Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2012 року Справа № 1170/2а-3263/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
при секретарі -Гуріній І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 504 702,33 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби (в подальшому - Олександрійська ОДПІ Кіровоградської області Державної податкової служби або позивач) звернулась в суд з адміністративним позовом до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" (в подальшому -ДП "Бурвугілля" або відповідач), в якому просить, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, стягнути з відповідача кошти за податковим боргом у розмірі 504 702,33 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач самостійно задекларував податкові зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 476 641 грн., але у визначені терміни не сплатив. Також, стосовно відповідача, позивачем були застосовані штрафні санкції з податку на прибуток у розмірі 626 827,50 грн., а також нарахована пеня у розмірі 34 753,38 грн.
Враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості у розмірі 240 119,52 грн., його борг становить 504 702,33 грн.
Відповідачу направлена вимога про сплату боргу, однак зазначений захід не призвів до погашення податкового боргу.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи без його участі, зазначивши, що наполягає позовних вимогах.
В судовому засіданні представник відповідача, заперечив проти позовних, зазначивши, що ДП "Бурвугілля" відповідно до Статуту є вугледобувним і вуглепереробним підприємством, та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України .
Кабінет Міністрів України Постановою від 27.05.2009 № 535 прийняв рішення про ліквідацію відповідача шляхом включення підприємства до додатку № 10 програми «Українське вугілля».
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 09.08.2012 № 596 утворено ліквідаційну комісію та передбачено здійснення заходів з ліквідації ДП "Бурвугілля".
Відповідно до положень Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у вугільно-промисловому комплексі, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами»заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у вугільно-промисловому комплексі, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість має бути списаною у визначеному законом порядку з метою скорочення видатків на його ліквідацію.
А тому на думку представника відповідача, позивач зобов'язаний списати вищевказану заборгованість.
Заслухавши представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Так, відповідно до абз. 1,3 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181 (далі за текстом - Закон №2181) (чинного на час виникнення правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 (чинного на час виникнення правовідносин) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Судом встановлено, що у період з 19.10.2011 по 01.11.2011 посадовим особами позивача проведена планової виїзної перевірки відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.09 по 30.06.11, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 30.06.11, про що складено акт №600/23-10/34977347 від 08.11.2011 (а.с. 12-25).
Зазначеним актом встановлено порушення відповідача, в тому числі пп. 4.1.6 п. 4.1 ст.4, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 11.3.1 п.11.3 ст. 11 «Про оподаткування прибутку підприємств»та п. 1.6, п. 3.1 Порядку складання декларації з податку на прибуток, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 березня 2003 року за №143 та зареєстровано в Мін'юсті України 08 квітня 2003 року за № 271/7592 встановлено заниження податку на прибуток за 2010 рік в сумі 501 462 грн. (а.с. 23-24).
08.11.2011 головою комісії з проведення реорганізації Олександрійської ОДПІ заступником начальника Олександрійської ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 101162310, яким за порушення пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 11.3.1 п.11.3 ст. 11 «Про оподаткування прибутку підприємств»та п. 1.6, п. 3.1 Порядку складання декларації з податку на прибуток, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 березня 2003 року за №143 та зареєстровано в Мін'юсті України 08 квітня 2003 року за № 271/7592, позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій у розмірі -626 827,50 грн., в тому числі основний платіж -501462 грн., штрафні (фінансові) санкції -125 365,50 грн. (а.с.26).
Зазначене рішення вручено представнику відповідача (а.с.26).
Згідно п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідач зазначене рішення не оскаржував, а тому сума податкового боргу по штрафних санкціях з податку на прибуток підприємств і організацій становить 626 827,50 грн., та є узгодженою.
Крім того, пунктом 152.1 ст. 152 Податкового кодексу України податок на прибуток нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.
Пунктом 152.3 ст. 152 Податкового кодексу України доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, встановленими цим розділом, незалежно від дати надходження або сплати коштів, якщо інше не встановлено цим розділом.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Судом встановлено, що у податковій декларації з податку на прибуток підприємства відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання за три квартали 2011 року у розмірі 476 641 грн. (а.с. 28-30).
Таким чином, заборгованість відповідача з податку на прибуток підприємства, за три квартали 2011 року у розмірі 476 641 грн. є узгодженою.
Крім того, відповідно до п.п 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
Згідно п. 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
З огляду на викладене, відповідачу у зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, була правомірно нарахована пеня у розмірі 34 753,38 грн. за вказаний період, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 38-39).
Таким чином, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості за вказаний період, його борг становить 504 702,33 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 38-51).
Відповідачу вручено податкову вимогу форми «Ю»№ 513 від 23.11.2011, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 30а)
Відповідно до п. 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Враховуючи, що зазначена податкова вимога не відкликана, сума податкового боргу збільшилась, а тому вона є чинною.
Суд критично ставиться до доводів представника відповідача про обов'язок позивача списати вищевказану заборгованість відповідно до положень Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у вугільно-промисловому комплексі, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами», виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у вугільно-промисловому комплексі, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" від 17 січня 1997 року N 10/97-ВP, заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у вугільно-промисловому комплексі, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Згідно ст.3 зазначеного Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Вказаний порядок та перелік збиткових вугледобувних підприємств Міністерства вугільної промисловості, що ліквідуються затверджено постановою КМ України від 27.08.1997, № 939 "Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств".
Позивач - ДП "Бурвугілля" не входить до зазначеного переліку збиткових підприємств, що ліквідуються, а тому дія Порядку та вимог Закону України від 17 січня 1997 року N 10/97-ВP не розповсюджується на позивача.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що у відповідача наявний податковий борг з податку на прибуток у розмірі 504 702, 33 грн.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути кошти з державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля", вул. Марії Козинець, 36, м. Олександрія, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ 34977347 в обслуговуючих банках, у рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 504 702 гривень (п'ятсот чотири тисячі сімсот дві гривні) 33 коп. на користь державного бюджету в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби, вул. Пролетарська, 17, м. Олександрія, Кіровоградська область.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови у повному обсязі - 12.12.2012.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун