Ухвала суду № 28133578, 18.12.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
2а-11242/10/1570
Номер документу
28133578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2012 р.Справа № 2а-11242/10/1570

Категорія: 8.2.6 Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О. В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Коваля М.П.,

суддів -Потапчука В.О.,

-Семенюка Г.В.,

при секретарі -Журкіній І.І.,

за участі: представник апелянта -Пастернак Л.І.,

представник апелянта -Марочкін В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «ТВК»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «ТВК»до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0050642301/0 від 26.02.2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89 745 грн. та застосованим штрафним санкціям по цьому податку на суму 178 950 грн.,-

В С Т А Н О В И Л А:

Державне підприємство Міністерства оборони України «Південь»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про скасування податкового повідомлення рішення № 0050642301/0 від 26 лютого 2007 року в частині визначення податкового зобов'язання за платежем: податок на прибуток у розмірі 268425,00 грн., з яких 89475,00 грн. основний платіж, 178950,00 штрафні санкції (в редакції уточненої позовної заяви від 05 травня 2007 року № 146).

Постановою Господарського суду Одеської області від 07 травня 2007 року позов задоволено повністю. Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області № 0050642301/0 від 26 лютого 2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89745,00 грн. та застосованими штрафними санкціями по цьому податку на суму 178950,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»судовий збір на суму 3,40 грн.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2007 року постанову Господарського суду Одеської області від 07 травня 2007 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.10.2010 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області було задоволено частково, а постанову господарського суду Одеської області від 07.05.2007 року по справі №34/97-07-2078А та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2007 року -скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому, колегія суддів Вищого адміністративного суду зазначила, що під час нового розгляду справи судам необхідно врахувати, що посилання позивача на невизначеність долі держави в статутному фонді підприємства в зв'язку з його не сформованістю як на підставу, що не дає можливості податковому органу донарахувати частину прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, є необґрунтованими, всебічно і повно з'ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду та вирішення спору по суті, і в залежності від встановленого правильного визначити норми матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.

17.08.2011 року через канцелярію суду надійшла уточнена позовна заява, відповідно до якої Державне підприємство Міністерства оборони України «Південь»змінило назву на Державне підприємство «ТВК», просило суд скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області №005064201/0 від 26.02.2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89 745 грн. та застосованим штрафним санкціям по цьому податку на суму 178 950 грн., стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «ТВК» відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить вищезазначену постанову скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права.

Колегією суддів замінена сторона у справі, а саме неналежного відповідача -Державну податкову інспекцію у Овідіопольському районі Одеської області замінено на правонаступника -Державну податкову інспекцію у Овідіопольському районі Одеської області Державної податкової служби, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 року № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби».

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання: позивач -Державне підприємство «ТВК»сповіщений згідно наявної в матеріалах справи розписка (а.с.165 т.2), представники позивача в судове засідання прибули та надали свої пояснення; відповідач -Державна податкова інспекція у Овідіопольському районі Одеської області Державної податкової служби сповіщений згідно повідомлень про вручення повісток про виклик до суду та згідно наявної в матеріалах справи телефонограми (а.с.157,163,166 т.2), представник відповідача в судове засідання не прибув та причини неявки не повідомив.

Колегія суддів порадившись на місці та заслухавши думку представників позивача, ухвалила слухати справу за відсутністю інших учасників процесу, сповіщених належним чином про час і місце судового засідання.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, у зв'язку з наступним.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції залишає її без змін, якщо визнає, що судом першої інстанції ухвалене рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що Державна податкова інспекція у Овідіопольському районі Одеської області провела виїзну планову перевірку Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2006 року, за результатами якої було складено акт № 633/23-0/24971375 від 26 лютого 2007 року.

Перевіркою було встановлено порушення позивачем, зокрема, підпункту 7.8.2 пункту 7.8 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», пункту 7 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 15 січня 2005 року № 50, пункту 5.1 статті 5 закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в результаті чого підприємством не було нараховано та сплачено у встановлений законодавством термін авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в сумі 89475,00 грн., в т.ч. за 4 квартал 2005 року 89475,00 грн.

26 лютого 2007 року на підставі акта перевірки Державна податкова інспекція у Овідіопольському районі Одеської області прийняла податкове повідомлення-рішення № 0050642301/0, яким згідно з підпунктом «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», визначила Державному підприємству Міністерства оборони України «Південь»суму податкового зобов'язання за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій загальнодержавної власності у розмірі 271190,88 грн., з яких 91583,75 грн. за основним платежем, 179607,13 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржується позивачем в частині визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 268425,00 грн., в т.ч. 89475,00 грн. основний платіж, 178950,00 грн. штрафні санкції.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що Державним підприємством Міністерства оборони України «Південь»не було розраховано та не надано до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області авансового внеску з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1. ст. 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»у сумі 89475, 00 грн., в т.ч. 4-й квартал 2005 року - 89475, 00 грн., відтак податкове повідомлення-рішення №005064201/0 від 26.02.2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89 745 грн. та застосованими штрафними санкціями по цьому податку на суму 178 950 грн. було прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»установлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік») та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах. Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія статті 65 згаданого Закону, віднесено, зокрема, державні, а також господарські товариства, у статутному фонді яких державі належить пакет акцій.

