ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2012 р. Справа № 2а-2707/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Калитки О. М. , Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Мурги С.С.
представника позивача Ковкіна О.В.
представника відповідача Харченко Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012р. по справі № 2а-2707/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод"
до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 р. позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби № 0000081510 від 06.03.2012 р.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 р. з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, та винести нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на доводи апеляційної скарги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції п.п.14.1.136, п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14, п.36.3 ст.36, 288,п.275.1 ст.275 Податкового Кодексу України, ст.15 Закону України " Про оренду землі", що привело до невірного вирішення справи.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Представник позивача вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню. Надав письмові заперечення проти апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень на неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Охтирською МДПІ Сумської області проведено документальну невиїзну перевірку позивача з питання дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року, за результатами якої складено акт № 408/15-213/33674232 від 22.12.2011р.
За висновками акту перевірки встановлені порушення позивачем вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року на суму 1 625 306,40 грн. (за січень 2011 року -160 832,88 грн., лютий 2011 року -160 832,88 грн., березень 2011 року -160 832,88 грн.; квітень 2011 року -149 038,47 грн., травень 2011 року -149 038,47 грн., червень 2011 року - 149 038,47 грн., липень 2011 року -149 038,47 грн., серпень 2011 року -149 038,47 грн., вересень 2011 року -149 038,47 грн., жовтень 2011 року -149 038,47 грн., листопад 2011 року -14 9038,47 грн.).
На підставі вищезазначеного акту перевірки 05.01.2012 р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000011510, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельну ділянку з юридичних осіб на суму 1 842 119,12 грн. (основний платіж -1 625 306,04 грн., штрафні (фінансові) санкції -216 812,72 грн.)
Подана позивачем в межах процедури адміністративного узгодження скарга задоволена частково. Рішенням від 22.02.2012р. за № 1223/10/10-105-5/7ск. оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафної санкції у розмірі 36 138,62 грн. скасовано, з урахуванням чого, 06.03.2012 р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від №0000081510 (а.с.45), в якому визначено грошове зобов'язання позивача по орендній платі на сумі 1 625 306,40 грн. та штрафні санкції у розмірі 180 679,10 грн. (а.с.45)
Як було встановлено під час розгляду справи, фактичною підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугував викладений в акті перевірки від 22.12.2011 року висновок податкового органу про те, що орендна плата за договором оренди земельної ділянки державної та комунальної власності у період січень-листопад 2011 року позивачем нараховувалася та сплачувалася в розмірі меншому ніж встановлено законодавством 3 % від грошової оцінки землі.
Суд першої інстанцій, задовольняючи позов , виходив з того, що позивач правомірно проводив виплату орендної плати згідно умов договору оренди.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками з наступних підстав.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про орендну плату» орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Нормами Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування.
Річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Статтею 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Колегія суддів погоджується з доводами податкового органу, що з 01.01.2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх нормативних грошових оцінок.
Доводи суду першої інстанції стосовно того, що розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди є помилковими, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю не може залежати від умов договору.
Стаття 67 Конституції України вказує на те, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до норм чинного законодавства, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
З огляду на зазначене підстави та мотиви , з яких суд першої інстанції прийшов задовольняючи позов є помилковими, а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні в частині підстав та мотивів задоволення позову.
Колегія суддів вважає, що податкове повідомлення-рішення від 06.03.2011р. підлягає скасуванню з інших підстав та мотивів.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.09.2006р. між Кириківською селищною радою (орендодавець) та ТОВ «Кириківський цукровий завод» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1340274 м.кв., в тому числі забудовані землі 256 254 м.кв., під проїздами проходами 113487 м.кв., під очисними спорудами 501627 м.кв., під болотами 468906 м.кв. Розмір орендної плати складає 54000,00 грн.(а.с.11-14)
10.02.2011р. Кириківською селищною радою прийнято рішення «Про затвердження технічної документації» з нормативної грошової оцінки земель Кириківської селищної ради» якою затверджено базову вартість одного метра квадратного населеного пункту по смт Кириківка, 42,90 грн./кВ.м. Зазначене рішення оприлюднено в засобах масової інформації , районній газеті « Ворскла». До зазазначеного рішення прийнято додаток №6 яким визначено нормативну оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон. (а.с.140-143).
З матеріалів справи вбачається, що 31.03.2011р. Кириківською селищною радою Великописарівського району Сумської області, в зв'язку з проведення нормативної грошової оцінки земель, прийнято рішення, яким вирішено переглянути діючі договори оренди на земельні ділянки з приватними організаціями, розміщеними на території селищної ради, укласти додаткові угоди до діючих договорів оренди враховуючи вид діяльності , а саме ТОВ " Кириківський цукровий завод" - 3% від нормативно-грошової оцінки землі. Визначено, що нормативно- грошова оцінка становить 6 6236 341 грн. Орендну плату за січень, лютий та березень 2011р. залишити по попередньому розрахунку і сплаті. З 01.04.2011р. оренду плату сплачувати щомісячно по нових розрахунках згідно нової грошової оцінки. (а.с.10)
21.12.2011р. рішенням Кириківської селищної ради внесено уточнення до рішення від 31.03.2011р. в частині розміру нормативно-грошової оцінки землі , а саме 59 615 387,00 грн.(а.с.70)
Відповідач, здійснюючи нарахування орендної плати за період з січня-березня 2011р. визначав розмір орендної плати земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту з чисельності населення, відповідно до п.275.1 ст.275 Податкового Кодексу України.
Відповідно до п.275.1 ст.275 ПК України ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються в розмірах групи населених пунктів з чисельністю від 3 до 10 тисяч осіб за 1 кв.м. 0,48 грн.
Відповідач виходив з того, що чисельність населення по Кириківській селищній раді становить більше 3000 осіб, проте колегія суддів зазначає, що такі висновки податкового органу ґрунтуються на припущеннях. Довідка Кириківської селищної ради від 09.08.2012р. , містить відомості щодо численності населення станом на 01.01.2011р. (а.с.119) Доказів чисельності населення в смт Кириківське за період з січня по березень 2011р. матеріали справи не містять.
Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України селищні ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку , що сплачуються на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Відповідачем за період з січня по березень 2011р. донараховано позивачу сума по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що підлягає сплаті до місцевого бюджету без врахування пільг, встановлених рішенням Кириківської селищної ради від 31.03.2011р.
За період з квітня-листопад 2011р. відповідач здійснив донарахування орендної плати за землю виходячи з розміру нормативно-грошової оцінки одного квадратного метра -44,48 грн. під забудованими землями, 37,06 грн. під проїздами , проходами, 24,09 грн. під очисними спорудами, 16,68 грн. під болотами, проте як офіційно оприлюднена інформація нормативно грошової оцінки земель Кириківської селищної ради становить 42,90 грн. , що підтверджується розрахунком Охтирської ОДПІ Сумської області від 29.10.2012р.
Доказів того, що селищною радою проводилася нормативно грошова оцінка земель під проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами , а також оприлюднення такої інформації в засобах масової інформації, матеріали справи не містять. З листа відділу Держкомзему у Великописарівському раойні від 17.09.2012р. вбачається, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок під виробничим комплексом ТОВ " Кириківський цукровий завод", а саме від проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами окремо не проводилася, тому як проведена в цілому під виробничим комплексом за функцією використання " землі промисловості".
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд дійшов висновку щодо правомірності позовних вимог.
З огляду на зазначене, оскільки суд не може перебирати на себе повноваження відповідного контролюючого органу, в повноваження якого входить визначення розміру орендної плати , а тому податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.201 КАС України підставами для зміни постанови суд першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 1 ч.1 ст. 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012р. по справі № 2а-2707/12/2070 змінити з підстав та мотивів задоволення позову.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012р. по справі № 2а-2707/12/2070 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Калитка О. М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.
Повний текст постанови виготовлений 06.11.2012 р.