Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9610/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі: Білоконі Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод №63» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 579 288,50 грн., -
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод №63» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 579 288,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ДП «Деркульський кінний завод №63» зареєстровано в УПФУ в Біловодському районі Луганської області і є платником єдиного внеску згідно ст.4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За заявою управління 01.10.2010 відносно підприємства Господарським судом Луганської області порушено провадження у справі про банкрутство (справа №20/102б) в зв'язку з наявністю заборгованості з страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Провадження по справі припинено в зв'язку з укладенням мирової угоди між комітетом кредиторів та боржником 18.10.2012.
Згідно п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п 3.1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-12 від 08.10.2010 підприємство надавало до управління звіт про нарахування єдиного внеску за календарними місяцями, суму нарахованого єдиного внеску за календарний місяць підприємство згідно ч.8 ст.9 Закону України №2464 зобов'язано було сплатити до управління, не пізніше 20 числа місяця.
В порушення п.1 ч.2 ст.6 Закону України №2464 відповідач не сплачував в встановлений термін єдиний внесок до УПФУ в Біловодському районі Луганської області під час провадження справи про банкрутство, а саме з листопада 2011(за жовтень 2011) по жовтень 2012 (звіт за вересень 2012).
Відповідач не сплатив до УПФУ в Біловодському районі Луганської області єдиний внесок за жовтень - грудень 2011 року, січень - вересень 2012 року, у зв'язку з чим станом на 28.11.2012 за підприємством утворилась заборгованість на загальну суму 579 288,50 грн., з них:
- єдиний внесок, нарахований роботодавцем відповідно до класу професійного ризику виробництва - 522 883,28 грн.,
- сума утриманої заробітної плати найманих працівників -50 729,05 грн.
- внесок за осіб, яким виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності -122,28 грн.
- внесок юридичної особи за працюючих інвалідів -266,60 грн.
З вказаної суми заборгованості визнано розпорядником майна 519 410,57 грн.
Відповідно до ст.25 Закону України №2464 від 08.07.2010 УПФУ в Біловодському районі Луганської області направило на адресу ДП «Деркульський кінний завод №63» вимогу про сплату боргу з єдиного внеску від 05.11.2012 №19-Ю на суму 579 288,50 грн., яка до теперішнього часу залишається не сплаченою. Відповідач вимогу отримав, не оскаржив її та не узгодив з органами Пенсійного Фонду суму недоїмки.
У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 579 288,50 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, в надісланому листі на адресу суду зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд розглянути справу без участі уповноваженого представника управління.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання в якому зазначив, що визнає позов у повному обсязі та просить суд розглянути справу без участі уповноваженого представника підприємства.
Відповідно до ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Позивач - управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області є органом виконавчої влади, який у спірних правовідносинах здійснює повноваження передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011.
Згідно зі ст. 1 Положення №384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, до основних завдань якого належить реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.
Відповідно до ст. 7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - Державне підприємство «Деркульський кінний завод №63», і.к. 00846234, зареєстроване Біловодською районною державною адміністрацією Луганської області 01.06.1998, запис №1 363 120 0000 000022, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 35), статутом підприємства (а.с. 36-43), випискою з ЄДР (а.с.44,45).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464 (далі - Закон України №2464), який набрав чинності 01 січня 2011 року.
Відповідно до ч.3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як платник страхових внесків відповідач зареєстрований в УПФУ в Біловодському районі Луганської області та з 01.01.2011 вважається платником єдиного внеску.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 вищезазначеного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
П.1 ч.1 ст.7 Закону України №2464 передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно ч 5. вищезазначеної статті єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно ч. 8 ст. 9. Закону України №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Частиною 12 вищезазначеної статті передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідач надавав до позивача звіти про нарахування єдиного внеску за календарними місяцями: жовтень 2011 року - вересень 2012 року (а.с. 8-31), суму нарахованого єдиного внеску за календарний місяць підприємство згідно ч.8 ст.9 ЗУ №2464 зобов'язано було сплатити до управління, не пізніше 20 числа місяця.
В порушення вищезазначених норм відповідач не сплачує єдиний внесок, у зв'язку з чим станом на 28.11.2012 утворилась заборгованість по сплаті єдиного внеску за період з листопада 2011 року по жовтень 2012 року на суму 579 288,50 грн. згідно звітів жовтень 2011 року - вересень 2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що за заявою управління 01.10.2010 відносно підприємства Господарським судом Луганської області було порушено провадження у справі про банкрутство (справа № 20/102б) в зв'язку з наявністю заборгованості з страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Провадження по справі припинено в зв'язку з укладенням мирової угоди між комітетом кредиторів та боржником 18.10.2012.
Відповідно до абзацу двадцять четвертого статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 вказаного Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Виходячи із приписів ст. 1, ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів - кредиторів за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, дія мораторію поширювалася лише на задоволення вимог за зобов'язаннями, що виникли до його введення та не поширюється на зобов'язання зі сплати єдиного внеску після 01.10.2010 року (постановлення Господарським судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство (справа №20/102б), а отже не поширюється на пред'явлений в позові період стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ч. 4 ст. 25 Закону України №2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем єдиного внеску, на підставі ч. 4 ст. 25 Закону України №2464-VI, 07 листопада 2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області на адресу відповідача було надіслано вимогу №Ю-19 від 05.11.2012 про сплату боргу платника єдиного внеску станом на 01 листопада 2012 року на загальну суму 579 288,50 грн.
Вимога №Ю- 19 від 05.11.2012 про сплату боргу відповідачем отримана 13.11.2012, що підтверджується підписом уповноваженої особи у повідомленні про вручення поштового відправлення, у встановленому законом порядку вимога не оскаржувалась та є чинною на час розгляду даної справи.
Відповідно до абз.6-7 ч.4 ст.25 Закону України №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
До теперішнього часу сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску не погашена, що визнається представником відповідача в надісланому клопотанні та підтверджується актом звірки, який підписаний уповноваженими представниками сторін (а.с. 7).
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії представника відповідача при визнанні суми заборгованості за адміністративним позовом не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105,112,136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області до Державного підприємства «Деркульський кінний завод №63» про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 579 288,50 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Деркульський кінний завод №63» (і.к. 00846234) на користь управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області (92800, смт.Біловодськ, вул.Леніна,77, р/р 25603301741 ЛОУ Ощадбанк, МФО 304665, код 21792488) заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 579 288,50 грн. (п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч двісті вісімдесят вісім гривень 50 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 26 грудня 2012 року.
СуддяО.В. Захарова