РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
______________
Справа №: 22-ц/0190/7787/2012Головуючий суду першої інстанції:Шустова І.П. Доповідач суду апеляційної інстанції:Онищенко Т. С.
РІШЕННЯ
"18" грудня 2012 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого суддіОнищенко Т.С., СуддівДаніла Н.М., Куриленка О.С., При секретаріКутелія Я.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» та Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим про визнання права на пільговий трудовий стаж за апеляційними скаргами Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» та Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим на рішення Алуштинського міського суду АР Крим від 25.09.2012, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - ОСОБА_6 звернулася 18.06.2012 до суду в порядку цивільного судочинства з даним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона з 15.10.1984 працювала на посаді телефоністки міжміської телефонної станції Центрального військового санаторію «Крим». У зв'язку з реорганізацією підприємства, 18.01.1998 вона переведена телефоністом 1 класу міжміської телефонної станції на роботу до Територіального центру курортології і реабілітації «Крим», який є правонаступником Центрального військового санаторію «Крим», а в подальшому перейменований в Центр медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим», де вона працює до цього часу. При зборі документів на оформлення пільгової пенсії їй відмовляють у видачі довідки, що підтверджує її пільговий стаж, оскільки необхідна для цього інформація відсутня у архівах Територіального центру курортології і реабілітації «Крим» та в Галузевому державному архіві Міністерства оборони України. Робітники відділу кадрів повідомили її, що результати атестації робочих місць за необхідний їй період не збереглися. Просила визнати її право на пільговий трудовий стаж за період 1984-1994 роки, оскільки робота, яку вона виконувала в цей період, дає їй право на пільгову пенсію /арк. с. 2-3/.
Рішенням Алуштинського міського суду АР Крим від 25.09.2012 даний позов задоволено - визнано за ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на пільговий стаж за період з 15.10.1984 по 14.10.1994 включно /арк. с. 27-29/.
Не погодившись з даним судовим рішенням, відповідач - Управління ПФУ в м. Алушта АР Крим подав апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі - про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права /арк. с. 33-34/.
Також, відповідач - Центр медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим», не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі - про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права /арк. с. 41-44/.
Позивачем рішення Алуштинського міського суду АР Крим від 25.09.2012 повністю або частково в апеляційному порядку не оскаржено.
Заслухавши суддю-доповідача, сторони та їх представників, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг та заявлених у суді першої інстанції вимог, апеляційний суд вважає за необхідне апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим задовольнити частково, а апеляційну скаргу Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» задовольнити, з наступних підстав.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до статей 213, 214 Цивільного процесуального кодексу України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
справа № 22ц-/0190/7787/2012 головуючий - суддя першої інстанції: Шустова І.П.
доповідач - суддя апеляційної інстанції: Онищенко Т.С.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Матеріалами справи встановлено, що позивач - ОСОБА_6 з 15.10.1984 по 18.01.1998 працювала у Центральному військовому санаторії «Крим» телефоністом 3 класу міжміської телефонної станції.
Згідно з Директивою Міністерства оборони України №115/1/0274 від 07.08.1997, Центральний військовий санаторій «Крим» реорганізований в Територіальний центр курортології і реабілітації «Крим».
Територіальний центр курортології і реабілітації «Крим» є правонаступником реорганізованого Центрального військового санаторія «Крим».
З 19.01.1998 позивач - ОСОБА_6 в порядку переводу прийнята на роботу у Територіальний центр курортології і реабілітації «Крим» телефоністом 1 класу міжміської телефонної станції.
Згідно з Директивою Міністерства оборони України №115/1/1434 від 23.01.2001, Територіальний центр курортології і реабілітації «Крим» реорганізований в Центр (територіальний курортології і реабілітації) «Крим».
Згідно з Директивою Міністерства оборони України №Д-322/1/10 (додаток 9) від 16.10.2007, Центр (територіальний курортології і реабілітації) «Крим» перейменований у Центр медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим».
Атестація робочого місця телефоніста проведена вперше за наказом Центру «Крим» №84 від 27.04.2006.
10.06.2011 у Центрі медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» проведена чергова атестація робочого місця телефоніста.
Положеннями пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 /далі Закон №1058/ передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991.
Вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах (стаття 13).
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62).
Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» передбачено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обгрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), відповідно до пункту 3 якого при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
На час роботи позивача - ОСОБА_6 у Центральному військовому санаторії «Крим» телефоністом 3 класу міжміської телефонної станції (з 15.10.1984 по 18.01.1998) діяв Список №2, затверджений Постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, де в розділі 231000000 ХХІХ зазначено телефоністи міжміського телефонного зв'язку, які постійно працювали з мікро телефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських, замовних, довідкових комутаторах та на переговорних пунктах з цілодобовою (23100000-19093).
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, згідно з яким основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 1).
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20).
З 01.01.2007 набрав чинності Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за №1231/13105), який визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком.
Пунктами 3-4, 6, 11 зазначеного Порядку передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної експертизи умов праці.
До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Основними завданнями Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: заяву про підтвердження стажу роботи; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Отже, відповідно до вищевикладених норм матеріального права, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється не в судовому, а в іншому порядку - комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені положення та не врахував, що законодавством підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється не в судовому, а в іншому порядку.
Центр медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» є неналежним відповідачем по даній справі, оскільки ця установа не має законних повноважень щодо визнання або не визнання права особи на пільговий трудовий стаж тощо.
Центр медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» тільки зобов'язаний надати працівникові необхідні документи для оформлення пільгової пенсії (довідки тощо), однак взагалі не уповноважений на підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Крім того, розглядаючи спір, суд першої інстанції не врахував і положень статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до яких суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єктом владних повноважень, відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 цього Кодексу, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 встановлено, що пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Вимоги позивача фактично зводяться до визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з не призначенням їй пенсії на пільгових умовах.
Спір між сторонами з приводу оскарження дій суб'єкту владних повноважень - управління ПФУ при здійсненні ним владних управлінських функцій на підставі законодавства при призначенні пенсії не може розглядатись у порядку цивільного судочинства, а підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статей 205, 309, 310 Цивільного процесуального кодексу України, суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального і процесуального права. Норми матеріального права вважаються порушеними або неправильно застосованими, якщо застосовано закон, який не поширюється на ці правовідносини, або не застосовано закон, який підлягав застосуванню.
Рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі з підстав, визначених статею 205 цього Кодексу.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_6 до Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» про визнання права на пільговий трудовий стаж задоволенню не підлягають, а провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим про визнання права на пільговий трудовий стаж підлягає закриттю.
Колегія суддів, стягує з позивача на користь Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору при подачі апеляційної скарги, в сумі 53,65 грн.
З урахуванням викладеного та керуючись статтями 303, 304, 307, 309-310, 312-315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» задовольнити.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим задовольнити частково.
Рішення Алуштинського міського суду АР Крим від 25.09.2012 скасувати.
Ухвалити по даній справі нове рішення.
Відмовити ОСОБА_6 у задоволені позовних вимог до Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» про визнання права на пільговий трудовий стаж в повному обсязі.
Провадження у даній справі в частині позовних вимог ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим про визнання права на пільговий трудовий стаж закрити.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь Центру медичної реабілітації і санаторного лікування «Крим» судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору при подачі апеляційної скарги, в сумі 53,65 грн.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Судді: