Ухвала суду № 28172772, 27.11.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2012
Номер справи
2а-1870/6370/12
Номер документу
28172772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2012 р.Справа № 2а-1870/6370/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бенедик А.П. , Калитки О. М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Суми-Капітал" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2012р. по справі № 2а-1870/6370/12

за позовом Приватного підприємства "Суми-Капітал"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби

про визнання протиправними та скасування податкового повыдомлення-рышення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Приватне підприємство "Суми-Капітал", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах № 0004661502/29184 від 16 липня 2012 року, яким ПП «Суми-Капітал» донараховано податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 66233,14 грн., у т.ч.: за основним платежем -46302,48 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями -19870,66 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення став акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «Суми-Капітал» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період червень-грудень 2011 року, в якому вказано, що ПП «Суми-Капітал» занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року на суму 46362,48 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ПП «Суми-Капітал»та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки від 15.03.2006 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Пушкіна, 51/1, площею 0,2000 га та терміном до 28.09.2015 р., та договір оренди земельної ділянки від 03.08.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 132/1, площею 1,0975 га та терміном до 25.04.2012 р.

Виконуючи умови договору, ПП «Суми-Капітал»систематично сплачує орендну плату, визначену договорами оренди земельних ділянок.

До того ж питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.

Згідно з абз. 1 розділу 3 «Орендна плата» зазначених договорів орендна плата на рік становить 1% від нормативної грошової оцінки землі.

Отже, позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками у визначеному договором розмірі.

У зв'язку з цим за результатами документальної невиїзної перевірки ДПІ у м. Сумах ПП «Суми-Капітал» було безпідставно збільшено грошове зобов'язання за платежем -орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб -в сумі 66233,14 грн, у т.ч.: за основним платежем -46302,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -19870,66 грн.

Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, і сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю, не може залежати від умов договору.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2012 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Суми-Капітал".

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: судом не були враховані норми ст. 9, 10, 11, 159 КАС України, приписи ст. 288 Податково кодексу України, норми Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що між ПП «Суми-Капітал» та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки від 15.03.2006 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Пушкіна, 51/1, площею 0,2000 га та терміном до 28.09.2015 р., та договір оренди земельної ділянки від 03.08.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 132/1, площею 1,0975 га та терміном до 25.04.2012 р. (а.с. 13-17, 18-23).

03.07.2012 р. посадовою особою ДПІ у м. Сумах проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Приватного підприємства «Суми-Капітал» (код ЄДРПОУ 31014139) з питання дотримання вимог податкового законодавства за період червень-грудень 2011 року, якою встановлено порушення, а саме ПП «Суми-Капітал» занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року на суму 46362,48 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 03.07.2012 р. № 1599/152/31014139 (а.с. 9-10).

За наслідками проведеної перевірки на підставі Акту від 03.07.2012 р. № 1599/152/31014139 ДПІ у м. Сумах було прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.07.2012 р. № 0004661502/29184, яким ПП «Суми-Капітал» збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб -у розмірі 66233,14 грн, у т.ч.: за основним платежем -46302,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -19870,66 грн (а.с. 6).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відповідач при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 16.07.2012 р. № 0004661502/29184 діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України (далі -ПКУ). Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПКУ.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 36.3 статті 36 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.

Податковим кодексом України встановлено загальнодержавні та місцеві податки і збори. Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно зі ст. 9 ПКУ плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.

Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно Верховній Раді України.

До повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.

З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме -трикратного розміру земельного податку.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності -у розмірі 66233,14 грн., у т.ч.: за основним платежем -46302,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -19870,66 грн., визначене в податковому повідомленні-рішенні від 16 липня 2012 року № 0004661502/29184, відповідає нормам чинного законодавства.

Колегія суддів не бере до уваги посилання позивача в апеляційній скарзі на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено -площа земельних ділянок.

Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель".

Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Колегія суддів зазначає, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220.

Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.

Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, ПП «Суми-Капітал» повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.

Таким чином, з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3 % від їх оцінки.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги ПП «Суми-Капітал» не підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2012 року по справі № 2а-1870/6370/12 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Суми-Капітал" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2012р. по справі № 2а-1870/6370/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Калитка О. М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.