Постанова № 28203915, 17.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2012
Номер справи
2а/0570/16217/2012
Номер документу
28203915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/16217/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дворникова М.С.

при секретарі Воловик Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Неведомого Д.О.,

відповідача - не з'явися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості по орендній платі та пені у розмірі 145,99 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості по орендній платі та пені у розмірі 145,99 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в порушення ч. 3 ст. 18, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» відповідачем не виконано обов'язок за адміністративним договором оренди від 20.01.2012 №5079/2012 по сплаті орендних платежів внаслідок чого за період з липня 2012 року по 28 вересня 2012 року утворилась заборгованість по орендній платі в розмірі 143,16 грн., у зв'язку з чим відповідно до п. 3.7 Договору позивачем нараховано пеню за період з 16.08.2012 року по 02.11.2012 року в сумі 2,83 грн.

Листом від 30.10.2012 № 20-06-05-10803 позивач повідомив відповідача про наявність боргу з орендної плати та пені за вищевказаним Договором, проте, заборгованість сплачена не була.

Листом від 24.09.2012 року № 20-06-05-09304 позивач відмовився від Договору оренди від 20.01.2012 року № 5079/2012 та вимагав повернути державне майно із оренди, оскільки відповідач протягом більш ніж трьох місяців підряд не вносив плату за користування орендованим державним майном, однак майно повернуто також не було.

На підставі викладеного позивач просив повернути орендоване державне майно - частину входу в будівлю учбового корпусу площею 20,0 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, яке знаходиться на балансі Державного вищого навчального закладу «Донбаського державного педагогічного університету» та стягнути з відповідача заборгованість за адміністративним договором по орендній платі в розмірі 143,16 грн. та пеню в сумі 2,83 грн., разом 145,99 грн., на користь Державного бюджету України.

Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

При цьому, адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди (пункт 14 частини 1 ст. 3 КАС України).

З приписів наведеної правової норми слідує, що необхідними ознаками адміністративного договору є:

1) суб'єктна - обов'язковою стороною у ньому є суб'єкт владних повноважень (іншою стороною чи іншими сторонами можуть бути як суб'єкти владних повноважень, так і інші учасники правовідносин);

2) предметна - його змістом (предметом) є права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень.

Отже, адміністративний договір - це форма регулювання відносин між органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами адміністративно-правових відносин з одного боку, та цими ж, а також всіма іншими суб'єктами - з іншого, через використання диспозитивного методу у публічній сфері.

У свою чергу, диспозитивний метод обумовлює наявність ї інших ознак, які властиві адміністративним договорам, зокрема:

1) суб'єкт владних повноважень, укладаючи відповідний договір, діє не для задоволення особистих потреб (як фізичної чи юридичної особи), а для задоволення публічних інтересів (потреб);

2) суб'єкт владних повноважень, як правило, при укладенні такого договору зв'язаний вимогами (процедурами, обмеженнями тощо), визначеними законодавством, як в частині вибору контрагента, так і в частині встановлення суттєвих умов договору;

3) суб'єкт владних повноважень укладає договір на реалізацію своєї адміністративної правосуб'єктності, а не цивільної (для адміністративної правосуб'єктності статус фізичної чи юридичної особи для суб'єкта владних повноважень не має значення);

4) суб'єкт владних повноважень укладає договір або на підставі рішення, прийнятого на виконання владного управлінського повноваження, або на виконання своїх безпосередніх управлінських функцій, якими він наділений законодавчим актом;

5) договір містить умови, які не властиві цивільним договорам, і спрямовані на краще забезпечення публічного інтересу (наприклад, визначення орендної плати на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р.; перерахування орендної плати до державного бюджету та балансоутримувачу відповідно до пропорцій розподілу, установлених КМУ та ін.).

Як встановлено судом, позивач - Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області зареєстроване як юридична особа 15.06.1994 виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №309861, включено до ЄДРПОУ за номером 13511245.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна.

Пунктом 4 ст. 5 вказаного Закону, Фонд державного майна України, зокрема, у сфері оренди державного майна, виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності.

Статтею 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» передбачено, що Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації. Регіональні відділення та представництва Фонду державного майна України є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Регіональні відділення та представництва діють на підставі положень, що затверджуються Головою Фонду державного майна України.

Відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року № 678, представництво Фонду державного майна України у районі, місті (далі - представництво) є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), який утворюється у разі необхідності Фондом і підпорядковується йому та відповідному регіональному відділенню Фонду.

Основними завданнями представництва є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності; продаж об'єктів приватизації; здійснення повноважень орендодавця нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих ним рішень.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької діяльності. Державну політику у сфері оренди державного майна здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва.

Статтею 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено перелік об'єктів оренди, так згідно цього Закону об'єктом оренди, зокрема, є нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.

Відповідно до ст. 5 цього Закону України Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.

Таким чином, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року № 678, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» повноваження.

