КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2012 р. Справа № 2a-1870/6502/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.,
представників позивача - Голуб А.В., Шкирі Ю.І.,
представника відповідача - Литвин О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2a-1870/6502/12
за позовом Державної фінансової інспекції у Сумській області
до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з Державного матеріального резерву
про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Державна фінансова інспекція у Сумській області (далі - позивач, ДФІ у Сумській області) звернулась з адміністративним позовом до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з Державного матеріального резерву (далі - відповідач, ДП "Охтирський КХП") в якому просить суд зобов'язати відповідача виконати лист-вимогу від 07 травня 2012 року № 18-06-14-14/3379, а саме:
- пункт 2 в частині проведення претензійно-позовної роботи з одержувачами благодійної та спонсорської допомоги щодо повернення коштів в сумі 28 619, 20 грн.;
- пункт 4 в частині покриття шкоди в сумі 79 211, 11 грн. за рахунок винних у відпуску матеріальних цінностей без укладання договорів осіб, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- пункт 5 в частині проведення звірки з ТОВ "Мілена-200" та в разі визнання заборгованості у сумі 4 000, 00 грн., звернутися до суду; у разі відмови контрагента від визнання боргу, шкоду в сумі 4 000, 00 грн. покрити за рахунок винних у не проведенні претензійно-позовної роботи та списанні заборгованості осіб, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- пункт 6 в частині проведення звірки з фактичними одержувачами матеріальних цінностей щодо визнання заборгованості в сумі 366 173, 40 грн.; у разі відмови одержувачів від визнання боргу, шкоду в сумі 366 173, 40 грн. покрити за рахунок винних у відпуску матеріальних цінностей осіб, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- пункт 7 в частині відображення в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості ТОВ "Спецтрубомонтаж" в розмірі 263 630, 00 грн. та проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування ТОВ "Спецтрубомонтаж" зайвих виплат в сумі 263 630, 00 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства або виконання відповідного обсягу робіт; в іншому випадку, шкоду в сумі 263 630, 00 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- пункт 8 в частині відображення в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" в розмірі 26 743, 30 грн. та проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" зайвих виплат в сумі 26 743, 30 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства або виконання відповідного обсягу робіт; в іншому випадку, шкоду в сумі 25 743, 30 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Позовні вимоги ДФІ у Сумській області обґрунтовує наступним. Відповідно до п. 2.40 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2012 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Охтирський КХП" за період з 01 січня 2010 р. по 01.03.2012 р. в ході якої встановлені порушення бюджетно-фінансової дисципліни, що викладені в акті № 06-08-08/31 від 20.04.2012 р. З метою повного усунення виявлених порушень, відповідачу 07.05.2012 р. було направлено лист-вимогу № 18-06-14-14/3379 та визначено терміни зворотного інформування про вжиті заходи та надання відповідних підтверджуючих документів.
В зв'язку з не виконанням ДП "Охтирський КХП" в повному обсязі в установлені строки вимог ДФІ у Сумській області про усунення порушень бюджетно-фінансової дисципліни, які є обов'язковими згідно ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", представник позивача в судовому засіданні просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі та зобов'язати відповідача виконати згаданий лист-вимогу.
ДП "Охтирський КХП" з позовними вимогами не погодилось, в запереченні на адміністративний позов (т. 1 а.с. 207-210) зазначило, що лист-вимога ДФІ у Сумській області від 07.05.2012 р. № 18-06-14-14/3379 в частині проведення претензійно-позовної роботи була виконана, зокрема направлені претензії про повернення коштів, а в частині покриття шкоди за рахунок винних осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, виконати лист-вимогу неможливо в зв'язку з тим, що під час ревізії позивачем не були визначенні посадові особи, винні в спричиненні шкоди, за рахунок яких цю шкоду необхідно покрити.
