Ухвала суду № 28140838, 04.12.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2012
Номер справи
2а-10567/12/2670
Номер документу
28140838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-10567/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р. О.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"04" грудня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецький І. О. , Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2012 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Геміні» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2012 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Геміні» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС про визнання дій протиправними задоволено частково: визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби в частині зазначення у письмовому запиті від 05 липня 2012 року №450/10/07/1013 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Геміні" (ідентифікаційний код 31862302) "про надання документів та пояснення" строку виконання "10 робочих днів" та підстави направлення запиту без зазначення відповідного пункту ст. 73.3 Податкового кодексу України. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з підстав порушення при її прийнятті норм матеріального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивачем до суду були подані заперечення на апеляційну скаргу, в яких позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції, яка на його думку прийнята з додержанням норм матеріального та процессуального права -без змін.

Заслухавши суддю -доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду -без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясовних обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва ДПС на адресу позивача було направлено запит «про надання документів та пояснення» від 05.07.2012 року за №450/10/07-1013 (далі -запит). Зазначеним запитом відповідач посилаючись на п. 73.3 ст. 73 ПК України та п. 24 ст. 11 Закону України «Про міліцію» просив позивача надати пояснення та завірені належним чином копії документів щодо взаєморозрахунків з ТОВ «Геміні -Дистрибуція» за весь період взаємної діяльності, а також документів бухгалтерського, податкового обліку даних відносин. Також, в запиті, відповідач просив надати позивача письмові відповіді на поставлені у запиті питання та протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту надати всі необхідні документи та пояснення до ГВ ПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Підпунктом 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Кас України встановлено право органів державної податкової служби отримувати безкоштовно від платників податків, у тому числі благодійних і інших неприбуткових організацій, в порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно з п. 73.3. ст. 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту, а саме:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. 24 ст. 11 Закону України «Про міліцію», міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право вимагати від керівників підприємств, установ і організацій пояснення по фактах порушення законодавства, перевірка додержання якого віднесена до компетенції міліції, а також у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, проводити перевірки по фактах порушення законодавства, контроль за додержанням якого віднесено до компетенції міліції, вимагати проведення інвентаризацій і ревізій відповідних сфер фінансово-господарської діяльності.

Слід зазначити, що процедура періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації визначається Порядком періодичного надання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою КМ України від 27.12.2010 р. за №1245 (далі -Порядок).

Податковою інформацією, відповідно до Порядку є сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі діяльності і необхідні для реалізації покладених на органи державної податкової служби завдань і функцій.

Відповідно до п. 9 Порядку, органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. Запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Згідно пп. 16.1.5. п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Як вбачається з матеріалів справи, запит відповідача підписаний виконуючим обов'язки начальника ГВПМ -першого заступника начальника ДПІ у Шевченківському району м. Києва ДПС та вчинений на бланку органу державної податкової служби, проте, в ньому, всупереч вимогам абзацу п. 73.3 ст. 73 ПК України не вказано підстав для надіслання такого запиту.

Відповідно до п. 14 Порядку суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

Слід зазначити, що п. 73.3 ст. 73 ПК України також встановлено місячний термін для надання інформації, з дня, що настає за днем надходження запиту органу державної податкової служби.

В свою чергу пп. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 ПК України визначено право на проведення документальної позапланової перевірки, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Однак, з матеріалів справи не вбачається обставин за наявності яких формування запиту відповідача здійснювалось би із застосуванням пп.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України. При цьому слід зазначити, що зазначена норма в більшій мірі встановлює наслідки дій або бездіяльності з боку виконання запиту для платника податків, а не розширює права податкового органу.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правильності встановлення саме місячного строку для надання позивачем відповіді на запит відповідача.

Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідачем при направленні запиту певною мірою порушено приписи п. 73.3 ст. 73 ПК України.

Згідно ст.198 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно становив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195,196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.