ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"25" жовтня 2012 р. Справа № 617/7025/12
Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "21" травня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області управління державної виконавчої служби головного державного виконавця Невмержицького О.О. про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати тривалу бездіяльність державного виконавця Невмержицького О.О. щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-469/10 від 03.02.2011 року протиправною, скасувати постанову ГДВ ВПВР УДВС ГУЮ в Житомирській області Невмержицького О.О. від 06.03.2012 року про повернення виконавчого листа №2а-469/10 , зобов'язати державного виконавця Невмержицького О.О. поновити виконавче провадження №24344027 по виконанню виконавчого листа №2а-469/10 від 03.02.2011 року виданого Овруцьким Райсудом з повернення виконавчого листа №2а-469/10 від 03.02.2011 року до ВПВР УДВС ГУК) в Житомирській області та вжити заходів щодо виконання судового рішення за виконавчим листом №2а-469/10 від 03.02.201 1 року, мотивуючи тим. що при винесенні оскаржуваної постанови відповідач передчасно, не здійснивши всі необхідні заходи щодо примусового виконання рішення суду передбачені Законом України "Про виконавче провадження", дійшов висновку про повернення виконавчого документа стягувачеві. Вважає, що державним виконавцем не у повному обсязі здійсненні надані йому вказаним Законом повноваження щодо повного та своєчасного виконання рішення суду.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 21 травня 2012 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_3 до відділу примусового виконання рішень ДВС Житомирської області про визнання постанови про повернення виконавчого листа протиправною, зобов'язання головного державного виконавця Невмержицького О.О. скасувати її та поновити провадження відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач по справі подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задоволенити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця Невмержицького О.О. від 14.02.2011 року було відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а-469/10 виданого 03.02.2011 р. Овруцьким районним судом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 заборгованості в загальній сумі 3163,60 гри.
В ст.32 Закону зазначено, що заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у том) числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні: інші заходи, передбачені рішенням.
Так ст.52 Закону передбачено, що звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються. На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту. У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно, за винятком майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Боржник має право запропонувати ті види майна чи предмети, на які необхідно в першу чергу звернути стягнення. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається державним виконавцем. Стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження.
Згідно ч.2 ст.З Закону рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Так, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (далі - державні органи) регулюється Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р. (далі - Порядком).
З метою забезпечення виконання судового рішення на користь ОСОБА_3 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області вжиті всі передбачені Законом заходи спрямовані на його виконання.
Так, 14.02.2009 року по виконавчому листу Овруцького районного суду № 2а-469/10 від 03.02.2011 р. відповідно до ст. ст.3, 18, 24 Закону України "Про виконавче провадження " відкрито виконавче провадження щодо стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_5 коштів по виплатах передбачених ст.37 (3163.60 грн.) Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок юбильської катастрофи ".
З метою забезпечення виконання виконавчих документів про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вказаної категорії заборгованості, державним виконавцем впродовж 2009-2011 років вживалися заходи щодо перевірки майнового стану боржника та звернення стягнення на майно (грошові кошти).
Впродовж 2009-2011 років та 09.02.2012 року виносились постанови про арешт коштів на рахунках боржника, призначених для виплати заборгованості, згідно ст. ст.37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи ", які було направлено на виконання до управління державного казначейства у Овруцькому районі.
Державним виконавцем на виконання вимог вказаного Порядку 08.02.2012 р. до управління державного казначейства у Овруцькому районі направлено платіжні вимоги №3794 та №3793 від 03.02.2012 року для стягнення коштів з рахунків боржника, на які накладено арешт по виконавчому листу Овруцького районного сулу № 2а-469/І0 від 03.02.2011 р. на користь ОСОБА_3 з метою стягнення коштів.
Вказані платіжні вимоги листом від 16.02.2012 року за вих.. №02-08.2/334 були повернуті управлінням державного казначейства у Овруцькому районі без виконання на підставі п.п.5 п.34 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів" державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", а саме - з підстав відсутності відкритих асигнувань за відповідним кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) і економічної класифікації видатків бюджету (за загальним фондом та іншими коштами спеціального фонду бюджету) та власні надходження боржника (за спеціальним фондом бюджету).