У зв'язку з цим, договори, у яких суб'єкт владних повноважень реалізує функції розпорядника державним чи комунальним майном, зокрема, договори оренди державного чи комунального майна - є адміністративними в розмінні пункт 14 частини 1 ст. 3 КАС України, у зв'язку з чим даний спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Як вбачається з матеріалів справи, між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 5079/2012 від 20.01.2012 (далі за текстом - Договір) на частину входу в будівлю учбового корпусу площею 20,0 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, яке знаходиться на балансі Державного вищого навчального закладу «Донбаського державного педагогічного університету». Даний договір укладено строком на 1 (один) рік, що діє з 20 січня 2012 року до 19 січня 2013 року.

Згідно з п.1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - частину входу в будівлю учбового корпусу площею 20,0 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, яке знаходиться на балансі Державного вищого навчального закладу «Донбаського державного педагогічного університету», який є правонаступником Слов'янського державного педагогічного університету, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30 вересня 2011 року і становить 15000,00 грн.

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі Майна.

Відповідно до умов розділу 3 Договору встановлені грошові зобов'язання Орендаря з щомісячної сплати орендної плати, визначеної на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (грудень 2011 року) - 100,30 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - січень 2012 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень 2012 року.

Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% та 50% щомісяця не пізніше 1 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Розрахунок орендної плати викладений у додатку № 1 до Договору. Своєчасність та повнота сплати орендних платежів пунктом 5.4 Договору віднесена до обов'язків Орендаря.

Пунктом 3.7 Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п.3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

На виконання умов Договору майно передано в оренду відповідачу, про що складено відповідний акт приймання-передачі.

Відповідно до наданого позивачем розгорнутого розрахунку боргу та пені за Договором оренди № 5079/2012 від 20.01.2012 за підписом начальника відділу обліку, звітності та контрою за договорами оренди нерухомого майна у відповідача існує заборгованість з орендної плати за період з липня 2012 року по 28 вересня 2012 року в сумі 143,16 грн., на яку нарахована пеня в сумі 2,83 грн.

Згідно з ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ч. 1 ст. 283, ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України та ст.ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, за користування майном на умовах оренди орендар (наймач) має сплачувати орендну плату.

Таким чином, суд вважає, що укладений між позивачем та відповідачем договір оренди № 5079/2012 від 20.01.2012 є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов'язань, визначених його умовами.

Згідно з ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Як встановлено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата вноситься орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не мав жодних підстав для ухилення від виконання обов'язку із здійснення платежів з орендної плати не пізніш 15 числа місяця на користь державного бюджету та Балансоутримувача у співвідношенні 50% та 50%, відповідно до розподілу, передбаченого п.3.6 Договору, за період користування майном з липня 2012 року по 28 вересня 2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Проте в порушення приписів вищевказаних норм, орендна плата за користування орендованим майном відповідачем за період з липня 2012 року по 28 вересня 2012 року не сплачена.

Згідно ст.ст. 611, 612 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання та на вимогу кредитора має сплатити суму боргу.

При цьому, несвоєчасне виконання грошових зобов'язань є належною підставою у розумінні вимог ст. 218 Господарського кодексу України для застосування заходів господарсько-правової відповідальності.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.

Враховуючи, що домовленість позивача та відповідача про застосування пені у разі прострочення орендної плати викладена у розділі 3 Договору, суд вважає, що вимоги ст. 547 Цивільного кодексу України стосовно форми правочину щодо забезпечення виконання зобов'язання дотримані.

Проаналізувавши наданий позивачем розрахунок позовних вимог, суд дійшов висновку про правомірність нарахування заборгованості за період з липня 2012 року по 28 вересня 2012 року на суму 145,99 грн., з яких орендна плата складає 143,16 грн., пеня -2,83 грн.

Листом від 30.10.2012 № 20-06-05-10803 позивач зазначав про необхідність погашення заборгованості відповідачем по орендній платі та пені за адміністративним договором від 20.01.2012 № 5079/2012. Однак, заборгованість сплачена не була.

Листом від 24.09.2012 року № 20-06-05-09304 позивач відмовився від Договору оренди від 20.01.2012 року № 5079/2012 та вимагав повернути державне майно із оренди, оскільки відповідач протягом більш ніж трьох місяців підряд не вносив плату за користування орендованим державним майном. Даний лист відповідачем отримано 28.09.2012 року, але відповіді на зазначений лист позивачем не отримано.

Згідно з ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Таким чином, суд вважає, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області було вжито всіх передбачених законодавством заходів щодо самостійного стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості по орендній платі та пені, повернення орендованого державного майна.

Оскільки відповідачем в добровільному порядку не сплачена заборгованість по орендній платі та пені за адміністративним договором від 20.01.2012 № 5079/2012, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми з відповідача на користь Державного бюджету України та повернення орендованого державного майна.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості по орендній платі та пені у розмірі 145,99 грн. задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути орендоване державне майно - частину входу в будівлю учбового корпусу площею 20,0 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, балансоутримувачу - Державному вищому навчальному закладу «Донбаський державний педагогічний університет» (ЄДРПОУ 2125183).

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (84170, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31114093700339, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22080200, отримувач банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368) заборгованість за адміністративним договором від 20.01.2012 № 5079/2012 по орендній платі в розмірі 145 (сто сорок п'ять) гривень 99 копійка.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 17 грудня 2012 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 21 грудня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дворников М.С.