Враховуючи наведені обставини, в судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов ДФІ у Сумській області задовольнити частково, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п. 2.40 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Сумські області на І квартал 2012 року та на підставі направлень №№ 165, 166, 167 від 02.03.2012 р., № 182 від 12.03.2012 р., № 200 від 15.03.2012 р., № 211 від 16.03.2012 р., головними державними фінансовими інспекторами Макаровим О.О., Капоріним О.М., Панченком О.І., державними інспекторами Державної інспекції сільського господарства в Сумській області Кузьменко О.В., Піскун І.А., проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Охтирський КХП" за період з 01 січня 2010 р. по 01 березня 2012 р, за результатами якої 20 квітня 2012 року складений акт № 06-08-08/31 (т. 1 а.с. 11-86).
Згідно акту ревізії позивачем були виявлені порушення бюджетно-фінансової дисципліни, з метою усунення яких відповідачу 07 травня 2012 року був направлений лист-вимога № 18-06-14-14/3379 (т. 1 а.с. 7-10).
На виконання зазначеного листа-вимоги ДП "Охтирський КХП" зобов'язане було в строк до 07 червня 2012 року усунути виявлені порушення, про що повідомити ДФІ у Сумській області, зокрема:
- провести претензійно-позовну роботу з одержувачами благодійної та спонсорської допомоги щодо повернення коштів в сумі 28 619, 20 грн.; в іншому випадку шкоду в сумі 28 619, 20 грн. покрити за рахунок осіб, винних у безпідставному наданні благодійної допомоги, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 2 листа-вимоги);
- шкоду в сумі 79 211, 11 грн. покрити за рахунок винних у відпуску матеріальних цінностей без укладання договорів осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 4 листа-вимоги);
- провести звірку з ТОВ "Мілена-2007" та в разі визнання заборгованості у сумі 4 000, 00 грн. звернутися до суду; у разі відмови контрагента від визнання боргу, шкоду в сумі 4 000, 00 грн. покрити за рахунок винних у не проведенні претензійно-позовної роботи та списанні заборгованості осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 5 листа-вимоги);
- провести звірку з фактичними одержувачами матеріальних цінностей щодо визнання заборгованості в сумі 366 173, 40 гривень; у разі відмови одержувачів від визнання боргу, шкоду в сумі 366 173, 40 грн. покрити за рахунок винних у відпуску матеріальних цінностей осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 6 листа-вимоги);
- відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ "Спецтрубомонтаж" за невиконані роботи в сумі 263 630, 00 грн.; провести претензійно-позовну роботу з ТОВ "Спецтрубомонтаж" щодо відшкодування зайвих виплат у сумі 263 630, 00 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства або виконання відповідного обсягу робіт; в іншому випадку шкоду в сумі 263 630, 00 грн. покрити за рахунок винних у проведенні зайвих виплат осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 7 листа-вимоги);
- відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" за не виконані роботи в сумі 26 743, 30 грн.; провести претензійно-позовну роботу з ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" щодо відшкодування зайвих виплат в сумі 26 743, 30 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства або виконання відповідного обсягу робіт; в іншому випадку шкоду в сумі 26 743, 30 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України (пункт 8 листа-вимоги).
Стверджуючи про безпідставність позовних вимог ДФІ у Сумській області, відповідач зазначає на проведенні претензійно-позовної роботи з одержувачами благодійної і спонсорської допомоги, ТОВ "Спецтрубомонтаж" та ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг", а також на неможливості покриття спричиненої шкоди, в зв'язку з не зазначенням в акті ревізії винних осіб за рахунок яких цю шкоду необхідно покрити.
Проте, надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може повністю погодитись з указаними доводами ДП "Охтирський КХП", з огляду на нижченаведене.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) державний фінансовий контроль, окрім іншого, реалізується органом державного фінансового контролю через проведення інспектування, яке здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, положеннями пунктів 35, 36, 40, 42, 46 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 р. (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) встановлено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Акт ревізії підписується посадовою особою служби та керівником і головним бухгалтером об'єкта контролю або особою, уповноваженою на ведення бухгалтерського обліку, а також за необхідності іншими працівниками об'єкта.
Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням. У разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу служби акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то орган служби має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
В разі не забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, органи державного фінансового контролю відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону, звертаються до суду з відповідним позовом.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Охтирський КХП" в якості підтвердження виконання пункту 2 листа-вимоги ДФІ у Сумській області № 18-06-14-14/3379 від 07.05.2012 р. надало копію претензії з вимогою повернення фінансової допомоги (т. 1 а.с. 182) та відповідь на претензію Сумської філії ДРПВІ Дніпроводгосп (т. 1 а.с. 184) про неможливість повернення цієї допомоги.
Зазначені документи, на переконання суду, не можуть свідчити про повне виконання пункту 2 листа-вимоги позивача щодо проведення претензійно-позовної роботи, оскільки відповідач до суду з позовом про стягнення фінансової допомоги не звертався, доказів такого звернення не надав. Також, через не звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, не можуть свідчити про виконання пунктів 7, 8 листа вимоги надані відповідачем копії претензій, направлених на адресу ТОВ "Спецтрубомонтаж" (т. 1 а.с. 196) і ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" (т. 1 а.с. 188).
Отже, враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ у Сумській області щодо зобов'язання ДП "Охтирський КХП" виконати пункти 2, 7 та 8 листа-вимоги № 18-06-14-14/3379 від 07.05.2012 р. в частині проведення претензійно-позовної роботи.
В той же час, суд погоджується з доводами відповідача про не можливість виконання пунктів 2, 4, 5, 6 та 8 листа-вимоги позивача в частині покриття спричиненої шкоди за рахунок винних осіб у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, оскільки в порушення ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) та п.п. 2, 35 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 р. (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії), в констатуючій частині акта ревізії ДФІ у Сумській області не зазначила винних у виявлених порушеннях законодавства осіб, за рахунок яких ДП "Охтирський КХП" мало б покрити шкоду.
Крім того, суд погоджується з доводами відповідача про неможливість виконання пункту 5 листа-вимоги № 18-06-14-14/3379 від 07.05.2012 р. в частині проведення звірки та звернення до суду з позовом про погашення заборгованості, в зв'язку з ліквідацією ТОВ "Мілена-2007" згідно Ухвали господарського суду Львівської області від 17.05.2012 р. по справі № 5015/751/11 (т. 1 а.с. 185-186), та фактичне виконання пункту 6 в частині проведення звірки щодо визнання заборгованості в сумі 366 173, 40 грн., про що свідчать рішення господарського суду Харківської області від 12.06.2012 р. (т. 1 а.с. 187-189) постанова Харківського апеляційного господарського суду від 21.08.2012 р. (т. 1 а.с. 190-193) та копія касаційної скарги від 10.09.2012 р. (т. 1 а.с. 194-195).
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ДФІ у Сумській області.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції у Сумській області до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з Державного матеріального резерву про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Державне підприємство "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з Державного матеріального резерву (42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 11, код 00956031) виконати лист-вимогу Державної фінансової інспекції у Сумській області від 07 травня 2012 року № 18-06-14-14/3379, а саме: пункт 2 в частині проведення претензійно-позовної роботи з одержувачами благодійної та спонсорської допомоги щодо повернення коштів в сумі 28 619, 20 грн.; пункт 7 в частині відображення в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості ТОВ "Спецтрубомонтаж" в розмірі 263 630, 00 грн. та проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування ТОВ "Спецтрубомонтаж" зайвих виплат в сумі 263 630, 00 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства або виконання відповідного обсягу робіт; пункт 8 в частині відображення в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" в розмірі 26 743, 30 грн. та проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування ТОВ "Будівельна компанія "Кримбілдінг" зайвих виплат в сумі 26 743, 30 грн. шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємтсва або виконання відповідного обсягу робіт.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст постанови складений 17.12.2012 р.