Приймаючи оспорюване податкове повідомлення рішення, Державна податкова інспекція у Овідіопольському районі Одеської області виходила з того, що підприємство засновано на державній власності.

Апелянт в обґрунтування підстав для скасування оскаржуваної постанови, послався, зокрема, на те, що доля держави у статутному фонді позивача не визначена, що не дає можливості податковому органу донарахувати частину прибутку (доходу), що вилучається до бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу Міністра Оборони України від 15 липня 1998 року № 286 «Про створення Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1992 року № 8-92 «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності», згідно із Законом України «Про підприємства в Україні», з метою реалізації напрямів організації економічної та господарської діяльності Збройних Сил України, передбачених Концепцією економічної та господарської діяльності Збройних Сил України в сучасних умовах, схваленою Указом Президента України від 19 квітня 1997 року № 353/97, було створено Державне підприємство Міністерства оборони України «Південь»за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, 7-й кілометр Овідіопольської дороги (пункт 1) та затверджено Статут Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»(пункт 2).

Статутом Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»(додаток до наказу міністра Оборони України від 15 липня 1998 року № 286), затвердженим Міністром Оборони України від 15 липня 1998 року та зареєстрованим в Овідіопольській районній держадміністрації за реєстраційним № 04057209Ю0010167 в Реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності 23 червня 1999 року, передбачено, що Державне підприємство Міністерства оборони України «Південь»засновано на державній власності. Засновником підприємства є Міністерство Оборони України, надалі орган управління майном.

Пунктами 4.1, 4.2 статті 4 Статуту Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»передбачено, що майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства, статутний фонд якого становить 50000,00 гривень. Майно, що є державною власністю і закріплене за підприємством, належить йому на праві повного господарського відання.

Відповідно до довідки № 21 про включення Державного підприємства Міністерства оборони України «Південь»до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої Одеським обласним управлінням статистики, форма власності позивача загальнодержавна.

Згідно статті 63 Господарського кодексу України підприємство, що діє на основі державної власності є державним.

В залежності від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють підприємства унітарні і корпоративні. Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки, затверджує статут, розподіляє доходи та інше. Унітарними є підприємства державні. Державні унітарні підприємства утворюються компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління (стаття 73 Господарського кодексу України).

Таким чином, організаційно-правова форма позивача відповідно до Закону та Статуту визначена як державне підприємство.

Зі змісту Указу Президента України від 15 червня 1993 року № 210/93 «Про корпоратизацію підприємств»вбачається, що державним не корпоратизованим підприємством є державне підприємство, яке не пройшло процес корпоратизації. Корпоратизацією є перетворення державних підприємств у відкриті акціонерні товариства.

Аналіз положено пункту 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»в сукупності з відповідними положеннями Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», статті 72 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» та статті 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»дозволяють зробити висновок, що визначення суми донарахованої частини прибутку (доходу) здійснюється по відношенню до державних некорпоратизованих підприємств.

Таким чином, посилання апелянта на невизначеність долі держави в статутному фонді підприємства в зв'язку з його не сформованістю як на підставу, що не дає можливості податковому органу донарахувати частину прибутку (доходу), що вилучається до бюджету, є необґрунтованим. При цьому, з наявного в матеріалах справи листа Фонду Державного майна України вбачається, що за даними інвентаризації об'єктів державної власності в Єдиному державному реєстрі обліковується Державне підприємство «ТВК», орган державного управління - Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державне підприємство «ТВК»діє на основі державної власності і не ділиться на частки.

Пунктом 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 15.01.2005 року, передбачено, що відрахування частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня, здійснюється державним, в тому числі казенними підприємствами та їх об'їданнями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 %. Інформацію про нарахування та сплату частини прибутку підприємства відображається в декларації з податку прибуток, в рядку 21 вказаної декларації підприємства повинні врахувати позитивне значення рядка 220 Звіту про фінансові результати ( Форма № 2) за результатами фінансово-господарської діяльності у розмірі 50% від чистого прибутку. Поряд цим, підприємствами сплачується авансовий внесок з податку прибуток з дальшим його відображенням у рядку 20 декларації та в рядку13.7 Додатка К6 до декларації, але якщо платник податку не сплатив авансового внеску з податку на прибуток, то органи державної податкової служби повинні застосовувати до нього штраф у двократному розмірі від суми авансового внеску відповідно до п.п.17.1.9 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Таким чином, оскільки позивачем не було розраховано та не надано до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області авансового внеску з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1. ст. 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»у сумі 89475, 00 грн., в т.ч. 4-й квартал 2005 року - 89475, 00 грн., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення № 005064201/0 від 26.02.2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89 745 грн. та застосованими штрафними санкціями по цьому податку на суму 178 950 грн. було прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державного підприємства «ТВК»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «ТВК»до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0050642301/0 від 26.02.2007 року в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток на суму 89 745 грн. та застосованим штрафним санкціям по цьому податку на суму 178 950 грн. -без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлений 20 грудня 2012 року.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк /