Постанова № 28248901, 22.11.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
2а-12285/12/0170/3
Номер документу
28248901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 листопада 2012 р. Справа №2а-12285/12/0170/3

(15:39) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Акціонерного товариства закритого типу "Вітас"

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання наказу протиправним

за участю представників сторін:

від позивача - Горохова Г.К., дов.,

від відповідача - Жукова О.М., дов.

Суть справи:

Акціонерне товариство закритого типу "Вітас" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним наказу від 23.10.2012 р. № 2673 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки АТЗТ "Вітас".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог податкового законодавства в частині порядка проведення документальної невиїзної перевірки.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що перевірку було проведено відповідно до вимог ст.ст. 20, 75, 78 Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.

З урахуванням вищевикладеного, заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство закритого типу "Вітас" є юридичною особою, ЄДРПОУ 20732633, зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 18.01.1994 р. за адресою місцезнаходження: 95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, буд. 4, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 431995 та свідчить довідка статистики.

АТЗТ "Вітас" узятий на облік платників податків 15.02.1994 р. за № 3044, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка форми 4-ОПП від 15.09.2008 р. № 39656/2355/29-0.

12.10.2012 р. ДПІ у м. Сімферополі АР Крим на адресу АТЗТ "Вітас" направлено запит про надання інформації та її документального підтвердження, згідно з яким на підставі п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (існування розбіжностей, задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань), зокрема:

інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському і податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах з ПАТ "АК "Кримавтотранс" (ЄДРПОУ 03120667) за період з 01.10.2010 р. по 30.06.2012 р. з таких питань: укладених договорів, відображення результатів по цим операціям у податковому обліку з відповідним відображенням у податкових деклараціях, податкових накладних, видаткових, приходних накладних (актів виконаних робіт), платіжних документів, аналітичних карток рахунків.

У вказаному запиті також вказано, що якщо АТЗТ "Вітас" є посередником, необхідно надати реквізити підприємства, у якому були придбані товари (роботи, послуги), відвантажені на адресу ПАТ "АК "Кримавтотранс" (ЄДРПОУ 03120667) та отримані товари (роботи, послуги) від даного підприємства за вищевказаний період (ЄДРПОУ, адреса, індивідуальний податковий номер, номер та дата податкової накладної); відповідно до яких саме документів отриманий та сплачений товар (роботи, послуги), на яку вартість.

Вих. № б/н від 16.10.12 р. АТЗТ "Вітас" у відповідь на вищевказаний запит направило на адресу ДПІ у м. Сімферополі АР Крим лист, згідно з яким встановлення сумнівності у фактах здійснення операцій (існування розбіжностей задекларованих в деклараціях з ПДВ показників податкового кредиту та податкового зобов'язання) не входить до вичерпного переліку підстав для направлення письмового запиту про надання інформації згідно з Податковим кодексом України.

23.10.12 р. у відповідності з п.п. 20.1.4 п. 20 ст. 20, п.п. 78.1.1 ст. 78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС прийнято наказ № 2673 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки АТЗТ "Вітас" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2011 р. по 30.06.2012 р.

24.10.2012 р. відповідачем вих.№ 1037/10/22-1 на адресу АТЗТ "Вітас" було направлено повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки згідно з наказом від 23.10.12 р. № 2673.

На вказане повідомлення АТЗТ "Вітас" на адресу ДПІ у м. Сімферополі АР Крим направило лист б/н від 25.10.12 р., в якому посилається на відсутність правових підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки згідно п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

08.11.2012 р. ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС було проведено позапланову невиїзну перевірку АТЗТ "Вітас" згідно з наказом про проведення перевірки від 23.10.12 р. № 2673, про що складено акт про неможливість проведення фінансово-господарських операцій АТЗТ "Вітас" за період з 01.01.2011 р. по 30.06.2012 р. № 8790/22-1/20732633, згідно з висновками якого встановлені порушення:

1. п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п. 8.1.1 п. 8.1, п.п. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п. 135.1, п. 135.2 ст. 135, п. 138.1, п. 138.2, п. 138.4 ст. 138, п. 144.1 ст. 144 Податкового кодексу України;