З метою виявлення іншого майна боржника, на яке можливо звернути стягнення, державним виконавцем 17.02.2012 р. за вих. № 3.4/5194 направлено запит боржнику щодо надання переліку майна, яке не використовується для провадження основної діяльності у роботі, та повідомити чи передбачено фінансування заборгованості по рішеннях суду на поточний 2012 рік за статтями 37,39,48,50,51,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно одержаної інформації від боржника (лист за вих. № 07-06/603 від 17.02.2012 р.) стало відомо про відсутність в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації іншого майна на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Відповідно до наданого боржником свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 832885 від 04.01.2008 р.. майно яким володіє управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації перебуває у власності держави в особі Верховної Ради України.
У вказаному листі УПСЗН Овруцької РДА також повідомив, що відповідно до п.4 постанови КМУ №936 від 20.09.2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"виплата за ч. 2 ст. 39 статтями 50,51,54 вказаного Закону - не входять в перелік виплат, які здійснюються УПСЗН. Виплата підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам передбачене ч. 2 ст. 39 та ст.ст. 50.51.54 Закону, згідно Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України №121/2001 від 01.03.2001 року покладена на територіальні Управління Пенсійного фонду України, тому дані виплати є невід'ємною складовою пенсійного забезпечення і виплачується Пенсійним фондом разом з пенсією. У зв'язку з цим в УПСЗН Овруцької РДА відсутні рахунки, з яких здійснюється перерахування вищевказаних виплат. Фінансування заборгованості по рішеннях суду в 2012 році за ч. 1 ст. 39 та статтями 30,35,37,48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"здійснюється у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2012 рік, тому, відповідно і виплата коштів згідно рішень суду Державним бюджетом в 2012 році не передбачена.
Окрім цього, у ході здійснення виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, державним виконавцем 12.01.2012 р. за вих.№ 3.4/1303 до управління державного казначейства України у Овруцькому районі направлявся запит стосовно наявності передбаченого фінансування по заборгованості за рішеннями суду на 2012 р. відповідно до ст. ст.30, 37, 39, 48. 50, 51, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На вказаний запит управління державного казначейства України у Овруцькому районі повідомило (лист від 23.01.2012 р. за вих.№ 02-08.2/122). що в УПСЗН Овруцької РДА відсутні рахунки, з яких здійснюється перерахування виплат за ч. 2 ст. 39 та статтями 50,51,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки вказані виплати не входять в перелік виплат що здійснюються УПСЗН Овруцької РДА. Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" було об'єднано всі програми соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в одну, а саме : 250120 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськорї катастрофи", за якою відкрито рахунок №35210001003125, код СДРПУ 03192603, МФО 811039. За даною програмою буде проводитись фінансування допомог і компенсацій в розмірах, передбачених відповідними постановами КМУ.
Крім того, враховуючи вищенаведене, державним виконавцем в ході виконання виконавчих документів встановлено, що боржник не має можливості виконати рішення суду у зв'язку із відсутністю кошторисних призначень на 2012 р.. та іншого майна на яке можливо звернути стягнення відповідно до закону на виконання рішення суду па користь стягувача.
З цього приводу державним виконавцем 20.02.2012 р. складені відповідні акти в порядку ч.2 ст.47 Закону та 28.02.2012 р. винесено постанову про повернення стягувачу виконавчого листа Овруцького районного суду Житомирської області № 2а-469/10 від 03.02.2011 р. про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 коштів по виплатах передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Одночасно з цим стягувачу роз'яснено, що відповідно до вимог вказаного Закону, виконавчий документ ним може бути пред'явлений на виконання повторно.
Відповідно до п.2 ч. І cт.47 Закону виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернуто стягнення, а здійснені державним виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Враховуючи наведене та в силу зазначених вище норм Закону, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем вжито всіх заходів для виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
Разом із тим, відповідно до Постанови від 13 грудня 2010 року N 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби " судам варто враховувати, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби: відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, підрозділи примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції в АРК, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі - не визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" як самостійні органи державної виконавчої служби, не є юридичними особами, що виключає можливість їхньої участі як сторони в адміністративному процесі. Тому як відповідача у справі слід залучати відповідно Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділи державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції в АРК, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Таким чином, за правилами статті 52 КАС України необхідно здійснювати заміну первинного відповідача на належного - відповідний відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, або, у разі наявності заперечень позивача, залучати зазначений орган як другого відповідача.
За наведених обставин, колегія суддів, вважає, що рішення суду першої інстанції по суті є правильним, тому підстави для скасування постанови відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "21" травня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна Т.В. Іваненко
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Головне управління юстиції у Житомирській області управління державної виконавчої служби відділ примусового виконання рішень державний виконавець Невмержицький О.О. майдан Соборний ,1,м.Житомир,11000