Постанова № 28169515, 21.09.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2012
Номер справи
2а/0470/6553/12
Номер документу
28169515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2012 р. Справа № 2а/0470/6553/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Парненко В.С.

при секретарі судового засідання Орлові О.В.

за участю:

представників позивача Максимов Є.Л., Ярихович С.В.

представника відповідача Фініченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2012 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просило стягнути з управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська суму 6822,30грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фізичним особам-підприємцям ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були перераховані грошові кошти на рахунки, які в свою чергу є відмінними від зазначених в укладених з ними договорах, що в свою чергу призвело до незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів на загальну суму 6822,30 грн., оскільки відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України 2240 вказані особи набувають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги лише за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. У зв'язку з тим, що згідно ст. 12 Закону України № 2464 контроль та ведення обліку надходжень за сплатою єдиного внеску є прерогативою Пенсійного Фонду України, тому зазначені суми було виплачено внаслідок безконтрольності з боку управління Пенсійного фонду Самарського району м. Дніпропетровська, позивач просить стягнути з управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська суму 6822,30грн.

Представники позивача в судове засідання з'явились, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, в задоволенні позову просив відмовити. Надав заперечення проти позову, в якому зазначив, що управління Пенсійного фонду в Самарському районі м. Дніпропетровська повернуло всі грошові виплати фізичних осіб - підприємців фонду соціального страхування від тимчасової втрати працездатності до закінчення строку типового договору, а відтак умови договору зі сторони управління Пенсійного фонду в Самарському районі м. Дніпропетровська були виконані в повному обсязі та не були порушені, а отже відповідач не несе відповідальність за порушення умов договору. У зв'язку з чим вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності викладені у адміністративному позові є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

За результатами перевірки Самарської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, проведеної виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування 30.03.2012 року, виявлені порушення в призначенні та виплаті допомоги по вагітності та пологах фізичним особам-підприємцям ОСОБА_4 (реєстраційний номер НОМЕР_3), у відношенні якої мало місце переплата допомоги по вагітності та пологах в сумі 1625,50грн., та фізичній особі підприємцю ОСОБА_5 (реєстраційний номер НОМЕР_4) відносно якої переплата склала 5196,80грн.

Зазначеними фізичними особами - підприємцями у встановленому законодавством порядку були укладені договори: від 27.05.2011р. №4 та від 21.04.2011р. №2, в яких визначено порядок перерахування ними внесків за номерами рахунків, зазначеними у договорі, а саме: 37192077000408 та 37192077000408 відповідно.

Листом від 27.03.2012р. №1634/02-13 управлінням Пенсійного фонду Самарського району м. Дніпропетровська повідомлено про сплату єдиного соціального внеску згідно Договорів добровільного страхування №2 та №4.

Як зазначає позивач, в подальшому зазначеними вище особами були перераховані грошові кошти на рахунки, які в свою чергу є відмінними від зазначених в договорі, що в свою чергу призвело до незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів на загальну суму 6822,30 грн., оскільки відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України 2240 вказані особи набувають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги лише за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів (ч. 1. статті 3 Закону України від 18.01.2001 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлені похованням»),

В цьому ж Законі в ч.4 ст.9 додатково зазначено, що діяльність Фонду регулюється не тільки Законом та іншими законодавчими актами, але й статутом Фонду, який затверджується його правлінням.

В статуті Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності від 5 червня 2001 року № 9, що є чинним на теперішній час, в другому розділі в п. 2.1. зазначено, фонд є органом, який здійснює - збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, що надається Фондом.

В п. 3.2. розділу третього цього Статуту зазначається, що для реалізації основних напрямів діяльності Фонд повинен забезпечити контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів; ведення обліку і звітності шодо страхових коштів.

Відповідно до ст. 9 Закону України, від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, в тому числі допомога по вагітності та пологах та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням дих коштів.

Зазначені вище норми кореспондуються зі ст. 14 Основ законодавства України від 14.01.1998 року № 16/98 «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, проводять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Згідно п.4.2 ст. 25 Закону України, від 18.01.2001, № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлені похованням» порядок надходження, обліку та витрачання страхових коштів Фонду, складання та виконання бюджету, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності щодо коштів Фонду визначається правлінням Фонду відповідно до законодавства.

Управління фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюють виконавчі дирекції страхових фондів, які забезпечують визначені законами конкретні види соціального страхування.

В ст.13 Закону України, від 18.01.2001, № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлені похованням» та статуті Фонду, розділ 5 пункти 5.3. та 5.5, вказано права і обов'язки виконавчої дирекції, де зазначено, що дирекції забезпечують збір та акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовленими народженням та похованням, іншими надходжень до бюджету Фонду, здійснює контроль за правильністю нарахування, своєчасною та повною сплатою страхових внесків, правильним і цільовим використанням коштів Фондів.

Страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності (п.4 ст. 2 Закону України, від 18.01.2001, № 2240-ІІІ), який зобов'язаний вести облік і звітність щодо страхових коштів (п. 5 ч.2 ст.. 28 Закону України, від 18.01.2001, № 2240-Ш).

Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-111 (далі - Закон України №2240) фізичні особи підприємці мають право на матеріальне забезпечення згідно з цим законом у разі настання страхового випадку.

Обов'язковою вимогою, що забезпечує реалізацію права зазначених вище осіб на матеріальне забезпечення у разі настання страхового випадку є сплата єдиного внеску та укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Договір) у порядку передбаченому ст. 9, 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464 (далі - Закон України № 2464). Облік платників єдиного внеску ведеться в порядку встановленому Пенсійним фондом України за погодженням з фондами загальнообов'язкового страхування та згідно пункту 5.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , затвердженої правлінням Пенсійного Фонду України від 27.09.2010 р. №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за №994/18289. Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання, отже з дня укладання Договору особа вважається застрахованною.

Судом встановлено, що з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4 (реєстраційний номер НОМЕР_3) та ОСОБА_5 (реєстраційний номер НОМЕР_4) управлінням Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська у встановленому законодавством порядку були укладені договори: від 27.05.2011р. №4 та від 21.04.2011р. №2 відповідно, в яких визначено порядок перерахування ними внесків за номерами рахунків, зазначеними у договорі, а саме: 37192077000408 та 37192077000408 відповідно.

Листом від 27.03.2012р. №1634/02-13 управлінням Пенсійного фонду Самарського району м. Дніпропетровська повідомлено про сплату єдиного соціального внеску згідно Договорів добровільного страхування №2 та №4.

За результатами перевірки Самарської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, проведеної виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування 30.03.2012 року, виявлені порушення в призначенні та виплаті допомоги по вагітності та пологах фізичним особам-підприємцям ОСОБА_4 (реєстраційний номер НОМЕР_3), у відношенні якої мало місце переплата допомоги по вагітності та пологах в сумі 1625,50грн., та фізичній особі підприємцю ОСОБА_5 (реєстраційний номер НОМЕР_4) відносно якої переплата склала 5196,80грн.

В подальшому зазначеними вище особами були перераховані грошові кошти на рахунки, які в свою чергу є відмінними від зазначених в договорі, що в свою чергу призвело до незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів на загальну суму 6822,30грн., оскільки відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України 2240 вказані особи набувають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги лише за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Представники позивача стверджують, що згідно ст. 12 Закону України № 2464 контроль та ведення обліку надходжень за сплатою єдиного внеску є прерогативою Пенсійного Фонду України, тому зазначені суми було виплачено внаслідок безконтрольності з боку управління Пенсійного фонду Самарського району м. Дніпропетровська.

Однак суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України, від 18.01.2001, № 2240-ІІІ, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

В типовому договорі прописано максимальний розмір сплати єдиного внеску, а отже фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повинен був перевіряти сплату єдиного внеску при призначенні грошової виплати.

Порядок розподілу страхових коштів за видами загальнообов'язкового державного соціально страхування ч.І ст. 11 Закону України, від 08.07.2010, № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках Пенсійного фонду, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на рахунки Накопичувального пенсійного фонду (далі - Накопичувальний фонд), а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до визначених законом пропорцій. Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обмін інформацією щодо перерахованих на рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування страхових коштів здійснюється у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із зазначеними фондами та Державним казначейством України.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, шо затверджується Державним казначейством України та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Розрахункове обслуговування територіального органу Пенсійного фонду здійснюється відповідно до умов договорів між органами Державного казначейства України і власниками рахунків ч.б ст. 9 порядку обчислення і сплати єдиного внеску Закону України, від 08.07.2010, № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Ч. 2. ст.. 11 вище зазначеного Закону із страховими коштами, акумульованими на рахунках Пенсійного фонду, здійснюються така операція - перерахування на рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до встановлених законом пропорцій розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів Постанова правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року N 21-1 в п.9 помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (ІН НОМЕР_1) подала заяву 26.05.2011 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою витратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - Договір) складено 27.05.2011 на 1 рік.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (ІНН НОМЕР_2) подала заяву 19.04.2011 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою витратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасовою витратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - Договір) складено 21.04.2011 на 1 рік.

В п 3.1 р. 3 Договорів вказується:

ѕ розмір єдиного соціального внеску - 36,6%;

ѕ мінімальний страховий внесок на момент підписання договору - 351,36 грн;

ѕ застрахована особа сплачує єдиний внесок у сумі не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, визначається як добуток мінімальної.заробітної плати на розмір внеску.

В п 3.2 р. 3 Договору вказується, що застрахована особа сплачує єдиний внесок у сумі 351,36 за кожен місяць до 20 числа, наступним за звітним місяцем на розрахунковий рахунок 37192077000408 відкритий в ГУДКСУ в Дніпроцетровській області, МФО - 805012, код за ЄДРПОУ 21908732.

З 27.05.2011 по 25.03.2012 фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (ІНН НОМЕР_1) перерахувала на р/р 37193076000408 кошти на загальну суму 684,48 грн.: 09.06.2011 п/д№ 58 на суму 333,12 грн; 13.09.2011 п/д№ 86 на суму 351,36 грн.

З 27.05.2011 по 25.03.2012 фізична особа-підприємець ОСОБА_4 перерахувала на р/р 37192077000408 кошти на загальну суму 3063,43грн.:

ѕ 01.07.2011 п/д № 64 на суму 351,36 грн;

ѕ 11.08.2011 п/д № 77 на суму 351,36 грн;

ѕ 11.10.2011 п/д № 96 на суму 351,36 грн.;

ѕ 09.11.2011 п/д №104 на суму 360,51 грн.;

ѕ 12.12.2011 п/д №115 на суму 360,51 грн.;

ѕ 12.01.2012 п/д №3 на суму 367,46 грн.;

ѕ 13.02.2012 п/д №16 на суму 392,72 грн.;

ѕ 14.03.2012 п/д №25 на суму 135,43 грн.

Заява від фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (ІНН НОМЕР_1) про перерахування помилково сплачених коштів з р/р 37193076000408 на р/р 37192077000408 надійшла до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська 23.03.2012.

Висновок про перерахування коштів з р/р 37193076000408 на р/р 37192077000408 складено 23.03.2012.

Помилково сплачені кошти в загальній сумі 684,48 грн. були перераховані 26.03.2012 на рахунок 37192077000408 з рахунку 37193076000408.

З 21.04.2011 по 25.03.2012 фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (ІНН НОМЕР_2) перерахувала на р/р 37193076000408 кошти на загальну суму 3623,77грн:

ѕ 12.05.2011 суму 351,36 грн;

ѕ 15.06.2011 суму 351,36 грн;

ѕ 14.07.2011 суму 351,36 грн;

ѕ 16.08.2011 суму 351,36 грн;

ѕ 13.09.2011 суму 351,36 грн;

ѕ 18.10.2011 суму 360,51 грн;

ѕ 14.11.2011 суму 360,51 грн;

ѕ 14.12.2011 суму 360,51 грн.;

ѕ 20.02.2012 суму 392,72 грн;

ѕ 14.03.2012 суму 392,72 грн;

Заява від фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (ІНН НОМЕР_2) про перерахування помилково сплачених коштів з р/р 37193076000408 на р/р 37192077000408 надійшла до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська 23.03.2012.

Висновок про перерахування коштів з р/р 37193076000408 на р/р 37192077000408 складено 23.03.2012.

Помилково сплачені кошти в загальній сумі 3623,77 грн. були перераховані 26.03.2012 на рахунок 37192077000408 з рахунку 37193076000408.

При цьому, як зазначив представник відповідача, в заяві фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 (ІНН 266300049) була зазначена сума на перерахування, а саме 3623,77 грн., а в заяві фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (ІНН НОМЕР_1) була зазначена сума 684,48 грн., що і були перераховані на рахунки Фонду соціального страхування 23.03.2012 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що в типовому договорі в п.п. 2.2. п.2 «Права та обов'язки Сторін» зазначено, що Застрахована особа зобов'язується сплачувати єдиний внесок в порядку і строки, визначені Договором та Законом, а далі прописано умови та порядок сплати єдиного внеску.

Оскільки типовий договір відповідно до Цивільного Кодексу України, є договором, що укладений на користь третьої особи, а саме на користь Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а Пенсійний фонд тільки централізовано акумулює єдиний внесок на рахунках, що відкриті в Головному управлінні Державного казначейства України, та розподіляє між Фондами на централізованому рівні, то відповідно до ч.2 ст 636 ЦК України Фонд соціального страхування зобов'язаний вимагати виконання умов договору від фізичних осіб підприємців ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Умови договору були порушенні фізичними особами підприємцями, у зв'язку з чим всі вимоги про сплату або повернення грошових виплат, повинні надсилатися до самих фізичних осіб підприємців, відповідно до норм Цивільного кодексу України.

Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду в Самарському районі м.Дніпропетровська повернув всі грошові виплати фізичних осіб - підприємців Фонду соціального страхування від тимчасової втрати працездатності до закінчення строку типового договору, а відтак умови договору з сторони управління Пенсійного фонду в Самарському районі м. Дніпропетровська були виконані в повному обсязі та не були порушені, а отже не несе відповідальність за порушення умов договору.

З урахуванням сукупності наведених вище обставин, позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про стягнення суми є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська про стягнення суми - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено 14.09.2012.

Суддя В.С. Парненко