КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-9820/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"13" грудня 2012 р. м. Київ
колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Земляної Г.В.
суддів Горбань Н.І., Межевича М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари", звернулось до суду з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001402301/0 від 16.11.2010 року, визнання протиправними дій представників Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області щодо безпідставного встановлення фактів порушення Товариством пп. 7.4.1, 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого завищено рядок 26 "залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" декларацій з податку на додану вартість всього на суму 438835,89 грн., а також про зобов'язання Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області визнати завищення показників декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, та визнання переплати орендної плати.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Відповідно до ч.1 ст.197 КАС України апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно зі п.1 ч.1 ст. 198, ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у період з 30.09.2010 року по 27.10.2010 року Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої був складений акт від 03 листопада 2010 року №719/232/33584049.
В акті планової виїзної перевірки від 03 листопада 2010 року № 719/232/33584049 співробітниками Броварської ОДПІ було, зокрема, встановлено порушення Товариством:
1. п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п. 6.1 ст. 6, пп. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7, пп. 8.4.1 п. 8.4 ст. 8 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР в редакції Закону від 22 травня 1997 року № 283/97-ВР, в результаті чого Товариством завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 79 780 299 грн.;
2. пп. 7.4.1, 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР, в результаті чого Товариством завищено рядок 26 „залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" декларацій з податку на додану вартість всього на суму 474 476 грн.;
3. пп. 7.7.2, пп. 7.7.3, пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в періоді, що перевірявся, на загальну суму 17 041 332 грн.
Крім цього на підставі проведеної перевірки Броварська ОДПІ не встановила заниження або завищення задекларованих Товариством показників декларацій з орендної плати за земельну ділянку.
Товариство, не погоджуючись з висновками акта планової виїзної перевірки від 03 листопада 2010 року № 719/232/33584049, надало 08 листопада 2010 року Броварській ОДПІ заперечення до зазначеного акта за вих. № 1.2/162.
Листом Броварської ОДПІ від 10 листопада 2010 року № 13369/10/232/595 заперечення Товариства не були задоволені, а обґрунтування, викладені у запереченні, не були належним чином враховані.
Товариствовважає, що Податкове повідомлення не відповідає чинному законодавству України, а дії співробітників Броварської ОДПІ із встановлення порушень, викладених в акті м виїзної перевірки від 03 листопада 2010 року № 719/232/33584049 є протиправними.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову прийшов до висновку, що податковий орган під час здійснення перевірки вірно прийшов до висновку про заниження позивачем податку на додану вартість, а тому податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, судом першої інстанції встановлено, що Позивачем отримано від постачальників юридичних та консультаційних послуг на загальну суму 1014703,93грн.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" із змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон № 334/94-ВР) валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до п.п.5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, встановлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Відповідно до підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР не включається до складу валових витрат виплата винагород або інших видів заохочень пов'язаним з таким платником податку фізичним чи юридичним особам у разі, якщо немає документальних доказів, що таку виплату або заохочення було проведено як компенсацію за фактично надану послугу (відпрацьований час). За наявності зазначених документальних доказів віднесенню до складу валових витрат підлягають фактичні суми виплат (заохочень), але не більші ніж суми, розраховані за звичайними цінами.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Біас" укладено договір № БС0102-01 від 01.02.2010 року з Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно п.1.1 договору Виконавець зобов'язується надати Замовнику протягом визначеного в договорі строку консультаційно-інформаційні послуги, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги в розмірах, порядку та формі передбачений договором. Згідно п.1.2 під консультаційно-інформаційними послугами Сторони розуміють консультації з питань комерційної діяльності та управління.
Згідно п.4.1 Замовник здійснює щомісячну оплату за надання послуг Виконавцем грошовими коштами у сумі 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн.
До перевірки надані акти виконаних робіт № БС2602-01 від 26.02.2010 року на суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн., № БС3103-01 від 31.03.2010 року на суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн., № БС3004-01 від 30.04.2010 року на суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн., № БС3105-01 від 31.05.2010 року на суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн., № БС3006-01 від 30.06.2010 року на суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн., згідно яких надані послуги по договору №БС0102-01 від 01.02.2010 року, а саме консультаційно-інформаційні послуги.
Разом з тим, суд першої інстанції правомірно прийняв до уваги доводи відповідача, що до перевірки надані акти виконаних робіт в яких не конкретизується суть наданої послуги, її обсяг та місця її поставки, конкретний перелік консультацій які були надані, внаслідок чого не можливо встановити зв'язок вказаних послуг з господарською діяльністю.
Крім того, згідно штатного розпису в штаті Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" є юридична служба, в якій працюють 3 працівника та отримують заробітну плату за виконану роботу.
Судом першої інстанції встановлено, що Представництвом "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" (Виконавець) укладено договір № б/н від 21.12.2007 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно абз.1 договору Представництво "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" надає консультації з питань українського законодавства, які пов'язані з бізнесом ТОВ "Термінал Бровари" в Україні або поза її межами.
Виконавець зобов'язується надати Замовнику протягом визначеного в договорі строку консультаційно-інформаційні послуги, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги в розмірах, порядку та формі передбачений договором. Згідно п.1.2 під консультаційно-інформаційними послугами Сторони розуміють консультації з питань комерційної діяльності та управління.
