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.

при секретарі: Вовк Ю.В.

за участю представників:

прокурора: не явився

позивача: не явився

відповідача: не явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро" (м. Дніпропетровськ) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 30.10.2012р. у справі № 28/5005/8618/2012

за позовом: Дніпропетровського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (м. Дніпропетровськ) в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ)

до: приватного акціонерного товариства "Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро" (м. Дніпропетровськ)

про: зміну договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 30 жовтня 2012р. (підписано 05.11.2012р.) у справі №28/5005/8618/2012 (суддя Манько Г.В.) частково задоволені позовні вимоги Дніпропетровського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (м. Дніпропетровськ) в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) до приватного акціонерного товариства Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро" (м. Дніпропетровськ) про внесення змін до п.3.2. договору оренди земельної ділянки від 30.10.2003р., шляхом викладення в наступній редакції: «п.3.2. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 863 120,34 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом». Позовні вимоги в частині тексту «Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року». -відмовлено. З відповідача на користь Державного бюджету України в особі управління Держказначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська стягнуто 536,50 грн. судового збору.

Оскаржуючи рішення господарського суду у даній справі, відповідач - приватне акціонерне товариство "Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро", вважаючи його прийнятим з порушенням норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи просить скасувати рішення і прийняти нове, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Посилаючись на ст.ст. 24, 25 Закону України «Про оренду землі»і укладений договір оренди земельної ділянки, відповідач вказує на те, що даними положеннями не передбачено прав і обов'язків сторін щодо зміни істотних умов договору оренди землі. Зокрема, відповідач зазначає, що ні земельним законодавством, ні Податковим кодексом України не передбачено перегляд орендної плати, в тому числі у зв'язку із змінами в законодавстві. Крім того, сторона наводить ст. 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної у часі дії, за винятком коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідач вважає, що у даному випадку, оскільки остаточні правовідносини з оренди виникли між сторонами у 2003 році, то на них неможливо розповсюдити дію Податкового кодексу в частині збільшення орендної плати з огляду на наведені приписи Конституції України.

Представник відповідача в судове засідання не явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання.

Дніпропетровського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері і позивач -Дніпропетровська міська рада відзиви на апеляційну скаргу не надали і представники в судове засідання не явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання.

Беручи до уваги, що матеріали справи є достатніми для її розгляду по суті, неявка представників сторін і прокурора не перешкоджає перегляду справи, справа переглядалася за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.11.2012 року справа була прийнята до розгляду колегію суддів у складі головуючого судді Бахмат Р.М., суддів Лотоцької Л.О. і Євстигнеєва О.С.

У зв'язку з хворобою доповідача по справі судді Бахмат Р.М. розпорядженням керівника апарату суду від 12.12.2012 року проведений повторний автоматичний розподіл справи і за розпорядженням заступника голови суду Паруснікова Ю.Б. від 13.12.2012 року №1681 у зв'язку із хворобою суддів постійної колегії Бахмат Р.М. і Лотоцької Л.О. справа передана для розгляду колегії суддів у складі головуючого судді Євстигнеєва О.С., судів Павловського П.П., Швеця В.В.

Розпорядженням секретаря судової палати Лотоцької Л.О. від 24.12.2012р. №1740 у зв'язку з виходом з лікарняного суддів постійної колегії Бахмат Р.М. і Лотоцької Л.О. та на підставі наказу голови суду від 03.07.2012 року №13 справа передана на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Євстигнеєва О.С., суддів Лотоцької Л.О. і Бахмат Р.М.

Переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 30.07.2003р. №112/11 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) і закритим акціонерним товариством «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро», правонаступником, якого є приватне акціонерне товариство "Дніпропетровський пивоварний завод "Дніпро" (орендар) 30.10.2003р. був укладений договір оренди земельної ділянки. Відповідно до п. 1.1. договору, орендодавець надав, а орендар прийняв в оренду на умовах цього договору земельну ділянку площею 7,9732 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Журналістів, 9, для фактичного розміщення виробничої бази, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кадастровим номером 1210100000:04:018:0022 згідно з планом земельної ділянки, що додається. Грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору 21293318,24 грн.

Земельна ділянка передана до 30.07.2018 року (п. 2.1 договору).

За умовами п. 2.2. договору, останній посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Сусловою Н.Б. 30.10.2003р. за №8337 та набув чинності після реєстрації в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 11.11.2003р. за №4510.

Пунктами 3.1 і 3.2 договору встановлено, що сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 3193997,75 грн. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.

Сторонами визначено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку (п. 3.3. договору).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування -з 04.06.2008 року.

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою приведення рішень міської ради та проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, керуючись Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення №216/8 від 02.02.2011р. «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства», яким визначено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (п.1). Встановлено, що усі нормативні акти, які було прийнято міською радою до прийняття цього рішення, діють в тих частинах, що не суперечать положенням цього рішення (п. 4).

Приписами частин 1 і 2 ст. 180 Господарського кодексу України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Господарський суд відмовив у внесенні змін до договору в тексті нової редакції п. 3.2. такого змісту: «Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року», вказавши що вимоги в цій частині тексту задоволенню не підлягають оскільки діючим законодавством не передбачені як обов'язкові умови. Проте, колегія суддів апеляційного господарського суду не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції.

Виходячи із ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Отже, вищенаведений текст нової редакції пункту договору містить такі істотні умови договору, як строки і порядок внесення орендної плати, що не суперечить ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 628, 638 ЦК України, ст. 180 ГК України. З укладеного договору вбачається, що п. 3.2. в цій частині залишився незмінним, тобто в тій редакції в якій сторони дійшли згоди.

Запропонована прокурором редакція п. 3.2 договору не містить визначення розміру місячної орендної плати, що унеможливить в разі задоволення позову застосування п. 3.1 договору та призведе до не визначення строків та порядку внесення орендної плати, виникнення з цього приводу суперечок між сторонами договору. Не визначено змінами і грошової оцінки земельної ділянки на час внесення змін до договору, що унеможливить визначення розміру орендних платежів. Річний розмір орендної плати в новій редакції п.3.2 договору складає 1863120,34 грн. Перерахунок збільшення податкового зобов'язання річної орендної плати за 2012 рік був складений відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого 09.07.2012р. управлінням Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Журналістів, 9 склала 62104011,30 грн. (а.с.24). Редакція п. 1.3. договору, яка визначає грошову оцінку земельної ділянки залишилась незмінною.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).

Ця вимога обов'язкова як до прокурора, так і для судів при розгляді справ. А заявлені прокурором вимоги щодо внесення змін до договору оренди не враховують у повній мірі умови прийнятого Дніпропетровською міською радою рішення.

Крім того, при прийнятті рішення місцевому господарському суду слід було врахувати, що п.3.1 договору передбачено, що «сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 3193997,75 грн.». Отже, сторони домовилися і встановили розмір орендної плати саме на весь термін договору і прокурор не просив внести зміни у зазначений пункт договору, що унеможливлювало змін в судовому порядку п.3.2 цього договору.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду слід скасувати, а у задоволенні позовних вимог -відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро»(м. Дніпропетровськ) задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 30 жовтня 2012 року у справі №28/5005/8618/2012 скасувати.

Прийняти нове рішення.

У позовних вимогах відмовити.

Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, код ЄДРПОУ 26510514) на користь приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро»(49051 м. Дніпропетровськ, вул. Журналістів, 9, код ЄДРПОУ 30561920) 536 грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.

Зобов'язати господарський суд Дніпропетровської області видати наказ відповідно до вимог ст.ст.116, 117 ГПК України.

Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв

Судді: Л.О.Лотоцька

Р.М.Бахмат