ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
про забезпечення адміністративного позову
24 грудня 2012 р.Справа №2а-14283/12/0170/12
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Котарева Г.М. за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південна Рив'єра Плюс"
до Державного реєстратора Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим ДПС Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим
про визнання незаконними дій та скасування реєстрації,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність від 18.09.12р. №б/н;
відповідача - не з'явились;
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс» до Державного реєстратора Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим (далі - відповідач 1), Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим ДПС (далі - відповідач 2), Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим (далі - відповідач 3) про визнання незаконними дій та скасування реєстрації.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.12.12р. відкрито провадження по справі.
Позивач разом з позовною заявою надіслав до суду клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачам вчиняти будь-які дії щодо припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс» та зняття його з передбачених форм обліку.
В обґрунтування клопотання про вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначає, що зазначені дії відповідачів паралізують господарську діяльність підприємства та щоденно наносять йому матеріальну шкоду.
Відповідно до ч.1 ст. 117 КАС України суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частиною 1 статті 118 КАС України передбачено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Відповідачі явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про час, день та місце його проведення були повідомлені належним чином.
Від відповідачів 1 та 3 до суду надійшли клопотання про відкладення розгляду справи. Відповідач 1, до того ж, проти вжиття заходів забезпечення адміністративного позову заперечував.
Судом встановлено, що Прокурор м. Алушта АР Крим в інтересах держави в особі виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс» про визнання недійсними установчих документів (статуту), затверджених загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс», відповідно до протоколу №01/08 від 05.08.08р. з моменту їх державної реєстрації, а саме з 07.08.08р., визнання недійсною державної реєстрації та припинення юридичної особи.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.11.12р. по справі №2а-11119/12/0170/29 адміністративний позов задоволено повністю, визнано недійсними установчі документи (статут) Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс», затверджені загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс», відповідно до протоколу №01/08 від 05.08.08р. з моменту їх державної реєстрації, а саме з 07.08.08р., визнано недійсною державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс», припинено юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс».
Непогодившись із зазначеним рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс» оскаржило його у апеляційному порядку.
Ухвалами Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.12.12р. по справі №2а-11119/12/0170/29 відкрито апеляційне провадження, закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду на 04.02.13р. на 09:15.
Листом Державного реєстратора Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим від 07.12.12р. по справі №06-09/1202 позивача було повідомлено, що 07.12.12р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №11371130015001647 щодо призначення Назаренко Василя Миколайовича головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс», 34459557.
Таким чином, відповідачем 1 розпочато процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Згідно ч. 2 ст. 35 КАС України особа, яка вручає повістку, зобов'язана повернути до адміністративного суду розписку адресата про одержання повістки, яка приєднується до справи.
Статтею 38 КАС України встановлено, що суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду. Якщо протягом двох робочих днів з дня направлення тексту повістки підтвердження від суб'єкта владних повноважень не надійшло, секретар судового засідання складає про це довідку, що приєднується до справи і є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.
Одночасно з надсиланням тексту повістки суд, у разі якщо справа розглядається за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень, повідомляє суб'єкта владних повноважень про наявні у нього матеріали, які підлягають врученню йому як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Порядок частини першої цієї статті може бути застосовано також щодо особи, яка бере участь у справі, незалежно від того, чи є вона суб'єктом владних повноважень, у разі, якщо вона зазначила адресу своєї електронної пошти (номер факсу, телефаксу) і не висловила заперечень проти її використання для одержання текстів судових рішень та інших документів.
Міністерством Фінансів України 09.12.2011 р. наказом № 1588 , який 29.12.2011 р. за № 1562/20300 зареєстрований Мінюстом України, затверджений Порядок обліку платників податків і зборів (Форми N 2-ОПП, 4-ОПП, 4-УРП, 14-ОПП, 12-ОПП, 7-ОПП, 16-ОПП, 11-ОПП, 6-ОПП, 1-ВПП, 2-ВПП, 15-ОПП, 8-ОПП, 24-ОПП, 25-ОПП, 26-ОПП, 27-ОПП, 22-ОПП, 10-ОПП, 28-ОПП, 23-ОПП, 18-ОПП, 19-ОПП, 17-ОПП) (далі Порядок обліку № 1588), який розроблений відповідно до Податкового кодексу України і має метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів в органах державної податкової служби.
Розділом ХІ Порядку обліку № 1588 встановлена процедура зняття з обліку платника податків в органах державної податкової служби.
У п. 11. 8 Порядку обліку №1588 зазначено якщо після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та на наступний день після спливання законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань платника податків встановлено факт наявності податкового боргу (за даними обліку податків і зборів платника податків), адміністративного або судового оскарження грошових зобов'язань (за даними реєстру виданих податкових повідомлень-рішень), несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам (за даними акта перевірки), орган державної податкової служби складає повідомлення про грошові зобов'язання та податковий борг за ф. N 10-ОПП та направляє (видає) його комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу, що є такою згідно з пунктом 97.4 статті 97 глави 9 розділу II Податкового кодексу України. Повідомлення за ф. N 10-ОПП формуються та направляються платнику податків окремо кожним органом державної податкової служби, у якому платник податків перебуває на обліку як за основним, так і за неосновним місцем обліку, чи в якому перебувають на обліку його відокремлені підрозділи. Засвідчені копії таких повідомлень, як додаток до відповідного висновку, направляються органами державної податкової служби, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку чи в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи, до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків.
Відповідно до п. 5.1. Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-6, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 995/18290 у разі отримання від державного реєстратора повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи орган Пенсійного фонду в 10-денний термін проводить документальну перевірку платника щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. На основі акта перевірки платник здійснює остаточні розрахунки. За наявності заборгованості у платника, державна реєстрація якого припиняється, орган Пенсійного фонду України заявляє вимоги як кредитор у строки, передбачені у повідомленні про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи шляхом направлення голові ліквідаційної комісії, уповноваженій ним особі або ліквадатору довідки про борг за всіма видами платежів, а також документів, що підтверджують суми недоїмки (звіти платника, картки особових рахунків платника, рішення про застосування фінансових санкцій, акт перевірки тощо). Орган Пенсійного фонду закриває справу платника єдиного внеску після остаточного погашення ним недоїмки зі сплати єдиного внеску та інших платежів або передачі боргу за місцезнаходженням правонаступника. Реєстраційний номер знятого з обліку платника єдиного внеску надалі не використовується, його платежі враховуються органом Пенсійного фонду до кінця поточного року.
Таким чином, повідомлення Державного реєстратора про внесення рішення суду про припинення юридичної особи має наслідком подальші дії, зокрема органів Державної податкової служби та Пенсійного Фонду України, які мають за мету зняття з обліку такої юридичної особи.
Предметом адміністративного позову є незгода з діями,направленими на державну реєстрацію припинення юридичної особи до закінчення розгляду апеляційної скарги на рішення суду по справі №2а-11119/12/0170/29.
У зв'язку з тим, що приймаючи заходи забезпечення позову суд не може вирішувати справу по суті, надання оцінки дій державного реєстратора та органів ДПС та УПФУ є предметом адміністративного розгляду вказаної справи, суд вважає, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, у зв'язку з чим, суд задовольняє клопотання позивача щодо вжиття заходів забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс»задовольнити.
2. До набрання законної сили рішенням по справі, заборонити Державному реєстратору Виконавчого комітету Алуштинської міської ради АР Крим, Державній податковій інспекції у м. Алушта АР Крим ДПС, Управлінню Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Кримвчиняти будь-які дії щодо державної реєстрації припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Рив'єра Плюс» та зняття його з обліку.
Ухвала підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Роз'яснити сторонам, що у порядку ст. 118 КАС України сторони можуть заявити клопотання про зміну одного способу забезпечення позову іншим або скасування заходів забезпечення позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Котарева Г.М.