Відповідно до Додатку А пункту "Обсяг доручення і оплата послуг": Обсяг будь-якого доручення зазначається в окремому листі-дорученні до договору про надання послуг, який буде надсилатися ТОВ "Термінал Бровари" кожного разу коли Представництво "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" домовиться з ТОВ "Термінал Бровари" щодо представництва інтересів останнього щодо окремої справи. Умови оплати послуг будуть викладені у листі-дорученні.
Відповідно до Додатку В "Політика та порядок виставлення рахунків" гонорар визначається шляхом множення кількості годин потрачених на роботу зі справами ТОВ "Термінал Бровари" на постійні та звичайні ставки. Згідно до додатку В до оплати виставляється кількість потраченого часу на вирішення питання ТОВ "Термінал Бровари", що підтверджується відповідними розрахунками.
Представництво "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" надсилає місячні звіти щодо гонорарів та понесених видатків. Кожній справі ТОВ "Термінал Бровари", якою займається Представництво "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" присвоюється окремий номер справи і всі понесені за такими справами гонорари та витрати будуть окремо вказані у рахунках ТОВ "Термінал Бровари".
До перевірки наданий акт про надання та отримання юридичних послуг від 20.11.2009 року на суму 776191,58 грн., крім того ПДВ - 155238,32 грн.
До перевірки надані акт виконаних робіт, в яких не конкретизується суть наданої послуги, її обсяг та місця її поставки, конкретний перелік юридичних послуг які були надані, до перевірки не надані рахунки та звіти в яких конкретизовані витрати, внаслідок чого не можливо встановити зв'язок вказаних послуг з господарською діяльністю та обґрунтувати понесені витрати.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" (сторона) укладено договір про надання консультаційних послуг № б/н від 01.06.2009 року з ТОВ "Аїсі Бела" (виконавець).
Згідно п.1.1 відповідно до умов договору, Виконавець зобов'язується за завданням Замовника надати Замовнику консультації з питань будівництва, а Замовник зобов'язується своєчасно приймати та оплачувати надані послуги згідно умов договору.
Відповідно до п.1.2 Виконавець зобов'язується надати наступні консультаційні послуги:
- представлення інтересів Замовника у відносинах з Генеральним підрядником та надання інструкцій підряднику;
- забезпечення підтримання Генеральним підрядником дозволів та погоджень, що надані у зв'язку з проектом;
- створення структури нарад, визначення частоти скликання та функцій;
- участь у постійних нарадах на будівельному майданчику для моніторингу виконання робіт персоналом на майданчику та якості роботи Генерального підрядника;
- моніторинг стану збереження матеріалів на будівельному майданчику;
- координація послуг, що мають надаватися іншим консультантами, які консультують з питань дотримання технічних умов щодо робіт.
До перевірки наданий акт прийому-передачі наданих послуг від 30.07.2009 року на суму 66667 грн., крім того ПДВ - 13333,34 грн.
Акт прийому-передачі наданих послуг не містить детального відображення, які саме послуги було надано ТОВ "Термінал Бровари".
Крім того, згідно аналізу розрахунку комунального податку встановлено, що в ТОВ "Аїсі Бела" працює 3 чоловіка, в акті виконаних робіт не зазначається, що в ході надання консультаційних послуг було залучено інші підприємства.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" (Компанія) укладено договір № б/н від 01.12.2009 року з ФОП ОСОБА_4 (Виконавець).
Відповідно до п.1.1. договору про надання послуг Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Компанії послуги технічного консультанта при будівництві Логістичного комплексу Компанії. Згідно п.3.1. за послуги, що надаються впродовж дії договору, Виконавець отримує винагороду в розмірі: в період з 01.12.2009 року по 31.12.2009 року - 41000 грн., а починаючи з 01.01.2010 року - щомісячно по 16400 грн. Додатковою угодою від 01.02.2010 року до договору про надання послуг від 01.12.2009 року сторони погодились, що розмір винагороди за договором за період з 01.02.2010 року по 03.02.2010 року становить 25779,00 грн. Додатковою угодою від 03.02.2010 року договір про надання послуг від 01.12.2009 року за згодою сторін було розірвано.
До перевірки надані акти приймання-передачі наданих послуг від 31.12.2009 року на суму 41000 грн., від 29.01.2010 року на суму 16400 грн., від 03.02.2010 року на суму 25779 грн., згідно яких були надані консультаційні послуги технічного консультанта при будівництві Логістичного комплексу.
Акти виконаних робіт не містять деталізації наданих послуг, відсутній перелік питань відповідно до яких було проведено консультування, тому неможливо встановити як консультаційні послуги технічного консультанта використані при будівництві Логістичного комплексу.
Таким чином, судом першої інстанції встановлено, що на підтвердження виконання вказаних договорів позивач надав суду копії актів приймання-здачі робіт.
Однак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані копії актів приймання-здачі робіт можна вважати належним підтвердженням фактичного отримання послуг від вказаних контрагентів, оскільки вони оформлені без дотримання вимог закону.
Акти приймання-здачі робіт є документами первинного бухгалтерського обліку у розмінні ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Вимоги до таких документів встановлені у ч. 2 ст. 9 вказаного Закону.
Згідно вказаної норми права документи первинного бухгалтерського обліку повинні містити такі обовязкові реквізити, як назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Дослідивши надані копії актів приймання-здачі робіт колегія суддів встановила, що вони оформлені з порушенням вимог ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», так як у вказаних актах не відображено зміст та обсяг господарської операції.
За таких обставин колегія суддів вважає обґрунтованим висновком суду першої інстанції, що надані представником позивача акти не є належним доказом у даній справі.
Крім того, з матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що підприємством віднесено до складу валових витрати по оцінці землі на загальну суму 127539,87 грн., крім того ПДВ - 25507,97 грн.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до пункту 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, встановлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" не є операції з нерухомістю, то витрати по оцінці землі не можна віднести до витрат пов'язаних з господарською діяльністю підприємства
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "ДТЗ Консалтинг" (Виконавець) укладено договір № б/н від 20.07.2009 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно п.п.1 договору Замовник доручає, а Оцінщик надає послуги:
- проводить по дорученню замовника оцінку ринкової вартості об'єкта нерухомості - земельної ділянки загальною площею 22,3934 га з незакінченим будівництвом логістичного комплексу розташованого в Одеській області;
- надає порівняльний аналіз цін на аналогічні земельні ділянки ;
- надає кваліфіковані консультації відносно цілі проведення оцінки.
Згідно п.3.1 за надані послуги по договору Оцінщику надається винагорода в розмірі 5100 доларів США (39022,65 грн.).
До перевірки наданий Звіт про грошову експертну оцінку вартості трьох земельних ділянок загальною площею 17,2 га, що розташовані на території Нрубайської сільської ради Біляївського району Одеської області та належить ТОВ "Аїсі Бела" з незавершеним будівництвом складських приміщень та Звіт про грошову експертну оцінку вартості трьох земельних ділянок загальною площею 5,19 га, що розташовані на території Нрубайської сільської ради Біляївського району Одеської області та належить ТОВ "Аїсі Бела" з незавершеним будівництвом складських приміщень.
Згідно висновків про експертну оцінку Замовником виступає ТОВ "Аїсі Бела", що згідно з Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно № 23705505 від 20.08.2009 року, виданий Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрацій об'єктів нерухомості" є власником об'єкту незавершеного будівництва.
Згідно інформаційних баз органів ДПС встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" та ТОВ "Аїсі Бела" є пов'язаними особами, а саме директор ТОВ "Термінал Бровари" є директором ТОВ "Аїсі Бела", крім того дані підприємства розміщені за однією юридичною адресою м. Київ, вул. Питисько-Микільська, 5.
Основним видом діяльності ТОВ "Аїсі Бела" є управління нерухомим майном.
До перевірки наданий акт здачі-прийняття наданих послуг № ОУ-0000027 від 01.02.2010 року на суму 34010,20 грн., крім того ПДВ - 6802,04 грн.
Згідно акта виконаних робіт Виконавцем було надані послуги оцінки ринкової вартості об'єкта нерухомості в Одеській області.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "ДТЗ Київ Б.В." (Консультант) укладено договір № б/н від 23.04.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно п.1 Консультант за дорученням Замовника проводить вивчення ринку землі в Запорозької області і Броварському районі Київської області. Аналіз ринку буде також включати визначення інвестиційної привабливості Об'єкта.
Згідно п.п.2.1 у відповідності з умовами договору Консультант надає консультації як в усній так і письмовій формі. Письмова консультація має форму звіту, який готується на англійській мові в двох екземплярах, а також в електронному вигляді на лазерному компакт-диску.
Згідно п.3.1 за надані послуги по договору Замовник виплачує Консультанту винагороду в розмірі 19808,67 грн., крім того ПДВ - 3961,73 грн. Звіт про надані послуги до перевірки не надавався. До перевірки наданий акт здачі-прийняття наданих консультаційних послуг № ОУ-0000182 від 29.04.2010 року на суму 19808,67 грн., крім того ПДВ - 3961,73 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Сучасний будівельний менеджмент" (Виконавець) укладено договір № 1\2010 від 25.01.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно п.п.1 договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню технічного аналізу та перевірки виконавчої документації об'єктів нерухомості.
Відповідно до додаткової угоди № 1 від 25.01.2010 року до договору п.1 послуги надаються відносно об'єкту, що знаходиться за адресою: м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу, 76. Згідно п.2 вартість послуг складає 24000 грн., в т.ч. ПДВ - 4000 грн. Відповідно до додаткової угоди № 3 від 13.04.2010 року до договору п.1 послуги надаються відносно об'єкту, що знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул. Героїв Сталінграду, 9г. До перевірки наданий звіт про обстеження площадки Практикер в м.Макіївка, акт здачі-прийняття по наданню послуг по технічному аналізу і перевірки виконавчої документації об'єкт нерухомості за адресою м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу № 1 від 02.02.2010 року на суму 20000 грн., крім того ПДВ - 4000 грн. та акт здачі-прийняття по наданню послуг по технічного аналізу і перевірки виконавчої документації об'єкт нерухомості за адресою м. Миколаїв, вул. Героїв Сталінграда, 9г № 2 від 21.04.2010 року на суму 24 000 грн., крім того ПДВ - 4800 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Колліерз Інтернешнл" (Виконавець) укладено договір № 31052010 від 31.05.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник) про визначення ринкової вартості об'єкта нерухомості.
Згідно п.п.1 договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання по оцінці об'єкта нерухомості вказаного в п.1.2 Договору, далі "Об'єкта", а Замовник зобов'язується прийняти виконані роботи і виплатити за їх винагороду в розмірі, в порядку і в строки встановлені розділом 2 договору. Відповідно до п. 1.2. оцінка проводиться по відношенню до торгового центру з загальною орендованою площею 12840 кв.м., розташованого в м. Макіївка Донецької області, вул. 250-річчя Донбасу, 76, у зв'язку з визначенням можливості використати його в якості поруки, станом на 31 травня 2010 року. Згідно п.2.1. загальна вартість на момент підписання Договору за проведення оцінки об'єктів і відповідно сума Договору складає 29721,00 грн, крім того ПДВ - 5944,20 грн.
До перевірки наданий акт здачі-прийняття по наданих послуг від 08.06.2010 року по оцінці торгового центру площею 12840 кв.м., розташованого за адресою м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу № 1 від 02.02.2010 року на суму 29721,00 грн., крім того ПДВ - 5944,20 грн.
Однак, згідно наданих первинних документів не встановлено придбання об'єктів по яким проводилась оцінка чи оформлення документів на придбання таких об'єктів.
Крім того, згідно п.п.8.4.1. п. 8.4 ст. 8 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР у разі здійснення витрат на придбання основних фондів балансова вартість відповідної групи збільшується на суму вартості їх придбання, з урахуванням транспортних і страхових платежів, а також інших витрат, понесених у зв'язку з таким придбанням, без урахування сплаченого податку на додану вартість, у разі коли платник податку на прибуток підприємств зареєстрований платником податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до пункту 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, встановлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Транспромсервіс" (Підрядник) укладено договір № 21/05/10 від 21.05.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
Згідно п.1.1 Замовник доручає, а Підрядник у межах дії договірної ціни, виконує власними та залученими силами та засобами електромонтажні та налагоджувальні роботи по реконструкції ПС «Княжичі». Згідно п.2.1 загальна вартість предмету договору складає 1086957,60 грн., в т.ч. ПДВ - 181159,60 грн.
Відповідно до технічних умов ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго" № КОЕ-389 від 12.12.2007 року на приєднання електроустановок п.6.5 для одержання потужності замовнику необхідно провести реконструкцію джерела живлення: проектом перевірити достатність потужності силових трансформаторів на ПС 110/35/10кВ "Княжичі". При необхідності проектом передбачити роботи по заміні на два трансформатори необхідної потужності з регулюванням напруги під навантаженням.
Разом з тим, перевіркою встановлено, що підприємством в 2 кв. 2010 року віднесено до складу валових витрат витрати по електромонтажним та налагоджувальним роботам по реконструкції ПС «Княжичі»згідно типової форми № КБ-3 від травня 2010 року в сумі 905798 грн., крім того ПДВ - 181159,60 грн.
Згідно даних бухгалтерського обліку на балансі підприємства станом на 30.06.2010 року обліковуються основні засоби на загальну суму 342535,56 грн., в тому числі: машини та офісна техніка - 215223,10 грн., комп'ютерні засоби - 127312,46 грн.
Таким чином суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що оскільки ТОВ "Термінал Бровари" були проведені та налагоджувальні роботи по реконструкції ПС "Княжичі", яка не перебуває на балансі підприємства (не належить підприємству), то витрати понесені на її налагодження та реконструкцію не відносяться до складу валових витрат підприємства.
В ході перевірки встановлено, що підприємством за 1 півріччя 2010 року подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 48312 від 13.09.2010 року, яким збільшено рядок 04.13 на 12629939 грн., згідно даних бухгалтерського обліку за 2 півріччя 2010 року витрати, платника податку, що збільшуються на суму балансової вартості реалізованої іноземної валюти становлять 18998828,26 грн., тоді як за даними декларації та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок становлять 24899678,27 грн.
Відповідно до п.п.7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР у разі продажу іноземної валюти за гривні валові доходи платника податку збільшуються на суму гривень, отриманих від покупця у зв'язку з таким продажем, а валові витрати такого платника податку збільшуються на суму балансової вартості такої іноземної валюти.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в порушення п.п.7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР підприємством безпідставно завищено витрати, платника податку, що збільшуються на суму балансової вартості реалізованої іноземної валюти на загальну суму 5900850,01 грн. рядок 04.13 (інші витрати, крім визначених у 04.01-04.12 Декларації з податку на прибуток підприємств за 2 кв. 2010 року на 5900850 грн., що призвело до завищення валових витрат (рядок 06 Декларації з податку на прибуток підприємств за 2 кв. 2010 року) на загальну суму на 5900850 грн.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що актом планової виїзної перевірки ТОВ "Термінал Бровари" (код ЄДРПОУ 33584049) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року від 23.09.2009 року № 443/232/33584049 не підтверджено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року в розмірі 71831407 грн., згідно акту перевірки від'ємне значення об'єкта оподаткування за 1 півріччя 2010 року становить 0 грн. ТОВ "Термінал Бровари" акт планової виїзної перевірки від 23.09.2009 року № 443/232/33584049 підписано без зауважень, висновки по акту перевірки не оскаржувались.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР, якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Враховуючи вищевикладене відповідно до вимог пункту 6.1 статті 6 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року в розмірі 71831407 грн. вважається таким, що не підтверджене та підлягає виключенню з графи 04.9 "від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року" Декларацій з податку на прибуток підприємств за 3-4 кв. 2009 року та відповідно з графи 04.9 "від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року" Декларацій з податку на прибуток підприємств 1-2 кв. 2010 року.
Також, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" отримано від постачальників юридичних та консультаційних послуг на загальну суму 1202358,30 грн., крім того ПДВ - 240471,66 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Біас" (Виконавець) укладено договір № БС0102-01 від 01.02.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В лютому, березні, квітні, травні, червні 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг від ТОВ "Біас" по наданню консультаційно-інформаційні послуг на загальну суму 17733,33 грн., крім того ПДВ - 3546,67 грн. використання яких у господарській діяльності підприємства є не підтвердженим відповідно до п.3.1.2 акту перевірки.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по наступним податковим накладним:
№ 260201 від 26.02.2010 року - ПДВ 3546,67 грн., № 310301 від 31.03.2010 року - ПДВ 3546,67 грн., № 310401 від 30.04.2010 року - ПДВ 3546,67 грн., № 310501 від 31.05.2010 року - ПДВ 3546,67 грн., № 310601 від 30.06.2010 року - ПДВ 3546,67 грн.
Перевіркою встановлено, що Представництвом "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" (Виконавець) укладено договір № б/н від 21.12.2007 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В листопаді 2009 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг від Представництва "Бейкер і Макензі - Сі Ай Ес, Лімітед" по наданню юридичних послуг на загальну суму 776191,58 грн., крім того ПДВ - 155238,31 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим відповідно до п.3.1.2 акту перевірки.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 540 від 20.11.2009 року - ПДВ 155238,31 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" (сторона) укладено договір про надання консультаційних послуг № б/н від 01.06.2009 року з ТОВ "Аїсі Бела" (виконавець).
В липні 2009 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "Аїсі Бела" по наданню консультаційних послуг на загальну суму 66667 грн., крім того ПДВ - 13333,34 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим відповідно до п.3.1.2 акту перевірки.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 1 від 31.07.2009 року ПДВ 13333,34 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" (Клієнт) укладено договір про надання консультаційних послуг № б/н від 01.10.2007 року з ТОВ "Томас і Адамсон Україна Лтд" (Консультант). Згідно умов договору, Консультант зобов'язується надати Замовнику консультації з питань перелічених у Переліку Послуг, який містить у Додатку 1 до договору.
Відповідно до Переліку Послуг Додатку 1 до договору:
Період підготовки до будівництва:
- моніторинг процесу розробки робочої документації будівництва та підключення комунікацій
- надання допомоги Клієнту у виборі підходящих підрядчиків
- збір конкурсної документації та надання обраним підрядчикам, тощо.
Період будівництва:
- представлення інтересів Клієнта відповідно до договору з Генеральним підрядником та надання інструкцій підряднику;
- забезпечення підтримання Генеральним підрядником дозволів та погоджень, що надані у зв'язку з проектом;
- створення структури нарад, визначення частоти скликання та функцій та присутніх разом з проектним менеджером від замовника;
- участь у постійних нарадах на будівельному майданчику для моніторингу виконання робіт персоналом на майданчику та якості роботи Генерального підрядника;
- моніторинг стану збереження матеріалів на будівельному майданчику; тощо.
01.07.2008 року відповідно до договору про зміни і доповнення до угоди про надання консультаційних послуг від 01.07.2007 року внесено зміни до договору у зв'язку з продовженням строку дії періоду будівництва. Додатковою угодою від 15.05.2009 року припинено угоду про надання консультаційних послуг від 01.10.2007 року та Договору про зміни і доповнення до Угоди про надання консультаційних послуг від 01.07.2008 року.
В грудні 08.12.2009 року прийняті зміни до Додаткової угоди від 15.05.2009 року припинення угоди про надання консультаційних послуг від 01.10.2007 року та Договору про зміни і доповнення до Угоди про надання консультаційних послуг від 01.07.2008 року.
Відповідно до цих змін Сторони визнають, що в 2009 році Консультант надав, а Клієнт прийняв послуг на загальну суму 325000 грн., в т.ч. ПДВ - 54166,67 грн.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наданий акт надання консультаційних послуг № 1 від 11.12.2009 року на загальну суму 325000 грн., в т.ч. ПДВ - 54166,67 грн., яким не деталізовано як саме надавались консультаційні послуги по будівництву, відсутній звіт, яким би підтверджувались надані послуги.
В листопаді 2009 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "Томас і Адамсон Україна Лтд" по наданню консультаційних послуг на загальну суму 325000 грн., в т.ч. ПДВ - 54166,67 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим (витрати по наданню консультаційних послуг по будівництву до складу валових витрат не включались).
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 1 від 01.12.2009 року - ПДВ 54166,67 грн.
