Справа №: 1024/1555/12
Провадження № 2-а/1024/95/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2012 р. Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого-судді: Гуртовенко Р. В.,
при секретарі: Шевченко Т. А.,
за участю позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача
Ставищенської селищної ради: Салміна Б. Є.,
третьої особи: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ставищенської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_4, про визнання протиправним і незаконним рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради Київської області від 06.08.2012 року №166 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище»та його скасування в частині надання житлово-комунальних послуг I-й групі споживачів (населенню), -
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаним позовом звернувся ОСОБА_1, посилаючись на те, що він є членом громади смт. Ставище, проживає і зареєстрований в ньому та користується житлово-комунальними послугами, що надає Ставищенське житлово-комунальне підприємство, засновником якого є Ставищенська селищна рада Київської області. На його прізвище в підприємстві відкрито особовий рахунок №0250018, про що зазначається в рахунку-повідомленні на оплату комунальних послуг. На підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області виконавчий комітет Ставищенської селищної ради Київської області 22.09.2011 р. прийняв рішення №238 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище». 27 березня 2012 р. Ставищенський районний суд Київської області по справі №1024/316/2012 визнав це рішення незаконним і скасував його, а 02 серпня 2012 р. апеляційний адміністративний суд Київської області залишив в силі рішення суду від 27 березня 2012 р. Протиправність і незаконність рішення виконкому №238 від 22.09.11 р. голова селищної ради смт. Ставище О.В. Тертичний оприлюднив в районній газеті 14 серпня 2012 р. інформацію, і одночасно оприлюднив рішення виконкому №166 від 6 серпня 2012 р. «Про встановлення з 6 серпня 2012 р. тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище»знову на тих же висновках інспекції від 30 листопада 2010 р. Виконком проігнорував, що Ставищенський районний суд 27 березня 2012 р. по справі №1024/316/2012 в постанові визначив, що «висновки Державної інспекції з контролю за цінами» в Київській області (прийняті 30 листопада 2010 р.) при прийнятті рішення судом враховані не могли бути, так як встановлений постановою уряду 01.06.2011 р. №869 єдиний порядок формування тарифів на послуги не передбачає застосування «висновків Державної інспекції з контролю за цінами». Тобто, виконком своїм рішенням №166 від 6 серпня 2012 р. оспорив ч. І ст.72, ч.2 ст. 255 КАС України, яка вимагає, що «обставини, які були встановлені постановою суду, що набрала законної сили в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін». Тобто, в справі за цим адміністративним позовом суд може використати встановлену судом обставину в попередній справі (№1024/316/2012), так як за цим адміністративним позовом сторонами є одні і ті ж самі особи: він, як позивач і селищна рада, як відповідач з одного ж і того предмету спору. Не вимагає приймати рішення виконкому по встановленню тарифів на послуги з висновками інспекції і Закон України «Про житлово-комунальні послуги»в ст.32 п.5 в редакції Закону України №4231 від 22.12.2011 р. Замість висновків Державної інспекції по цінах після постанови уряду №869 від 01.06.2011 р. про встановлення єдиного порядку формування тарифів на послуги до цього часу в Україні не визначений механізм перевірки та надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на окремі види житлово-комунальних послуг. Це
підтверджує департамент економіки систем життєзабезпечення міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в листі №8/20-634-12 від 26.04.2012 р. Необхідність прийняття виконкомом рішення №166 він обґрунтовує також вимогою Указу Президента України №236 від 30.03.2012 р. «Питання реалізації державної політики контролю за цінами», хоча цей нормативний акт не має ніякого відношення до встановлення тарифів, бо ставить лише завдання вищим органам виконавчої влади, а не органам самоврядування, подати пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів. Враховуючи викладене, вважає, що виконком, приймаючи рішення №166 від 06 серпня 2012 р. «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище», порушив основний принцип своєї діяльності - це прийняття рішень лише на підставі положень, передбачених Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України - ст.ст.4,24 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», порушивши ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», погодження розрахунків тарифів з плановими витратами підприємства було враховано на підставі нормативних актів, які втратили чинність на час прийняття рішення, чим порушив його, його сім'ї та членів громади селища Ставище конституційні права, передбачені ст.48 Конституції України, - право на достатній життєвий рівень.
Позивач з урахуванням уточнень позовних вимог, просить визнати рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 06.08.2012 року №166 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище»із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 16 листопада 2012 року за №222 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»в частині надання житлово-комунальних послуг I-й групі споживачів (населенню) протиправним і незаконним та скасувати його.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, підтвердив обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача Ставищенської селищної ради Салмін Б.Є. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що позивач стверджує, що рішення виконкому Ставищенської селищної ради № 166 від 06 серпня 2012 року "Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище" прийнято виконкомом селищної ради на підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами. Фактично, приймаючи це рішення, виконком селищної ради керувався підпунктом 2 пункту "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктом 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 р. «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Цей доказ засвідчений позивачем в додатку до позову (рішення виконкому Ставищенської селищної ради № 166 від 06 серпня 2012 року). Крім того, скорегований пункт 1 цього рішення і прийняте рішення виконкому селищної ради № 222 від 16.11.2012 р. "Про внесення зміни до рішення виконкому селищної ради від 16.08.2012 р. № 166 "Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище". Тому вважає, що тарифи на комунальні послуги прийняті відповідно до норм законів та постанов, які діяли на час прийняття оскаржуваного рішення. Позивач також стверджує, що прийняте вказане рішення при відсутності механізму перевірки та надання висновків щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат, посилаючись на лист № 8/20-634-12 від 26.04.2012 р. департаменту міністерства регіонального розвитку України. Але на час прийняття оскаржуваного рішення, діяв і діє механізм перевірки та надання висновку щодо тарифів, який закладений в постанові КМУ № 869 від 01.06.2011 р., керуючись яким і було прийняте оскаржуване рішення. Вважає, що відповідач не несе відповідальності за неприйняття державою будь-яких механізмів, керується діючими нормами законів та постанов держави. Позивач не надав суду підтвердження повноважень від суб'єктів правовідносин, коло яких не визначено, для яких прийняте оскаржуване рішення. Але стверджує від їх імені про неправомірність і незаконність оскаржуваного рішення, суть якого, - встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги не тільки споживача ОСОБА_1, а й населення селища Ставище, споживачів бюджетних установ, госпрозрахункових підприємств. Розміри тарифів для них різні. Позивач стверджує, що внаслідок прийнятого оскаржуваного рішення, збільшилась вартість тарифів на водопостачання та водовідведення, що вплинуло на його і його сім'ї право на достатній життєвий рівень, але при цьому не надає суду конкретних доказів, звинувачуючи відповідача в порушенні статей 48, 55 Конституції України. Вважає, що це твердження позивача не обґрунтоване тому, що на підставі постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 р. постачальником житлово-комунальних послуг селищній раді надані обґрунтовані планові витрати для встановлення розміру тарифів на водопостачання та водовідведення, вартість яких становить для 1-ої групи споживачів (населення) водопостачання - 13,43 грн./м3, водовідведення - 28,24 грн./м3 . Із наданих суду доказів про вартість отриманих послуг позивачем, можна стверджувати, що селищна рада прийнявши оскаржуване рішення, збільшила дохід сім'ї позивача, виходячи з встановленого тарифу на водопостачання, на 1 грн. 84 коп. на місяць і, виходячи з встановленого тарифу на водовідведення, на 13 грн. 35 коп. на місяць, що разом склало 15 грн. 19 коп. на місяць.
Вважає позовні вимоги позивача не обґрунтованими, суперечливими та не підтвердженими жодним доказом.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 позовні вимоги позивача підтримала, суду пояснила, що вона є споживачем житлово-комунальних послуг, так як проживає в смт. Ставище Київської області. Споживачі сплачують рахунки по житлово-комунальних послугах, хоч ремонти житла фактично не проводяться, а залишаються на папері і покладаються на споживачів. Ставищенська селищна рада для житлово-комунального підприємства не виділяє коштів з місцевого бюджету з метою компенсації витрат, пов'язаних з наданням комунальних послуг населенню. В Ставищенському житлово-комунальному підприємстві ніхто не думає як саме економити воду, енергоносії. Нехай скорочують штат своїх працівників. Написати і розрахувати на папері можна все, а показати ефективні результати роботи, вони неспроможні. На даний час законодавством не визначений механізм перевірки та надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому тарифи, затверджені Ставищенською селищною радою є необґрунтованими.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, третьої особи та дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено слідуючі факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 22.09.2011 року №238 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»було встановлено тарифи на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище Київської області. 27 березня 2012 р. постановою Ставищенського районного суду Київської області зазначене рішення визнано незаконним і скасоване. 02 серпня 2012 р. ухвалою колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду постанову Ставищенського районного суду Київської області від 27 березня 2012 р. залишено без змін (а. с. 14-19).
Рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 06.08.2012 року №166 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»було встановлено нові тарифи на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище Київської області (а .с. 9-10).
Рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 16.11.2012 року №222 «Про внесення зміни до рішення виконкому селищної ради від 16.08.2012 року №166 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»змінено п.1 даного рішення, проте без зміни розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище Київської області (а. с. 51).