2. п.п. 7.3.1, п.п. 7.3.4 п. 7.3, п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", п.п. 180.1 ст. 180, п. 184.1 ст. 184, п. 185.1 ст. 185, п. 18.61 ст. 186, п. 198.1, п. 198.2 ст. 198 Податкового кодекса України;

3. п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, п. 51.1 ст. 51, п.п. "б" п. 176.2 ст. 176, п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України - підприємством податкові розрахунки за ф. № 1-ДФ про суми доходів, які отримані фізичними особами-підприємцями та громадянами згідно цивільно-правових договорів за 1 квартал 2011 р. надані з порушенням граничного терміну.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно пп. 79.1. ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Зазначені у п.п. 78.1.1 ПК обставини є юридичним фактом, з настанням якого законодавець пов'язує подальшу реалізацію органом державної податкової служби свого права на проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Так, пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 ПК України вказано, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності наступних обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 1 абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, встановлено, що письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до абз. 1) п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків та податкових агентів (інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; у наданих великими платниками податків в електронному вигляді копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронному вигляді, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Таким чином, податковий орган має право звернутися до платників податків із письмовим запитом про подання інформації та її документального підтвердження у випадку, якщо у податкового органу виникають питання щодо достовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.

Підставами проведення перевірки відповідачем вказано саме п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 ПК України, отже, для її проведення повинні мати місце наступні обставини:

- наявність фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації;

- ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідачем на адресу позивача був направлений запит про надання інформації № 22624/10/22-8 від 12.10.12 р. про виявлення розбіжностей задекларованих у податкових деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, у зв'язку із чим витребувано відповідну інформацію щодо фінансово-господарських відносин позивача за період з 01.10.2010 р. по 30.06.2012 р. з документальним підтвердженням останньої.

Доказів надання відповідної інформації на запит відповідача № 22624/10/22-8 від 12.10.12 р. на адресу ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС позивачем не надано.

Відповідач при прийнятті оскаржуваного наказу діяв відповідно до ст.20 Податкового кодексу України, на виконання вимог ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України.

Доказів надання інформації згідно з запитом ДПІ у м. Сімферополі АР Крим АТЗТ "Вітас" вимог Податкового кодексу позивачем в матеріали справи не надано.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 17, ст. 2 КАС України до адміністративних судів може бути оскаржено рішення суб'єкта владних повноважень, яке породжує, змінює або припиняє права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, якщо позивач вважає, що цим рішенням його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Видання керівником податкового органу наказу про проведення позапланової перевірки безпосередньо призводить до виникнення певних обов'язків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення перевірки. Тобто зазначений наказ є таким, що має правове значення, а отже, є актом у розумінні частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, про що вказано в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 27.07.2010 р. № 1145/11/13-10.

Таким чином, відсутні правові підстави для закриття провадження по справі.

При цьому позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права та інтереси рішенням суб'єкта владних повноважень. Вказане рішення повинно бути таким, що породжує, змінює або припиняє права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Видання керівником податкового органу наказу про проведення позапланової перевірки безпосередньо призводить до виникнення певних обов'язків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення перевірки.

При цьому з урахуванням того, що наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного суб'єктивного права позивача, то у разі незгоди з рішенням контролюючого органу, зокрема, в даному випадку - наказу про проведення перевірки, вимога про визнання протиправним та скасування вказаного рішення, а саме наказу про проведення перевірки, не буде мати своїм правовим наслідком захист прав позивача, адже таке право підлягає захисту шляхом пред'явлення позову про визнання протиправним та скасування рішення контролюючого органу, яким визначено суму податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій.

Аналогічна позиція вказана в постанові Вищого адміністративного суду України від 11.10.2010 р. у справі № К-1861/09.

Тобто порушене право позивача може бути захищене останнім шляхом оскарження прийнятого контролюючим органом за результатами перевірки податкового повідомлення-рішення про збільшення суми податкового зобов'язання за основним платежем та/або штрафними (фінансовими) санкціями.

Позивачем обраний неналежний спосіб захист порушеного права.

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні 22.11.12 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. В повному обсязі постанову складено 26.11.12 р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.