В ході перевірки встановлено, що підприємством віднесено до складу податкового кредиту по оцінці об'єктів на загальну суму 152689,85 грн., крім того ПДВ- 30537,97 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "ДТЗ Консалтинг" (Виконавець) укладено договір № б/н від 20.07.2009 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В лютому 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "ДТЗ Консалтинг" по оцінці об'єкта на загальну суму 34010,20 грн., крім того ПДВ - 6802,04 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим відповідно до п. 3.1.2 акту перевірки.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 26 від 01.02.2010 року - ПДВ 6802,04 грн.
Перевіркою встановлено, що Представництво "ДТЗ Київ Б.В." (Консультант) укладено договір № б/н від 23.04.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В квітні 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг Представництво "ДТЗ Київ Б.В." по оцінці об'єкта на загальну суму 19808,67 грн., крім того ПДВ - 3961,73 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 106 від 29.04.2010 року - ПДВ 3961,73 грн.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Сучасний будівельний менеджмент" (Виконавець) укладено договір № 1\2010 від 25.01.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В лютому, квітні 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "Сучасний будівельний менеджмент" по оцінці об'єкта на загальну суму 44000 грн., крім того ПДВ 8800 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по наступним податковим накладним: № 1 від 02.02.2010 року - ПДВ 4000 грн., № 3 від 21.04.2010 року - ПДВ 4800 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Колліерз Інтернешнл" (Виконавець) укладено договір № 31052010 від 31.05.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник) на визначення ринкової вартості об'єкта нерухомості.
В червні 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "Колліерз Інтернешнл" по оцінці об'єкта на загальну суму 29721,00 грн., крім того ПДВ - 5944,20 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 140 від 08.06.2010 року - ПДВ 5944,20 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "ДП Випробувальний цент будівельних конструкцій" (Виконавець) укладено договір № 28-10 від 12.02.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В лютий, березень 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних послуг ТОВ "ДП Випробувальний цент будівельних конструкцій" по оцінці об'єкта на загальну суму 25150,00 грн., крім того ПДВ - 5030 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим (до складу валових витрат витрати по оцінці об'єкта від ТОВ "ДП Випробувальний цент будівельних конструкцій" не відносились).
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по наступним податковим накладним: № 14 від 23.02.2010 року - ПДВ 2515 грн., № 18 від 01.03.2010 року - ПДВ 2515 грн.
ТОВ "Транспромсервіс" (Підрядник) укладено договір № 21/05/10 від 21.05.2010 року з ТОВ "Термінал Бровари" (Замовник).
В травні 2010 року ТОВ "Термінал Бровари" було включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість від придбаних електромонтажних та налагоджувальних робіт по реконструкції ПС "Княжичі" ТОВ "Транспромсервіс" на загальну суму 1086957,60 грн., в т.ч. ПДВ 181159,60 грн., використання яких у господарській діяльності підприємства є непідтвердженим.
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг віднесені по податковій накладній № 64 від 25.05.2010 року - ПДВ 181159,60 грн.
Згідно п.п.7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/96-ВР від 03.04.1997 року (чинного на момент виникнення спірних правовідновин), якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку сплаченого у зв'язку з таким придбаванням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Згідно п.п.7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/96-ВР від 03.04.1997 року податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Так, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Термінал Бровари" укладено договір № 5 від 04.01.2010 рокуlting Limited (Consultant) (Консультант).
Згідно пункту 1. Договору "Мета" клієнт виявляє бажання отримати послуги консультування з пошуку банківського фінансування від Кіпріотських фінансових закладів для придбання нових прибуткових об'єктів на території України, і Консультант виявляє бажання надати такі послуги.
До перевірки надані однотипні акти прийому-передачі наданих послуг консультування з пошуку банківського фінансування від Кіпріотських фінансових закладів для придбання нових прибуткових об'єктів на території України від 15.04.2010 року на загальну суму 15000 євро або 158991,60 грн., крім того ПДВ - 31798 грн., та від 05.05.2010 року на загальну суму 11300 євро або 111428,94 грн., крім того ПДВ - 23281 грн.
Акти наданих послуг не містять деталізації по яким об'єктам банківського фінансування проводились консультації, які результати проведених консультацій.
Крім того, в ході перевірки не встановлено використання даних послуг у господарській діяльності платника податків - ТОВ "Термінал Бровари".
До складу податкового кредиту витрати від придбаних послуг по переобладнанню віднесені по наступним податковим накладним: № б/н від 01.05.2010 року - ПДВ 31798 грн., № 1 від 01.06.2010 року - ПДВ 23281,00 грн.
Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягає (підлягала) бюджетному відшкодуванню) за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року ТОВ "Термінал Бровари" встановлено завищення рядка 26 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) всього на суму 507248 грн., в тому числі за серпень 2009 року в сумі 13333 грн., за грудень 2009 року в сумі 155238 грн., за січень 2010 року в сумі 54167 грн., за березень 2010 року в сумі 16864 грн., за квітень 2010 року в сумі 6062 грн., за травень 2010 року в сумі 12308 грн., за червень 2010 року в сумі 216504 грн., за липень 2010 року в сумі 32772 грн., в результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в п.3.2 розділу 3 акта перевірки.
Перевірка показників Довідок щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) за період за березень 2008 року, за квітень 2008 року, за вересень 2008 року, за листопад 2008 року, за грудень 2008 року, за січень 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за травень 2009 року, за червень 2009 року, за липень 2009 року, за серпень 2009 року, за вересень 2009 року, за жовтень 2009 року, за листопад 2009 року, за грудень 2009 року, за січень 2010 року, за лютий 2010 року, за березень 2010 року, за квітень 2010 року, за травень 2010 року наведена в додатку 7 до акта перевірки.
У періоді, що перевірявся, ТОВ "Термінал Бровари" заявив від'ємне значення податку на додану вартість у сумі 17538227 грн., у т.ч. за березень 2008 року на суму 506559 грн., за квітень 2008 року на суму 30300 грн., за вересень 2008 року на суму 3762988 грн., за листопад 2008 року на суму 300 грн., за грудень 2008 року на суму 382219 грн., за січень 2009 року на суму 4900 грн., за березень 2009 року на суму 1336737 грн., за квітень 2009 року на суму 5654 грн., за травень 2009 року на суму 9254 грн., за червень 2009 року на суму 8031 грн., за липень 2009 року на суму 26099 грн., за серпень 2009 року на суму 356055 грн., за вересень 2009 року на суму 274155 грн., за жовтень 2009 року на суму 59102 грн., за листопад 2009 року на суму 3254611 грн., за грудень 2009 року на суму 3215631 грн., за січень 2010 року на суму 130280 грн., за лютий 2010 року на суму 573794 грн., за березень 2010 року на суму 1561605 грн., за квітень 2010 року на суму 1020885 грн., за травень 2010 року на суму 1016368 грн., у зв'язку із веденням будівництва складського комплексу "Логістичний парк" із залученням сторонніх організацій, податковий кредит сформований з сум придбання послуг по виконанню будівельних робіт та виготовлення проектної документації.
Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягає (підлягала) бюджетному відшкодуванню) за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року ТОВ "Термінал Бровари" встановлено завищення рядка 26 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) всього на суму 474476 грн., в тому числі за серпень 2009 року в сумі 13333 грн., за грудень 2009 року в сумі 155238 грн., за січень 2010 року в сумі 54167 грн., за березень 2010 року в сумі 16864 грн., за квітень 2010 року в сумі 6062 грн., за травень 2010 року в сумі 12308 грн., за червень 2010 року в сумі 216504 грн., за липень 2010 року в сумі 32772грн.
Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту, виникло через перевищення суми податкового кредиту над податковими зобов'язаннями, у зв'язку з веденням будівництва складського комплексу "Логістичний парк" із залученням сторонніх організацій, податковий кредит сформований з сум придбання послуг по виконанню будівельних робіт та виготовлення проектної документації.
Від'ємне значення, яке дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх періодах постачальникам таких товарів (послуг) ТОВ "Термінал Бровари" становить суму у розмірі 17041332 грн. Перевірка показників Довідок щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) наведена в додатку 7 до акта перевірки.
Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, розрахованого згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації (рядок 25.1) (підпункт 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР).
У разі, якщо платник податку визначив суму бюджетного відшкодування, він може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування в зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку в податковій декларації (рядок 25.2), яку він подає за наслідками звітного періоду, у якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів (підпункт 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР).
Перевіркою виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування в розмірі 17041332 грн., у тому числі по періодах: за березень 2008 року на суму 506559 грн., за квітень 2008 року на суму 30300 грн., за вересень 2008 року на суму 3762988 грн., за листопад 2008 року на суму 3000 грн., за грудень 2008 року на суму 382219 грн., за січень 2009 року на суму 4900 грн., за березень 2009 року на суму 1336737 грн., за квітень 2009 року на суму 5654 грн., за травень 2009 року на суму 9254 грн., за червень 2009 року на суму 8031 грн., за липень 2009 року на суму 127669 грн., за серпень 2009 року на суму 356055 грн., за вересень 2009 року на суму 274155 грн., за жовтень 2009 року на суму 59102 грн., за листопад 2009 року на суму 3099373 грн., за грудень 2009 року на суму 3161464 грн., за січень 2010 року на суму 130280 грн., за лютий 2010 року на суму 556930 грн., за березень 2010 року на суму 1548070 грн., за квітень 2010 року на суму 1001104 грн., за травень 2010 року на суму 792391 грн.
ТОВ "Термінал Бровари" не дотримано вимог п.п.7.7.2, п.п.7.7.3, п.п.7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР. Відповідно до абзацу "а" підпункту 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України № 168/97-ВР у разі якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної (документальної) перевірки податковий орган виявляє заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, то платнику надсилається податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту в зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
На суму заниженого бюджетного відшкодування, визначеного податковим органом, за результатами даної перевірки виноситься податкове повідомлення-рішення за формою "В2" та платником самостійно зменшується значення рядка 26 податкової декларації з податку на додану вартість, шляхом відображення зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації податкового (звітного) періоду, наступного за тим податковим (звітним) періодом, в якому відбулося виявлення суми заниження бюджетного відшкодування).
За період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року ТОВ "Термінал Бровари" задекларовано орендної плати за земельну ділянку в сумі 58837,73 грн.
Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельну ділянку за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року не встановлено її заниження або завищення.