Відповідно до Указу Президента України від 19.01.2012 року №19/2012 року утворено Державну інспекцію України з контролю за цінами, на яку покладено функції реалізації державної політики з контролю за цінами.
Указом Президента України від 30.03.2012 року №236/2012 року затверджено Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами. Згідно абзацу 3 підпункту 1 пункту 3 даного Положення, - основними завданнями Державної інспекції України з контролю за цінами є, зокрема, реалізація державної політики з контролю за цінами шляхом надання у випадках, передбачених законодавством, висновків щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів). Підпунктом 8 пункту 4 цього Положення передбачено, що Державна інспекція України з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань надає, зокрема, суб'єктам господарювання висновки щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на окремі види житлово-комунальних послуг.
Представник відповідача не надав суду доказів, які б підтверджували факт звернення Ставищенського житлово-комунального підприємства, що надає житлово-комунальні послуги населенню смт. Ставище, до відповідного органу Державної інспекції України з контролю за цінами для отримання висновків щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів) та результати його розгляду.
Постановою КМ України від 01.06.2011 року №869 затверджено, зокрема, Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, - формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів її виробництва, транспортування та постачання, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді. В п. 24 даного Порядку зазначено, що схвалена уповноваженими органами інвестиційна програма повинна містити планований обсяг використання коштів для здійснення необхідних інвестицій із зазначенням об'єктів і пооб'єктних обсягів інвестування (включаючи придбання та встановлення будинкових приладів обліку теплової енергії), джерел фінансування та графіка здійснення інвестиційних заходів на планований період чи більш тривалий строк (з окремим визначенням показників планованого періоду) з відповідними техніко-економічними розрахунками та обґрунтуваннями, що підтверджують їх доцільність і ефективність. В п.51 Порядку вказано, що формування тарифів підприємствами, що надають послуги з централізованого опалення, здійснюється на підставі річних планів надання послуг з централізованого опалення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.
Згідно п.9 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, зазначено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Представник відповідача не надав суду відповідно до вказаних Порядків формування тарифів, затверджених постановою КМ України від 01.06.2011 року №869, чітких, економічно обгрунтованих розрахунків щодо формування цін (тарифів) на постачання населенню смт. Ставище, зокрема, теплової енергії, води та послуг стосовно водовідведення, розроблених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді. Також відсутня інвестиційна програма, де було б зазначено планований обсяг використання коштів для здійснення необхідних інвестицій із зазначенням об'єктів інвестування, джерел фінансування та графіка здійснення інвестиційних заходів. А надані представником відповідача розрахунки не відповідають вищевказаним вимогам.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.1 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», - порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. В п.2 абз. 1, 3 ст. 31 цього Закону зазначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. До складу економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг включається інвестиційна складова - витрати на відшкодування інвестиційних ресурсів, залучених за інвестиційними програмами, та їх вартість. В п.3 абз. 1 ст. 31 цього Закону вказано, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Пунктом 4 абз.1 ст. 31 даного Закону передбачено, що у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Відповідно до п.1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», - плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Встановлено, що позивач та третя особа по справі являються споживачами комунальних послуг смт. Ставище (а. с. 11, 42-43).
Згідно п. 29 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції місцевих рад, зокрема, відноситься, - встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.
Згідно із ст.59 п. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст.77 ч.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 06.08.2012 року №166 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в смт. Ставище»із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Ставищенської селищної ради від 16 листопада 2012 року за №222 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»в частині надання житлово-комунальних послуг I-й групі споживачів (населенню) є незаконним і його слід скасувати.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 11, 31, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004 року №1875-IV, ст. ст. 4, 13, 26, 28, 59 п.10, ст. 77 ч.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року №280/97-ВР, п.4 Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженого Указом Президента України від 30.03.2012 року №236/2012, п.1 постанови КМ України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги»від 01.06.2011 року №869, Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затверджених постановою КМ України від 01.06.2011 року №869, ст. ст. 6, 9, 11, 17, 71, 94, 158-163, 171 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати рішення виконавчого комітету Ставищенської селищної ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги в селищі Ставище»від 06 серпня 2012 року №166 в частині надання житлово-комунальних послуг I-й групі споживачів (населенню), - незаконним та скасувати його.
Стягнути з Ставищенської селищної ради на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в розмірі 32 (тридцять дві) гривні 19 копійок (Одержувач коштів: УДКСУ Ставищенському районі (Ставищенський район) 22030001, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 36403380, рахунок отримувача: 31214206700567, Банк отримувача: ГУДКСУ у Київській обл. м. Київ, Код банку отримувача: 821018).
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного Адміністративного суду через Ставищенський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р. В. Гуртовенко