Згідно даних Державного земельного кадастру та наданих документів підприємство має у користуванні на умовах оренди земельну ділянку площею 9,500 га згідно договору оренди з Броварською міською радою від 13.04.2006 року для будівництва та обслуговування складського комплексу Логістичний парк, за адресою: м. Бровари, на об'їзній дорозі. Термін дії договору з 13.04.2006 року по 23.03.2011 року.
Перевіркою відображених у рядку 01 Декларацій "Нараховано орендної плати" показників за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року в загальній сумі 58837,73 грн. встановлено, що суб'єкт господарювання здійснював операції з сплати орендної плати за земельну ділянку.
Проведеною перевіркою відображених у рядку 01 Декларації "Нараховано орендної плати" показників за період з 01.07.2009 року по 30.06.2009 року встановлена сума орендної плати за земельну ділянку в розмірі 58837,73 грн. на підставі таких документів: Договору оренди земельної ділянки, додаткових угод до договору, довідок відділу Держкомзему, оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерським рахункам та картки рахунків 642.4 "Орендна плата" не встановлено заниження або завищення задекларованих ТОВ "Термінал Бровари" показників у рядку 01 Декларацій "Нараховано орендної плати".
В порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не надано зрозумілих і аргументованих пояснень ні господарської мети та комерційної необхідності, ні фактичних обставин здійснення консультування, ні призначення та використання послуг в господарській діяльності позивача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що акти приймання-передачі послуг та податкові накладні, окрім загального найменування послуг "консультаційні послуги" і їх загальної вартості, теж не розкривають конкретний зміст і обсяг фактично здійснених господарських операцій, їх натуральних, кількісних та вартісних вимірників.
Крім цього, суд першої інстанції правомірно зазначає, що крім відсутності належного документального підтвердження здійснення господарських операцій,.
З огляду на вищевикладене, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.
Суд звертає увагу, що Позивачем не надано суду жодних доказів подальшої реалізації товару та використання послуг у своїй господарській діяльності, отриманих відповідно до умов спірного договору.
Враховуючи викладене, колегія суддів критично ставиться до первинних бухгалтерських документів, а саме податкових накладних та актів приймання-передачі, наданих позивачем на підтвердження використання товару у власній господарській діяльності.
Статтею 86 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З аналізу викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Позивачем не надано належних доказів на підтвердження реального здійснення господарських операцій відповідно до спірного договору.
З огляду на наведене, судом першої інстанції, обґрунтовано було встановлено порушення ТОВ "Термінал Бровари" п. 5.1, п.п.5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п. 6.1 ст. 6 п.п.7.3.5 п. 7.3 ст. 7, п.п.8.4.1 п. 8.4 ст. 8 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся на 79780299 грн., в т.ч. в 3 кв. 2009 року на 66667 грн., за 4 кв. 2009 року на суму 817192 грн., за 1 пів. 2010 року на суму 78896441 грн., п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, в результаті чого завищено рядок 26 "залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" Декларацій з податку на додану вартість всього на суму 474476 грн., в тому числі за серпень 2009 року в сумі 13333 грн., за грудень 2009 року в сумі 155238 грн., за січень 2010 року в сумі 54167 грн., за березень 2010 року в сумі 16864 грн., за квітень 2010 року в сумі 6062 грн., за травень 2010 року в сумі 12308 грн., за червень 2010 року в сумі 216504 грн., п.п.7.7.2, п.п.7.7.3, п.п.7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, в результаті занижено податок на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в періоді, що перевірявся, на загальну суму 17041332 грн. у тому числі по періодах: за березень 2008 року на суму 506559 грн., за квітень 2008 року на суму 30300 грн., за вересень 2008 року на суму 3762988 грн., за листопад 2008 року на суму 3000 грн., за грудень 2008 року на суму 382219 грн., за січень 2009 року на суму 4900 грн., за березень 2009 року на суму 1336737 грн., за квітень 2009 року на суму 5654 грн., за травень 2009 року на суму 9254 грн., за червень 2009 року на суму 8031 грн., за липень 2009 року на суму 127669 грн., за серпень 2009 року на суму 356055 грн., за вересень 2009 року на суму 274155 грн., за жовтень 2009 року на суму 59102 грн., за листопад 2009 року на суму 3099373 грн., за грудень 2009 року на суму 3161464 грн., за січень 2010 року на суму 130280 грн., за лютий 2010 року на суму 556930 грн., за березень 2010 року на суму 1548070 грн., за квітень 2010 року на суму 1001104 грн., за травень 2010 року на суму 792391 грн.
Крім того, колегія суддів зазначає, що сумлінність платника податків передбачає економічну виправданість його дій, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди законним шляхом.
Податкова вигода не може бути визнана обґрунтованою у випадках, якщо для цілей оподаткування враховані операції не у відповідності з їх дійсним економічним змістом або враховані операції, що необумовлені розумними економічними або іншими причинами.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до провамірного висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал Бровари»не підлягають задоволенню.
При цьому апеляційна скарга не містить інших посилання на обставини, передбачені статтями 202 -204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження.
Вказані в апеляційній скарзі процесуальні порушення не призвели до неправильного вирішення справи і не є підставою для скасування судового рішення.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції -без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,8-11, 160, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" -залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України). Касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.